SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cena Fantázie 2017: Filip Brišš - Sarah (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Chcelo by to podstatne menej vysvetlenia o sci-fi pozadí, spoločnosti a robotch a podstatne viac príbehu. Možno zopár scén, kde by sme mala možnosť vidieť a zažiť Tomov vzťah so Sarah. Kde by sme ju videla čítať, rozprávať sa, objavovať emócie. Potom by možno aj ja k nej niečo cítila, možno by ma aj dojala scéna, s bojom, kde ju rozbijú.

A priznám sa, že záver bol dosť sklamaním. Tom nezačal s Lusil hovoriť, nedal jej knihu na čítanie, preto lebo chcel aby sa rozvíjala ako osobnosť. Urobil to z vlastnej sebeckej zbabelosti - aby sa cítil lepšie, aby si vyriešil svoje problémy. V podstate medzi ním a Robom nie je až taký veľký rozdiel. Obaja Lusil používajú iba ako nástroj na vyriešenie vlastnej frustrácie.

Ale aspoň je to dobre napísané po štylistickej a jazykovej stránke a nemala som problém dočítať to do konca.
 
Hodnoť

Celkom fajn,

ale osobne som čakal lepšiu pointu, napríklad Sarah sa mohla prepnúť do červeného módu autonómne a nafingovať pre divákov svoj koniec. Prípadne by rozmlátila hlavu majiteľovi konkurenčného robota, a už by nemal kto vydávať bojové povely. No čo už.
 
Hodnoť

 

Tisíckrát vylúhovaný čaj už nemôže byť čajom a takisto tisíckrát omletá téma poľudštenia robota už nemôže baviť. Naviac je to evidentná vykrádačka, a to za bieleho dňa a pred zrakmi plného námestia svedkov (a nielen jehovových).
Číta sa to dobre, dej však nudí a na tak krátku poviedku je pomalý a hlavne predvídateľný. V podstate by autor mohol napísať stovky rovnakých kapitol, kde by akurát menil meno robota, dokiaľ by hrdina konečne nezdochol, a vydať to ako román.
Čo sa týka postáv – robot sa správa ako robot (to je len dobre, aj keď tam sú dôkazy o krádeži najevidentnejšie); Thomas sa správa vyslovene ako blbec, pretože si nechce pripustiť city k stroju a to ho dusí viac ako nejaké vojnové trauma (keby to vyriešil tak, ako niektorí jeho bývalí kolegovia, uvoľnil by napätie a dej by to aspoň oživilo).
Moje hodnotenie: 1 z 10. Za márnu snahu a štylistiku.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra