SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Redaktori SME obhajujú oscarových kandidátov. Každý by volil iného (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Okrem Post a Nite z prízrakov som zvyšné filmy videl.

Pre mňa jednoznačná bezkonkurenčná jednotka tento rok je Tri bilboardy. Nechápem, ako za to režišér nie je ani nominovaný. Dúfam, že Frances sa podarí uchmatnúť sošku pred Sally Hawking a súhlasím s tým, že výkon Sama Rockwella bol zásadný a nezabudnuteľný. Trošku sa obávam, či šumy okolo bagatelizovania rasizmu neuberú tento výnimočný kúsok o pár cien. Pre mňa je zásadná zmena feelingu po distribúcii listov šéfa policajtov.

Istota tento rok je podľa mňa najlepšia mužstvá postava, možno jedna z najlepších v histórii filmu - Gary Oldman Churchill. Vo svetle jeho výkonu vyzerajú niektorí nominovaní ako učni (Day-Lewisa ani Washingtona som nevidel).

Dunkirk ma žiaľ, ako veľa iných, nezaujal. Možno na druhé pozretie to bude iné. Nolan má meno, tak si už zaslúžil nomináciu? Pripomína mi to potreba oceniť Scorseseho s Departed po Letcovi a DiCapria s Revenantom po Vlkovi z Wall Street. Interstellar naposledy režijne trestuhodne upomenutý.

Lady Bird má asi veľký marketing, príjemný, ale ničím výnimočný film. Vôbec nie do hĺbky prežívania dospievania. To by som sa radšej vrátil o rok späť, keď si akademici nevšimli výborný výkon Hailee Steinfeld v Edge of seventeen. Saoise mám rád, má oveľa lepšie filmy.

Uteč, sorry, ale béčkový triller. Hororom sa to nedá nazvať. Dejovo nič výnimočné. Takých filmov už bolo, akurát tento hrá na černošskú strunu.

Podoba vody je pre mňa najväčšie sklamanie. Fakt gýč, aj keď sa tvári vážne. Dúfam, že aspoň režisér nevyhrá, lebo cítim z toho čistý kalkul. Vrcholom nevkusu bola muzikálová vsuvka ala LaLaLand. Najlepšie z toho inak podpriemerného filmu je hudba génia Alexandra Desplata.

Daj mi svoje meno sa neodvážim hlbšie komentovať, stačí že mi žiaľ v pamäti hlboko utkveli kraťasi a bicyklovanie Armie Hammera. Ten "zásadný" príhovor otca synovi na konci filmu však krásne zapadá do aktuálneho pohľadu Ameriky.

Čo sa týka cudzojazyčného Oscara strašne prajem filmu O tele a duši. V dnešnej dobe vidieť taký jednoduchý, čistý a láskavý príbeh je vzácnosť. Jej najväčší konkurent švédsky Štvorec je asi fundovanejší ako moje chápanie.
 
Hodnoť

"get out" a "call me by your name"..

zvyšné filmy sú namakané, ale do revolučnosti týchto dvoch perál im niečo skrátka chýba..
 
Hodnoť

 

"Toma Hanska ako sefredaktorka" pobavila, dakujem.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra