Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O snehu, lietadlách a letuškách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavé obzretie sa za autorom...

Tvorba autorov ako Clancy sa v angličtine typicky nazýva "techno-thriller". Proste, spojenie znalostí a žargónizmov o najnovších (prevažne vojenských) technológiách s vojenským a špionážnym románom.

Také civilnejšie, nevojenské techno-thrillery v podstate písal aj Crighton. Vráti sa sonda z vesmíru, prinesie so sebou záhadnú nákazy, máte epidemiologický thriller, plus nejaké prísne utajené komplexy v duchu vtedajšej studenej vojny. Vynájdu sa ako ľudia autenticky pôsobiaci roboti, založia na nich zábavné parky, zlyhá rastúca komplexnosť techniky alebo ľudské faktory a milí roboti sa vzbúria. Uskutoční sa prelom v génovom inžinierstve, oživia sa dinovia, vznikne zábavný park, ktorý na nich má zarábať, a ľuďom zase prejde cez rozum narastajúca komplexnosť rôznych prirodzených aj technologických systémov a ľudských faktorov, ktoré si dovolili ignorovať. V oceáne nájdu vrak neznámej vesmírnej lode, vyšle sa tam tím prieskumníkov, a prvý zvrat je, že loď je ľudskej výroby a z budúcnosti. Všetko veľmi techno-thrillerové námety čo do štruktúry, na dôvažok krížené s rôznymi formami science fiction. Crighton pritom ešte vedel thrillery tohto typu písať zďaleka najlepšie. Keď si s ním porovnáte takého Clancyho, tam to od začiatku bol taký priemer, určený hlavne pre nadšencov militárií a kontextu studenej vojny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž ja mám

asi všetky Halleyho knihy a bolo to vždy zaujímavé čítanie. A vôbec som nemal pocit že sú na jedno kopyto, kazdý mal svoj príbeh vždy iný a vždy zaujímavý. Neviem čím to je ale ja som nikdy nečítal dobrý román od literárneho kritika. Vy áno?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho