Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zomrel dlhoročný rozhlasový režisér Viktor Lukáč (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Smutná správa...

Pán Lukáč patril k najvýznamnejším osobnostiam nášho rozhlasu, rozhlasového vysielania.
Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine, blízkym i priateľom zosnulého, ale aj "rozhlasákom," pre ktorých veľa znamenal.
Nech mi je odpustené, ale nemôžem si pomôcť - redakcii SME musím adresovať kritické slovo: Prosím vás, prečo je správa o úmrtí pána Lukáča doplnená bezduchou ilustračnou fotografiou? Na internete je v priebehu niekoľkých sekúnd k dispozícii najmenej päť dobrých portrétov pána Lukáča.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno preto,

že SME nemá na tieto portréty autorské práva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak som to skúsil...

...ešte raz.
Výsledok = za cca 5 minút som našiel tri fotografie, portréty pána Lukáča, všetky z archívu RTVS, ku každému aj meno a priezvisko fotografa.
Fotografie sa dajú použiť aj bez toho, aby došlo k porušeniu autorských práv. Stačí presne uviesť meno a priezvisko fotografa (fotografky) a zdroj odkiaľ fotografia je (v tomto prípade je zdrojom napr. archív RTVS.) (Zaujímavé je, že v Pravde je správa o skone pána Lukáča aj s jeho fotografiou.)
A čo ostatné fotografie, ktoré sú v SME? Denne sú ich desiatky a desiatky... Mnohé z nich sú označené ako ilustračné fotografie + je uvedený zdroj, napr. TASR, AP / TASR, SITA a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto

samozrejme, sa dajú použiť aj bez porušenia práv, ak má SME s dotyčným subjektom zmluvu. Alebo zdroj je takého charakteru, kde autori uvoľnili fotografie na voľné použitie (myslím, že to je prípad flickr-u - nahratím autor uvoľňuje fotografie na voľné použitie).

Presne by vám to asi mal vysvetliť niekto zo SME. Ja neviem, s kým má SME podpísanú zmluvu a s kým nie. Určite ale budú mať podpísanú zmluvu s agentúrami (TASR, SITA, ...), ale to ešte neznamená, že musia mať zmluvu zrovna napr. s RTVS.

Mimochodom, pohľadal som "fotky" pána Lukáča na Google Images, klik na prvý a "pán Google" nezabudol dodať - "Images may be subject to copyright" Odporúčam kliknúť na "Find out more" vedľa uvedeného textu, je tam podrobnejšie vysvetlenie (nemôžem to tu kopírovať, lebo by som porušil autorské práva spoločnosti Google ;) )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je všetko

o tak úspešnom režisérovi? Česť jeho pamiatke.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Kultúra