SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Šaňo, a čo ich nepoznáš? Historik vyvracia tvrdenie, že Dubček očakával okupáciu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Haha, že nemenil názory
Husák r. 1968: To haraburdie na hraniciach musí zmiznúť! Husák r. 1969: Hranice nie sú korzo! A veľký podporovateľ Dubčeka (hoci pred okupáciou iba podpredseda vlády) veľmi dobre vedel, kedy treba otočiť.
Filozof 21
Čo som prehral?
Bol karierista rovnako ako Dubček. Do Moskvy ho vzal Svoboda, nebol medzi zatknutými. Rusi chceli dosadiť k moci boľševikov ako Biľak, Indra a spol. Husák sa chopil svojej historickej chvíle a presvedčil Rusov, že on krajinu normalizuje, čo sa mu aj podarilo. V kontexte druhej polovice 60. rokov a jeho vyhlásení otočil, ako píšete. Ale nie v kontexte celého jeho života. Zaujímala ho len moc. V skutočnosti Dubčeka neznášal. Pre ľudí to bol reprezentant sklamania, pretože sa nenaplnili ich očakávania z jari 1968 a Dubček ostal symbolom tejto vlny. Rusi sem museli dôjsť s tankami, pretože by sa im rozsýpal celý blok. Dubčeka vinia z toho, že bol naivný a dopustil to. Akokeby niekto iný tomu zabránil... 12 rokov po maďarských udalostiach.
pH factor
< 1 2

Áno

No u ľudí prehral, to píšete aj Vy. A teraz ste mi to napísali presne z duše. Je to tak!
 

kam vietor tam plast, velky reformator

gusto a po tankoch ho brezner vybral
namiesto dubceka a 20 rokov
normalizoval, zacal zostra uz na
vyrocie okupacie v 69 ked dal
strielat do demonstrantov- niekolko mrtvych
a ludska tvar dub.- podpisal ako predseda nz
pendrek-zakon, ktory bol pouzity uz na
tejto demonstracii
ked prisli tanky plakal - ako mu to mohli
spravit /sasovi/
slovac skutocne vybera velikanov, hnus
 

 

presne tak a este k tomu dodam : dubcek bol na Tomasikovej prosit meciara, aby
sa stal prezidentom on, meciar ho odmietol a ked na neho dubcek naliehal, meciar
na neho nakrical a dubcek odchadzal z Tomasikovej s placom.
Dubcek sa svojho sna "socializmu s ludskou tvarou" nikdy nevzdal :-(
 
Hodnoť

 

Každý, kto obdivuje Dubčeka pretože chcel vybudovať socializmus s ľudskou tvárou, zároveň uznáva, že socializmus ľudskú tvár nemá.
 
Hodnoť

Pripadá mi to trochu podlé

Autor článku nežil v tej dobe ináč by nemohol popliesť " hokejové udalosti. Politológ Samuel Abrahám zase ušiel , nezažil normalizáciu a teraz píše zhodne podľa ako českých " historikov a bratov " typu Zeman. Pripomeniem, že János Kádar nebol žiaden dobromyseľný radca . János Kádar bol predsa podpredseda maďarskej vlády a kým Sovieti predsedu vlády Imre Nagya zabili tak János Kádar sa stal šéfom dosadených. Čiste náhodou aj Gustáv Husák bol podpredsedom vlády a len Jánosa Kádara napodobnil.
Za druhé. Napriek všetkému keď prišiel pred koncom režimu francúzsky prezident Fransoa Miterrand si vynútil stretnutie aj s disentom a režim umožnil celému radu desidentov na čele s Václavom Havlom stretnutie a jedine Dubčekovi nie .Toto sa nehodí historikom . Inak všetci vedci , umelci , podnikatelia či politici ktorí prichádzali s revolučnými myšlienkami museli byť v časti duše naivnými inak by nenabrali odvahu. Mal som možnosť A.Dubčeka počuť v auguste 1992 . Nevravel nič o tom, že by uvažoval o funkcii slovenského prezidenta . Naopak povedal , že ešte nie je koniec Československa . A možno dohľadať aj vyhlásenie Vladimíra Mečiara krátko pred nehodou , že Dubček pre Slovensko narobil viac škody .To že po nehode obrátil a uviedol , že by mohol byť A.Dubček prezidentom je preň typické.
 

< 1 2

Najčítanejšie na SME Kultúra