SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Roman Polák: Slovenskému národnému divadlu by pomohlo rozdelenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zrušiť celé SND?

SND dotujeme 20 mil. Eur v len Bratislave. Okrem toho Košice, Banská a ďalšie. Len pre zaujímavosť cirkvi nás stoja 40 mil. Eur.
Pre mňa divadlo ako divadlo, len služby Božie a omše majú podľa mňa vyššiu účasť.
Je záujem verejnosti cirkví odstrihnúť od štátu, ale sú aj väčšie pijavice

https://www.etrend.sk/trend-ar...
 

 

snaha porovnávať divadlo s náboženstvom je znakom veľmi ale že fakt veľmi maličkého všeobecného rozhľadu
 
Hodnoť

Pri všetkej úcte

k pánu Polákovi v Europe existujú viaceré "trojsúborové" národné či kráľovské divadlá a fungujú bez vnútorných konfliktov aj keď určitá rivalita tam je vždy prítomná ,ale tá nemusí byť na škodu . Problém je v tom , že všetky tie "rozdielnosti" , ktoré pán Polák vymenoval nemá kto "analyzovať" a podľa toho nastaviť rozpočet jednotlivých súborov a eliminovať pocit "ukrivdenosti" na jednej , druhej či tretej strane . Čím vôbec nemyslím ono známe "vsjo ravno" . Rozdeliť divadlo v dnešnej situácii by bola cesta "do pekiel" , aby pani ministerka mohla "nanominovať" svojich ľudí za šéfov tých troch divadiel ...A že stým nemá problém , už dokázala . Rozdeľ a panuj žiaľ ešte stále platí .
 
Hodnoť

 

SND by pomohol skutočne osvietený generálny riaditeľ, ktorý by nebol poskokom ministerky kultúry.
Riaditeľ, ktorý by absolutne rešpektoval umeleckých riaditeľov súborov, ktorí sú t.č. určite osobnosti na svojich miestach. A určite aj vyššie dotácie, ktoré sú prirodzene vo všetkých kultúrne rozvinutých štátoch.
...........
Nová budova je veľkým handicapom ND, ale treba sa s ním kreatívne vysporiadať
Je veľa organizačných problémov, ktoré by mohli byť výzvou pre "neumeleckého" riaditeľa....
 

Ten

"neumelecký" generálny riaditeľ musí hlavne rozumieť všetkým procesom , ktoré prebiehajú v divadle a len na základe "poznania" môže riešiť organizačné problémy . A rešpekt musí byť vzájomný , ináč to nebude fungovať .
 

 

Súhlasím s vami, aj ja si myslím, že rozdelenie by bolo cestou do pekiel.
.......
Ale si stále myslím, že dobrý organizátor nemusí byť nevyhnutne renomovaný umelec.
Toto sú rovnaké dilemy ako v iných oblastiach, či riaditeľ nemocnice má byť lekár, či ekonóm a pod....
.........
Rozumieť všetkým procesom by samozrejme mal a hlavne rešpektovať osobnosti na čele jednotlivých súborov a nemiešať sa napr. do schvalovania plagátov.....
Nie všetko je iba o peniazoch...
 

Áno

nemusí byť nevyhnutne "renomovaný umelec" (aj keď renomovaný umelec s dobrými organizačnými schopnosťami by bol ideálny) a v tom , že by mal rozumieť všetkým procesom sa asi zhodneme . K tomu "osvietenému" by som ešte pridal "svojprávny" , lebo schvaľovanie plagátov samo o sebe nie je problém (generálny riaditeľ je zodpovedný za všetko , teda aj za plagáty) , ale problém nastane vtedy , ak ich schvaľuje "nesvojprávny riaditeľ". Umenie a kultúra nie je len o peniazoch , ale bez peňazí tiež nemôže fungovať . Aj Michelangelo keď tvoril pre pápeža , mal finančný limit . Čím nechcem povedať , že SND si nezaslúži štedrejšie financovanie , ale pokiaľ ho nemá , musí hospodáriť s tým čo má.
 

 

no hlavne kompetencie,
súčasný riaditeľ : on sa naozaj NEROZUMIE kultúre, ani sa nikdy nerozumel
nie je za nič okrem peňazí zodpovedný, to že si zrazu myslí že je je jeho osobná tragédia.
MAl riešiť peniaze a rieši veci do ktorých nerozumie,
 

 

Vzhľadom na to, že že v reakcii na môj názor, či skôr drobnú poznámku, mi bol zaslaný osobný mail, zdá sa mi korektné podeliť sa s vami o niečo, čo mi vyrazilo dych:
................
Dobry den,

V diskusnom systeme sme.sk ste dostali kratku spravu od uzivatela there.
Pise Vam toto:
Taky nezmysel, ze urcite aj vyssie dotacie, ktore su prirodzene vo vsetkych kulturne rozvinutych statoch. moze napisat iba neskutocne nekulturny obmedzenec s feudalnou mentalitou. Po prve je to klasicky priklad nelogickeho argumentum ad populum, pretoze existencia dotacii niekde vobec neodovodnuje dotacie inde. To je akurat dokaz, ze nemas najmensi pojem o logike a spravnej argumentacii. Co je vsak este o dost horsie, je uboha uroven tvojej etiky a kultury. Iba primitivny barbar moze pozadovat, aby bolo proti danovym poplatnikom pouzivane statne nasilie za ucelom financovania zabavy a emocionalneho vyzitia nejakych privilegovanych snobov. Vsak ty, prazdna hlava, nemas najmensi poriadok vo svojom rebricku hodnot. Nejake subjektivne vrtochy emocne nestabilnych tupcov maju byt dovod pre nasilnu konfiskaciu majetku a porusovanie rovnosti prav?Prdlajz vyssie dotacie, ale naopak zrusit statne financovanie a dotovanie vsetkych statnych kulturnych institucii vcitane divadlel a zrusit aj Ministarstvo Kultury by bolo treba. Vsak ta rozmaznana kulturna lobby funguje stale ako za komunistov. Akym pravom? Preco sa vacsina ludi musi ***** v kapitalizme, ale banda parazitov, ktori este aj za komunizmu ochotne kolaborovali s totalitou ma mat opat privilegia zit zo statneho? Vsak su este horsi ako ficovolici, ked sa dozaduju istot; za takym ucelom, Mas ty analfabet vobec co len najmensiu predstavu, co je to rovnost prav? A taky chce poucovat o kulture.Napisal si SND by pomohol skutocne osvieteny generalny riaditel, ktory by nebol poskokom ministerky kultury.Riaditel, ktory by absolutne respektoval umeleckych riaditelov suborov, ktori su t.c. urcite osobnosti na svojich miestach. A urcite aj vyssie dotacie, ktore su prirodzene vo vsetkych kulturne rozvinutych statoch.Nova budova je velkym handicapom ND, ale treba sa s nim kreativne vysporiadať, Je vela organizacnych problemov, ktore by mohli byt vyzvou pre neumeleckeho riaditela....
................
úroveň etickej a kulrúrnej diskusie
 

Žiaľ

ľudí s týmito názormi je pomerne veľa a preto som napísal , čo som napísal ako reakciu na pána Poláka a aj na príspevok "smreka" do diskusie,
 

Likvidátor

kultúry napísal aj mne , ale stručnejšie . Ak sa ešte stále cíti "znásilnený štátom" , že musel svojimi daňami prispieť na kultúru , tak mu odporúčam dva razy do roka ísť do divadla a má svoje dane späť , lebo štát nedotuje divadlo , ale jeho vstupenky do divadla.
 
Hodnoť

Ked sa toho chopi Lassakova,

zriadi Narodny ooerny stadion, Narodny baletny stadion a Narodny cinogerny stadion.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra