SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mentálny stredovek na Slovensku trvá. Film Nech je svetlo je prudká kritika krajiny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

 

Cirkev, branci, homosexualita, klerofasizmus - vidim ze ten film ma nielen hlbku ale aj sirku.... :)

este by som tam dal aspon jedneho migranta, alebo aspon roma
 

 

nuz ved okrem homo su tieto veci na lovensku priam pokrvnymi bratmi! ved ra to aj preto zasiahlo nie?
 

 

ked uz teda tvrdis ze su pokrvnymi bratmi, tak mam taku ulohu - ak sa ti bude chciet. Zozen si Katolicke noviny a skus pohladat nejaku zmienku alebo este lepsie pozitivne vyjadrenie alebo propagaciu brancov, kotlebovcov alebo klerofasizmu (teda neviem co presne pod tym myslis)

Katolicke noviny vydava KBS, takze mali by byt dobrym vyjadrenim toho co cirkev podporuje..
 

Vsetko je skryte

vo vnutri. Na povrchu je vsetko pekne, natrete, vyzametane. Ale ked odkryjes obal...Tylko nemluv nikomu...
 

 

aha, taka vnutrocirkevna konspiracia :)
 

 

katolicka cirkev sa nikdy nevyrovna so svojim posobenim v minulosti, aj ked budu katolicke noviny pisat cokolvek ine, nikdy neuznate, ze bez 1.CSR by slovensky narod bol zdecimovany a vyhladeny, nie je tu pre ludi, je tu pre seba a svoju moc! ta je dnes zalozena na neopravnenych odskodneniach katolickej cirkvy, hoci bezni ludia by si odskodnenia zasluzili omnoho viac, ale dostali len omrvinky
 

 

"nikdy neuznate, ze bez 1.CSR by slovensky narod bol zdecimovany a vyhladeny" - kto to nikdy neuzna? nechapem....myslim ze je vseobecny suhlas ze s madarmi to dalej neslo...

Co je to zasluhovost pri restituciach? Ze zobrali mne ale "vratia" to tebe, lebo si to zasluzis? Cely komunizmus bolo jedno nestastie a bolo nemozne to dat spravodlivo do poriadku. Ale vracialo sa aj ludom, takze nebolo to take jednostranne ako naznacujes...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Slovensky vidiek nie je pre zeny

Zeny su utiahnute ukriknute ....Ten asi nebol na vidieku totalny nezmysel mimo reality
 

 

Práve frustrácia mužov je výsledkom správania sa žien, ktoré všetko vedia a mužimôžu iba to čo chcú ženy, ináč vybehnú s týraním.
 

 

Slovensko súdržné, v podstate od stredoveku nezmenený jeho duchovný svet, pravidlá, zákonitosti, autority, modely správania. Slovensko konzervatívne, xenofóbne, odmietajúce a vypudzujúce zo seba všetko odlišné, cudzie - toľko slová autora článku. Ja za seba dodám: Slovensko rozdelené na samozvané elity a ostatných, ktorých autor charakterizoval vyššie uvedenými slovami. Pýtam sa, kto dal autorovi právo degradovať krajinu, v ktorej žijem /a asi aj on/. To nie je o osobnom demokratickom vyjadrení, práve na názor, to je vyslovene hanobenie národa, etnika. To je istá forma rasizmu. Všetci ľudia v žiadnej krajine nezdieľajú rovnaké /demokratické/ názory, ale označiť tých druhých, len preto, že si nemyslia to isté ako ja, za tupcov, naviac, podľa nich charakterizovať celú krajinu - to je viac, ako cez čiaru.
Opäť budem hovoriť za seba: som nepokrstený ateista, cítim sa viac kozmopolita ako len člen jedného národa, ale všade sa predstavím, že som zo Slovenska, za ktoré sa mimochodom nehanbím. Som liberál, nemám problém s LGBT komunitou a bez zaváhania podporím registrované partnerstvá, aj adopcie detí pre homosexuálne páry. Nie som rasista, nemám problém so žiadnou rasou, etnikom. Nie som xenofób, nebojím sa neznámeho, len konkrétne prípady už aj z Európy nabádajú realistov k istej opatrnosti v súvislosti s divokou migráciou. Utečencom treba samozrejme ľudsky pomôcť. Ešte musím povedať, že som nevolič, a preto nedrukujem žiadnej strane. Myslím si, že práve preto dokážem s istým nadhľadom, samozrejme, subjektívne, hodnotiť aj celú našu politickú scénu. Ale rozhodne sa vymedzujem voči takému hodnoteniu, ako autor píše o Slovensku.
K filmu sa nemôžem vyjadriť, lebo o ňom neviem nič viac, ako to, čo je napísané v článku. Určite, také rodiny, ako je rodina hlavného hrdinu, žijú na Slovensku. Ale nie Je to typická slovenská rodina a ani ich tak toľko nežije, aby sa podľa nej mal vykresľovať obraz Slovenska. Nezabúdajme, že dnes, v dobe globálnych informácií, je to aj obraz o Slovensku v zahraničí.
 

Prekážajú vám samozvané elity

a v druhej časti príspevku uvádzate, že dokážete (podľa svojho vlastného názoru) hodnotiť veci s nadhľadom.

Pripúšťate, že rodiny, aké opisuje film, sa na Slovensku vyskytujú, ale podľa vášho názoru nie sú typické (prosím vás, čo je to typická rodina?) a nemali by sa o nich točiť filmy. K tomu sebapredstavovaciemu medailónku, kde ste uvádzali, že ste liberál, ste mohli dopísať ešte "demokrat".

Prekáža vám, že je Slovensko opísané ako xenofóbne a hoci film ani recenzia nie sú o migrácii, sám upozorníte na jej hrozby a poslednou vetou zaklincujete akési nejasné, ale zato jasne tušené nebezpečenstvo, že v zahraničí film nepochopia.

Si trošku upracte v tom svojom svetonázore, nech sa tu nemusia točiť filmy o ľuďoch s potlačenou identitou :-)
 

 

Vážený diskutujúci, ja mám vo svojom svetonázore jasno - je jednoznačne materialistický - to vo vzťahu k cirkvi, a teraz zdôrazním, že len subjektívne, viem odpovedať /za seba/ jednoznačne na mnoho ďalších spoločensko-sociálnych otázok. Nikde som neuviedol, že môj názor je správny, všeobecne platný a to by ma radilo medzi elitu.
Znovu opakujem, tak ako v pôvodnom príspevku, že film som nevidel, preto ho nehodnotím. Reagoval som na autora článku, ktorý sa snaží podsúvať, že Slovensko je vlastne mentálne stredoveký a xenofóbny štát /slová stredovek, xenofóbia použil autor článku/. Rovnako tak som nenapísal, že film v zahraničí nepochopia /nevyjadrujem sa k filmu, ale k napísanému v článku/. Ak budeme však neustále vysielať o sebe signály, že sme jedna zadubená, neznášanlivá krajina, tak sa potom nečudujme, aká povesť bude predchádzať našich ľudí v zahraničí.
A ešte k otázke o typickej rodine len v skratke. Rodiny, či typické, alebo netypické - podľa toho, čo chcete hodnotiť a porovnávať - napríklad sociálne pomery, počet detí, ....., a dal by sa podľa nej hodnotiť celok - napr. štát, región. V tomto kontexte, rozhodne rodina, ako ju predostrel autor článku, nie je typickou slovenskou rodinou, aby sme mohli povedať toľko negatív o krajine, ako to urobil autor článku.
 

 

Tiez mi to podla recenzie pride ako slovenska dedina spred 30 rokov napchana do dnesnych realii... Takze prudka kritika nejestvujuceho. Slovaci trpia na sebemrskanie. A to je niekde zase vitane ako utvdzovanie v zazitom stereotype. Typicky v Cechach.
 

Tipujem ta, ze vies

navarit dobry gulas. Ake nesnaz sa o myslienky.
 

 

Ej bisťu, do živého zaťal, .oha jeho. :o). Pozdravujem KBS a ich stredovek, ani Otčenáš predstaviteľa Boha na Uemi, Pápeža im nie je dobrý. Stredovek neskončil, stredovek trvá... Ej, bisťu, dobre trafil ten Škop, .oha jeho ;o)
Sedlo 2000 - neodpovedaj
 

 

tak to potom Katolícka cirkev tne do živého každým jedným svojim vyhlásením ;)
 

Nevadi ti,

ze si to nevidel, ze?
 

 

Myslis si ze ja som cielova skupina? :)
 
Hodnoť

 

Vyhra nejaku cenu v najblizsich rokoch film, ktory nie je na temu LGBT? Slovak ma pocit, ze ked prijme poziadavky LGBT, tak dosiahne duchovne naplnenie a ostatne moralne problemy su okrajove...
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Kultúra