SME
Štvrtok, 6. august, 2020 | Meniny má JozefinaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Věra Čáslavská spadla v živote viac ako na olympiáde. Psychiatrom sa z nej krútila hlava (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

S manželom Jozefom, nech

im je zem ľahká, si vytvorili spoločné peklo, ktoré sa mu snažila dožičiť aj po rozvode.
 
Hodnoť

 

>Napríklad v roku 1994. Krásna plavovlasá gymnastka vtedy prišla o zlatú medailu na bradlách.
Vymyslela si náročný obrat s pomenovaním Ultra C a ona ho v tom nekonečnom tichu tokijského štadiónu nezvládla.

Akurat v r. 1994 mala Vera Caslavska 52 rokov (podla wiki), OH v Tokiu boli v r. 1964. To kolko trva, kym to opravite, kym vam clovek posle chybove hlasenie?
 

 

Už so to skúšal. Nahlásil chyby - nikto neopravil ;o(
 

 

Takmer deväť hodín a neopravené.
Asi v nedeľu nepracujú. Dodržiavajú prikázania.
 

 

Myslíš sefcovicovych 6 prikázaní ktoré ako vyslovil každému bolo zrejmé kto prezidentom nebude, myslím ze kvôli tomu ho nezvolili ani do žiadnej funkcie v EÚ komisii, myslím ze politici jeho rangu sa dlhodobo vyjadrujú a komentujú globálne problémy takým spôsobom že polovicu nevie, a aj to co vie je 25% úplná hlúposť. Nech sa páči volit
https://youtu.be/pco2os0o5Pg
 

 

Neviem, na koho si reagoval, ja som to reklamoval v piatok pred 9 dnami a stale to nie je opravene.
 

 

Nereagoval som na nikoho. Len na fakt, že v nedeľu o deviatej to opravené nie je.
Ani dnes v pondelok. Žeby modrý pondelok?

Človek platí a čaká akú-takú informačnú kvalitu. Minule si prehodili číslice v svetelných rokoch a písmená v názve hviezdy. Musím povedať, že vtedy bola oprava do pár hodín.
 

Okolo roku 1994

som bol v Londýne a náhodou som sa rozpraval s nejakým japoncom. Keď počul, že som z Československa alebo Slovenska, ihneď spomenul gymnastku od nás. Bohužiaľ som o Čáslavskej nemal ani šajnu (narodený som 1967), tak ju komunisti vymazali zo svojej histórie. Ale v Japonsku musela byť veľká hrdinka (ten japonec bol v mojom veku, takže tiež ju naživo nezažil).
 
Hodnoť

 

Bojovala zo svojimi demonmy z okolim a komunizmom mna by polozila kazda položka samostatne...
 

 

Démonmi, milý Zolik... Ale inak dobrá poznámka. Úžasná Žena.
 

A "z okolím"

si mu prečo nevytkol, ha? To všetko musím kontrolovať aj ja? :)
 

ako to tak

tu čítam .... dobre, že to "kontroluješ" :)
 

 

pre uplnost - s demonmi, s okolim.... ( s kym s cim - 7. pad)
 
Hodnoť

Svoju reputáciu si poškodila správaním

potom, čo jej syn zabil svojho otca - jej exmanžela. Aby rozmaznaného synáčika vysekala z problémov, obvinila mŕtveho exmanžela z alkoholizmu, z toho, že obťažoval mladé dievčatá na diskotéke a podobne. Chápem, že ako matka chcela pomôcť synovi, ale špiniť meno mŕtveho, ktorý sa nemôže brániť, je nemorálne.
Na tento príbeh som narazila náhodne, ani k Čáslavskej ani k Josefovi Odložilovi (exmanželovi, bývalému olympijskému medailistovi v atletike) nemám žiaden vzťah, nesledovala som ani ich športové úspechy (v tom čase som ešte nebola na svete). Zaregistrovala som niekoľko rozhovorov s Čáslavskou, jej priaznivcami a náhodou som narazila na stránku, ktorú zriadili sestry nebohého Josefa Odložila, aby bránili meno zavraždeného brata. Uverejnili celý súdny protokol, zápisnice z vyšetrovania spomínanej vraždy, ktorý jasne dokazuje lži, ktoré šírila Čáslavská a jej obdivovatelia.
Obvinenia z alkoholzmu nesedia už len preto, že Odložil bol veliteľom českoslovneskej jednotky v Iraku- a do takej funkcie by asi nevyslali alkoholika. Na rozpade manželstva mali podiel asi obaja, obaja dominantné typy. Odložil nebol bez chyby, ale očierňovať ho viac, ako bola pravda - a po smrti - je hnusné. Tým skôr, že v čase smrti bol druhýkrát ženatý a mal dve malé deti. Na synovi Martinovi -problémovom študentovi s reparátom na krku - mu asi záležalo, keď šiel za ním.

Zakončím tým, že pani Čáslavskej treba vzdať hold za jej športové úspechy a postoj k okupácii, ale netreba opakovať dehonestáciu jej exmanželaJ. Odložila. Jeho vdova, deti z druhého manželstva a rodina nemajú taký prístup do médií, aby sa bránili. (PS: Kamarát Čáslavskej Havel dal jej synovi odsúdenému za vraždu milosť.)
Stachanovcova manželka
 

 

Neviem ci bol alkoholikom, ale argumentovat tym, ze by do Iraku neposlali alkoholika velitela? Ehm? Cesi si opakovane zvolili alkoholika aj za prezidenta. Akurat zalezi, s kym kto pije. Nie, ako vela...
 

nikto

nevieme, aká tragédia sa v tej rodine odohrávala ....

Nepoznáme komplikovanosť vzťahu otca a syna - aby sme súdili.

Nepríde mi úplne bežné, aby otec prišiel ponúknuť pomoc s učením synovi na diskotéku.
Takéto veci sa predsa riešia inak. Napovedá to o tom vzťahu veľmi veľa.

Pri vyšetrovaní sa samozrejme pýtajú aj na vzťah tých dvoch ľudí.
Čo vlastne mali hovoriť na priame otázky?
Jeden človek zomrel a druhý bol obvinený zo zabitia .... to nie je situácia, pri ktorej sa dá hrať hra na "o mrtvom len dobre". Dokonca ťažko povedať, kto bol vlastne obeťou koho. A kto všetko bol obeťou.
 

Nebol odsúdený za vraždu, nevymýšľaj si!

bolo to kvalifikované ako "ublíženie na zdraví" a to je poriadny rozdiel. Viď:

http://old.spoleksalamoun.com/...

PŘÍPAD MARTINA ODLOŽILA
Vydáno dne 19. 07. 2004 (14770 přečtení)

Tento případ začal spolek ŠALAMOUN sledovat až ve fázi odvolacího řízení a to na žádost jak rodiny obžalovaného Martina Odložila, tak i jeho obhájce JUDr. J. Teryngela, který se domníval, že v tomto trestním stíhám došlo k porušení zákonných práv obhajoby.


Dne 6. 8. 1993 došlo na diskotéce v restauraci U Cimbury v Bělé pod Bezdězem k incidentu několika návštěvníků podniku, na jehož konci bývalý olympionik Josef Odložil toporně upadl na dlážděnou podlahu a v bezvědomí byl převezen do nemocnice. 10. září J. Odložil zemřel. Proti Martinu Odložilovi (synovi zemřelého) a Jaroslavu Lieskovanovi bylo zahájeno trestní stíhání na svobodě. Případ byl průběžné sledován tiskem i televizí jako senzační mediální kauza, neboť Martin Odložil je synem olympioniků Věry Čáslavské a Josefa Odložila. Hlavní líčení ve věci probíhalo u Okresního soudu v Šumperku, který v červenci 1996 vynesl rozsudek, kterým byl Martin Odložil uznán vinným trestným činem ublížení na zdraví (§ 221 odst.l, odst. 4. tr žák.) a byl mu uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v délce čtyř let ve věznici s ostrahou. Jaroslav Lieskovan byl odsouzen podmínečně. Oba odsouzení se proti rozsudku odvolali.

Dne 29. 11. 1996 bylo rozsudkem KS Ostrava pobočka Olomouc odvolání Martina Odložila zamítnuto. V průběhu odvolacího jednání, kterého se účastnili Členové spolku ŠALAMOUN, vyšlo najevo krácení práva na obhajobu. Uvedený rozsudek byl vydán na základě nedostatečných skutkových zjištění a v důsledku toho byly nesprávné i závěry soudu. Především nebyla dokázána příčinná souvislost mezi jednáním obžalovaného Martina Odložila a úmrtím poškozeného Josefa Odložila. Ve věci bylo vypracováno několik znaleckých posudků z oboru zdravotnictví zabývajících se příčinou úmrtí. Tyto posudky jsou ve svých závěrech diametrálně odlišné, přičemž znalci setrvávají nadále každý na své verzi příčin. V posudku znalce prof. Neorala , DrSc. je za příčinu smrti Josefa Odložila označována sepse. Ústavní posudek z 29. 4. 1996 označuje za příčinu smrti thrombemboly neboli krevní sraženiny, které vznikly v důsledku poskytnutí lékařské péče. V průběhu trestního řízení též nebyla prověřena problematika příčiny nebo příčin pádu Josefa Odložila. Na jeho toporný pád (t.j. bez požití reflexních obranných mechanizmů) mohly mít vliv jednak předchozí nejméně tři údery, které J. Odložil utrpěl v konfliktu s Jaroslavem Lieskovanem, dále i cysty v mozku poškozeného (zjištěné při pitvě) a nakonec i množství zkonzumovaného alkoholu, který se vlivem Špatné funkce jater vstřebával netypicky. Všechny tyto zjištěné faktory mohly každý sám nebo v kumulaci nepochybně vést k náhlému topornému pádu J. Odložila bez přičinění nebo jen s bezvýznamným přičiněním obžalovaného Martina Odložila.

V průběhu soudního řízení nemohla obhajoba uplatnit svá zákonem garantovaná práva vzhledem k tomu. že soud odmítl vyslechnout znalce z oboru lékařství k odstranění rozporů rnezi jednotlivými posudky i rozpory v rámci těchto posudků. Přitom je nepochybné, že škodný následek nemusel být vůbec v příčinné souvislosti sjednáním obžalovaného.

Členové spolku ŠALAMOUN byli překvapeni postupem soudu, který byl poznamenán vážným porušením práv obhajoby. Při jejich znalosti dostupných materiálů a po konzultaci s několika právníky se rozhodli požádat prezidenta republiky o milost pro Martina Odložila. V žádosti uvedli, že jednání ze strany obžalovaného
 

Jozef mal dobrú kondíciu, krátko

predtým sa vrátil z Iraku, kde bol skutočne veliteľom českého kontingentu UNGCI a nemal žiadn poruchu jater. Žiaľ bol cholerik, hádavý, hlavne keď si vypil. Urobil veľkú chybu, že šiel na diskotéku za synom v podnapitom stave riešiť jeho prospech. Jeho syn, zrejme tiež cholerik a v podobnom stave nemal dvihnúť ruku na svojho otca. Dopadlo to zle. Po údere spadol dozadu na temeno hlavy a viac sa neprebral. Všetko ostatné bol už len následok úderu a pádu na hlavu. K sepse a trombom sa dopracoval v priebehu hospitalizácie, nakoľko mal opuch mozgu a dostal ventilátorovú sepsu. Všetko toto bolo v príčinnej súvislosti. Je pochopiteľné, že za takýchto okolností sa Čáslavská snažila predovšetkým ochrániť svojho syna, ktorý určite nemal žiadny úmysel svojmu otcovi ublížiť či nebodaj ho zabiť. Že sa pritom snažila využiť svoje známosti je pochopiteľné. Toto Čáslavskú neskutočne poškodilo. Pamätám si jej nádherný výkon v Mexiku ale s ním som prežil niekoľko zaujímavých mesiacov v Iraku. Hovoril pekne o svojom synovi aj keď spomínal problémy vo vzťahu najmä potom, ako si založil novú rodinu.
 
Hodnoť

Dokončenie

... bylo nezaviněné jak z hlediska právního, tak z hlediska morálního a že zavinění nebylo v žádném případě prokázáno. Uvedli též, že se soud ani nevypořádal z otázkou, zda se u Martina Odložila nejednalo o nutnou obranu. Další obdobnou žádost o milost podepsalo několik desítek chartistů, řada olympioniků, asi dvacet studentů ze Západočeské univerzity v Plzni, kde Martin Odložil studuje práva a další osobnosti. Prezident na doporučení právníků své kanceláře žádosti o milost vyhověl. Následná mediální kampaň se negativně zaměřila jak proti členům spolku, tak i proti prezidentovi republiky. V důsledku této nenávistné kampaně se zhroutila matka Martina Odložila olympionička Věra Čáslavská a musela být dlouhodobě léčena na psychiatrii.

Rozruch kolem uděleni milosti doznívá až do dneška (i pří volbě prezidenta na nové funkční období bylo Odložilovo omilostnění několika členy parlamentu negativně zmiňováno).

Členové spolku ŠALAMOUN se na několika tiskových konferencích, v mnoha rozhovorech v rozhlase i v televizi a i v samostatných Článcích snažili vysvětlit důvody, které je vedly k žádosti o milost. Poukazovali na to, proč byli právní závěry obou soudů nesprávné. Vysvětlovali, že důsledek konfliktu na diskotéce lze hodnotit spis jako neštěstí, než zaviněný trestný čin, ale značná část veřejnosti už byla příliš silné ovlivněna Čtyřletou mediální kampaní a nebyla ochotna poslouchat objektivní informace. Pouze několik deníků (např. Právo a Lidové noviny) poskytlo možnost erudovaným právním odborníkům, aby kauzu rozebrali a vysvětlili, že v tomto případě se skutečně justice dopustila omylu, že rozsudek trpěl závažnými chybami, právnickými i lidskými a tedy prezident měl všechny důvody k udělení milosti, která v tomto případě zbyla jako jediné řešení jak zabránit nespravedlnosti.
 

Spolok Šalamoun stojí na strane

Čáslavskej, o tom niet sporu... ale súdne protokoly a policajné zápisnice sú PRESVEDČIVEJŠIE ako traktáty tohto spolku (ktorého povesť je diskutabilná).
Opravujem svoju formuláciu - nebolo to kvalifikované ako vražda, ale o ublíženie na zdraví s následkom smrti. O prípade som čítala pred niekoľkými rokmi (keď som sa zotavovala z operácie a nudu v posteli som zaháňala čítaním).
NEVRDÍM, že exmanžel Čáslavskej Odložil bol bez chyby. Podľa reakcie diskutéra "protivšetkymoradčomslovenska" zdá sa, že ho-poznal Verím tomu, že bol cholerik, ako väčšina lampasákov, čo poznám - sú zvyknutí rozkazovať. Viem si predstaviť situáciu: tatko príde z vojenskej misie z Iraku, dozvie sa, že jeho syn má trojky z chovania a prepadá na gympli, musí robiť reparáty na konci augusta a namiesto toho, aby sa učil, vymetá bary a diskotéky. Nasrdený tatík sa vyberie dohovoriť synáčikovi a dotiahnuť ho z diskotéky domov, pohádajú sa, syn ho udrie (boxerom!) a na následky zranenia Odložil umiera.
Syn Martin bol podľa záznamov školy problémový žiak so zlým správaním a prospechom (svedectvá učiteľov). Iste ho poznačili aj spory medzi rodičmi, ktovie akú úlohu zohrala rodičovská výchova na tom, že z neho vyrástol rozmaznaný fracek. Čáslavská syna vždy obraňovala, to jej ťažko vyčítať, ale nech je poučením pre iných rodičov, že deti nemožno brániť za každú cenu a musia niesť zodpovednosť za svoje činy.
Vplyv Čáslavskej, jej styky s Havlom a s chartistami zabezpečili milosť. Ktorýkoľvek iný syn by za rovnaký čin za rovnakých okolností trest musel nastúpiť, milosť bola Martinovi daná len vďaka kritizovali.
Suma sumárum: treba oceniť športové úspechy Čáslavskej, jej postoj k okupácii, ale pri zmienke o ich rodinnej tragédii by sa mohli všetci sympatizanti Čáslavskej vyhnúť osočovaniu OdLožila. Chybu pri výchove syna urobili obaja, ani jedn z nich nebol svätec a bez chyby v manželstve. Asi tak.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Kultúra