SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vysmiala sa zo Slovákov, nepochopili ju a smiali sa s ňou. Z úspešnej knihy Samka Tále je divadlo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Kto nevie, ako čítať originál, nech sa naštartuje audiom, ktoré načítal Ĺuboš Kostelný. Parádne.
 
Hodnoť

 

Len pre úplnosť: Samka Tále prvýkrát zdramatizovali ochotníci z divadelného súboru Daxner Tisovec v r.2000. Autorom dramatizácie (so súhlasom autorky) a režisérom inscenácie bol Marian Lacko z Rimavskej Soboty.
 
Hodnoť

 

Ja mám pocit, že zo Slovákov sa vysmievate vy, pani Alexová. Alebo ako si mám vysvetliť toto:

Jana Alexová, SME, 2019:
Keď v roku 2000 vyšla vo vydavateľstve KK Bagala kniha Samko Tále: Kniha o cintoríne, reakcie boli rozpačité.
Autora nikto nepoznal, nikto o ňom nič nevedel. Text pôsobil ako začiatočnícka zlátanina.
Navyše, Samko Tále - uvedený ako autor - bol mentálne postihnutý hrdina príbehu. A takýto že vydal knihu? Recenzenti krútili hlavami. Vydavateľ sa vraj musel zblázniť, keď už kadekomu knihy vydáva.

Dušan Taragel, SME, 2012:
Prijatie bolo sprvu rozpačité. Bodaj by aj nie – neznámy autor, o ktorom nikto nič nevedel, a text, ktorý pôsobil ako začiatočnícka zlátanina, nevyvolávali veľkú dôveru. Mnohí krútili hlavou, či sa renomovaný vydavateľ náhodou nezbláznil, a dokonca sa našiel aj recenzent, ktorý sa zamýšľal nad tým, ako hlboko klesla slovenská literatúra, keď knižne vychádzajú texty mentálne postihnutých zberačov starého papiera.
 
Hodnoť

Vysmiať sa zo Slovákov

Chápem že by ste urobili všetko možné preto aby si aspoň niekto váš text niekto prečítal, ale obávam sa že na Slovákov už takéto “provokácie” nezaberajú. Ako by sa mohol zo mňa vysmiať niekto na kom mi absolútne nezáleží, niekto koho vôbec nepoznám. A to platí aj o tejto knižke, 99,9% Slovákov o nej ani nepoculo, niežeby ju čítalo a aj z tých čo si ju kúpili ju málokto dočítal. Z knihy sa nedá spraviť bestseller tým že o nej vypisujete aká dobrá! Ale čo už - ak vás to baví ... proti vkusu žiaden dišputát. Hlavu hore, snáď časom prídete na to že sú knihy, ktoré sa čítajú a knihy, o ktorých sa len píše.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra