SME
Pondelok, 6. apríl, 2020 | Meniny má Irena

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Meky Žbirka o revolúcii: V Moskve od nás chceli džínsy, vyzliekli by nás donaha (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ach jaj, tento Meky

Uznávam, že je celkom dobrý spevák, už nie tak dobrý skladateľ (aspoň teda podľa mňa sú jeho piesne stokrát prevarený ten istý čaj, čo je ale subjektívne, OK), ale inak..
K tej zmesi právd, poloprávd a nezmyslov - čo sa "vojde" do jedného interview, že(?) - len toto:
"boli generácie, ktoré ešte zažili demokraciu a napriek tomu si vybrali komunistickú ideológiu a presadzovali ju. Tie nám ju vybavili. ....Prosto, ich vinou som sa v roku 1952 narodil do sveta režimu. A preto považujem za nelogické, že práve títo ľudia začali každého kritizovať, keď pochopili, že s presadzovaním komunistickej ideológie urobili chybu"
a "Vidíte tam jedného skvelého človeka vedľa druhého, stačí spomenúť len Wericha. Takých ľudí si nemôžem nevážiť"

https://echo24.cz/a/SmWM7/prav...
 

 

Keby 4 roky po 1948 roku boli slobodne voľby už by komunisti nevyhrali, a po 1953 roku by už sa ani do parlamentu nedostali.
 

Moje slová boli o Žbirkovi,

nie o vývoji politiky u nás. Poviem to natvrdo: Vyjadrenia Mekyho sú častokrát hlúpe a toto bol len jeden príklad, ktorým som to chcel ilustrovať.
A teda úplne polopatisticky: Miro v prvej vete vyčíta tým, ktorí najprv idey komunizmu podporovali, že vraj "je nelogické, že práve títo ľudia začali každého kritizovať, keď pochopili, že s presadzovaním komunistickej ideológie urobili chybu". Tam je hlúposť v slove KAŽDÉHO, pretože "títo ľudia" nekritizovali každého, ale to, že po komunistickom prevrate sa v Československu začalo presadzovať niečo iné, než komunisti sľubovali.
Pokiaľ ale Žbiro týmto ľuďom niečo predsa len vyčíta, tak potom prečo z nich vynecháva aj menovaného Jana Wericha, ktorý bol práve jedným z nich? Čiže, je vidno, že Meky si vôbec neuvedomuje, že si sám so sebou protirečí. A to nie je určite nejaký znak múdrosti, či?

Inak je pravdou, že medzi Mekyho vyjadreniami sú aj také, s ktorými nemožno nesúhlasiť. Je však škoda, že je tam aj dosť takých, s ktorými sa to - ak sa držíme logiky a faktov - nedá vôbec. Osobne som z toho dosť smutný, pretože som ho mal celkom rád (a možno, ak sa otrepem z tohoto článku, aj znova mať budem). Síce som ho považoval predsa len za trošku plytkú existenciu, ktorej obzor sa rozprestiera od obdivu k McCartenymu po obdiv k Lennonovi, ale čert to ber. V tomto interview som sa mal možnosť prvý raz dozvedieť o jeho názoroch vlastne až prvý raz, no a som dosť sklamaný.
Ale pravdepodobne by sa sklamanie dostavilo aj pri iných umelcoch, ak by sa človek dozvedel niečo o ich názoroch na svet. Takže čo už.
 

Ja keď s niekym nesúhlasím

položím si otázku: prečo si to on myslí?, aký má na to dôvod?

A nezabúdaj, Meky je umelec a aj rozpráva s takým nadhľadovým štýlom.


Inak s Mekym súhlasím, aj ked to čo si písal ma tiež spozornelo, ale padlo v rozhovore aj dosť zaujímavých a rozumných viet.


Ja som jeho pesničky nikdy moc nemusel, okrem pár pesničiek, som skôr Hammelista a spol. Ale začal som si ho považovať, keď po nejakej výhre Lýry povedal, že popularita neznamená kvalitu. Odvtedy som ho trochu sledoval a prišiel som mu viac na chuť. A práve aj jeho názory ma zaujali.
 

Vraj Werich ako komunista?

Werich ako komunista? Vy ste sa zbláznili a neviete o ňom nič. Ani o Oslobodenom divadle s Voskovcom a prečo Voskovec odišiel. Skreslené predstavy nám tu diktujú obraz sveta, akému máme a vraj musíme veriť. To je už fake news. Takýmto ľdom nesiahate ani po členky, iba súdite a odsudzujete.
Beatles - žiadna kapela to doteraz nedotiahla tak ďaleko, tiež to pokladáte za odpad. Ale to je normálne, všetko je vraj odpad teraz ... ale aj tie názory čo tu šírite!
 

Chlape, ty si taký filozof,

ako ja kozmonaut.
Láskavo mi nepripisuj vyjadrenia, ktoré som nevyslovil. Nikde som nepísal, že Werich bol komunista a nikde som ani náhodou nepovedal, Beatles je odpad. Ja som mal a mám rád aj Wericha, aj Beatles. Odporúčam najprv prečítať a keď nechápeš, tak aj dvakrát a až potom reagovať.
Werich bol bohužiaľ jedným z tých, čo, podľa slov samotného Žbirku, "ešte zažili demokraciu a napriek tomu si vybrali komunistickú ideológiu a presadzovali ju."
Čiže nevravím, že bol priamo komunista, ale komunistickú ideológiu určite podporoval. Už len tým, ako informoval o Sovietskom zväze, ktorý navštívil a svedectvo o tom je v článku, na ktorý som vo svojom prvom príspevku dal link. To si asi ani nečítal( či priam ani čítať nechcel?).
A ďalší link - článok o Werichovi, kde sa jasne píše, že "Jan Werich patřil k podporovatelům reformního hnutí uvnitř komunistické strany." To sem dávam pre Bayerku a ešte raz dodám, že nehovorím, že on priamo komunista bol, či už reformný, alebo hocijaký iný:
https://plus.rozhlas.cz/jak-by...

V každom prípade, veľa ľudí bolo takých, ktorí si najprv mysleli, že marxizmus je veľmi dobrá myšlienka, no potom predsa len zistili, že to tak nie je a ja by som ich za to až tak neodsudzoval. Som už ale menej zhovievavý k tomu, že keď to mohli prekuknúť oveľa skôr, než ostatní, tak boli akosi úplne slepí. Akoby jednoducho vidieť nechceli. A o to viac si napríklad vážim Karla Čapka, ktorý komunizmus zhodnotil úplne správne. Alebo napr. Stefana Zweiga, o ktorom je tiež zmienka v prvom článku, na ktorý som dal link.
 

 

Nepochopili ste. Meky hovoril reformovaných komunistoch a potom treba vnímať kontext a bude vás menej dráždiť slovo "každý" (tiež ho nemám rada), nakoľko ten kontext zovšebecniteľný je.
Werich reformovaný komunista nebol. Nepochopila som zmysel vášho postnutého linku.
Bolo by fajn o všetkých súvislostiach viac vedieť.

Mňa nesklamal a vôbec nie som smutná.
Texty má skvelé - či svoje alebo od iných, i hudbu. Rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo v hudbe na Slovensku v tých a týchto rokoch vzniklo.
Ale to je môj názor.
 
Hodnoť

Meky je spolu

s p. Lasicom a p. Filanom ozdobou tohto národa...
 

len by si mohol dat dole stipec z nosa

a dodrzovat rytmicky zakon vid biieeeeeeely kvet.. kvet je biely, nie bieeeely... ale tato maniera je zial typicka celej miestnej popikovskej sebranke na cele s elanom.. a ako sa ozve z radia slovensky popik pomaha iba vypnut alebo preladit za ucelom zachovania dusevneho zdravia pred talafatkami, podla povinneho podielu domacej infatilnej "tvorby". Dobre, je zopar vynimiek ako Dezo Ursiny, ale na rozdiel od elanu, zbirku, senzusu, gladiatora a spol. ho v radiach nepocut... vivat slovakstat..
 
Hodnoť

 

jeden z mála čo nerobí zo seba a zamatových hrdinov, presne štb mala pokyn nezasahovať sedieť v kanceláriách
 


Najčítanejšie na SME Kultúra