SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sme čudná krajina, hudobníci nemajú kam volať hviezdy zo sveta. Za 30 rokov nedostali sálu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Matematika

Vypočítajte tým našim politikom, koľko vaty sa da skryť v stavebných prácach, ako aj v pri kúpe pozemku, technológiách a nebudete vedieť nájsť toľko pozemkov, koľko koncertných hál bude zrazu treba postaviť....
 

A je to tu...!

Konečne sa objavila "spoločenská objednávka". Keďže v Bratislave nie je jednoduché čerpať eurofondy na "zlepšenie kultúrnej infraštruktúry", nastal čas, aby sa postavilo Národné koncertné centrum Bratislava. Len sa ešte hľadá správny Poor, Kmotrík, Tkáč či Haščák, ktorý to prefinancuje a štát to potom od neho kúpi, alebo aspoň prenájme na 99 rokov.
 
Hodnoť

 

Plne súhlasím. A povedala by som, že potrebujeme nie jednu, ale aspoň dve-tri. Jednu v Bratislave ako hlavnom meste, ďalšie inde.

Ale na oveľa vyššej úrovni ako bolo PKO. Ako rodená Bratislavčanka som v PKO bola na koncerte trikrát a ozvučenie bolo zakaždým príšerné, viackrát som tam už radšej ani nešla. No dobre, možno nie až tak príšerné ako v NTC, dobré však určite nebolo! Plus celková "kultúra" v PKO, keď na koncert predali viac vstupeniek, ako bolo miest na sedenie, a dobrá stovka ľudí postávala pri stenách alebo sedela na zemi... Úbohé.

Kým nebudeme mať sály s dostatočne veľkou kapacitou, špičkovým ozvučením a ktoré zvládnu aj náročné požiadavky na svetelnú šou, slávne kapely sa nám radšej oblúkom vyhnú. Ale to nič, vždy je tu dosť geriatrie, t.j. kapiel, ktoré boli slávne pred 30 rokmi a veľké sály už dávno nedokážu naplniť -ale z celého Slovenska možno naškrabú pár stovák ľudí, ba možno aj celá tisícka ich bude (napr. poslucháčov Antény Rock)!
 
Hodnoť

 

Musím iba súhlasiť.V tomto sme sa za 30 rokov nepohli ani o mm.
 
Hodnoť

 

Pre našich ľudi je karibik doležitejší .A kde na to vziať a nekradnuť.
 
Hodnoť

 

Pomaly sa blížime ku kardinálnej otázke. Požiadavka je viac ako opodstatnená. Tak isto, ako plavecký bazén -MSR sa konalo v Gyori.. Tak isto, ako požiadavky na futbalové a hokejové arény. Nehovoriac o atletickej hale. Nuž ale my nedokážeme ani po tridsiatich rokoch samostatnosti vydať učebnice pre základné školy. A samozrejme, diaľnica do Košíc. Nehovoriac o zlomku percenta, ktoré vynakladáme na cesty prvej a druhej triedy. A ešte železnice a zdravotníctvo..... A teraz tá kardinálna otázka.
Vás ešte nenapadla ? Načo je takýto štát, načo je štát takémuto národu ?
 

 

P.S. Krumple dovážame, jablká a kapustu tiež, nehovoriac o hovädzom a samozrejme bravčovom. A kuracinu tiež. ....
 

Kuracinu nechaj na pokoji...:-)

Jaroslav Kuracina - Grand Power vyrába špičkové pištole, ktoré vyváža. Štát radšej podporuje cudzích a pre policajtov sa radšej dovážajú české ČZ a rakúske Glock. Takže KURACINA VYVÁŽA :-)
 

 

Viem, poznám story. A p. Kuracina nevie doložiť pre marketing ani to, že by jeho vlastná krajina nakúpila jeho pištole. To je podpora, to je príspevok štátu na podporu slovenských výrobkov.
 
Hodnoť

 

pri všetkej úcte, slovensko je malá zaprdená rozkradnutá krajina na kolenách. ale ľudia ich stále volia, takže ľudia to zrejme tak chcú. naozaj ak chcete výnimočný zážitok z klasickej hudby, koncerty v krakove, viedni, budapešti to istia
 
Hodnoť

Koncertná hala

SK má celú kopu "dier na plátanie" štátnymi peniazmi. Nech teda ukážu sťažovatelia "zlému hospodárovi" - štátu, ako to má vo zvyku hovorievať Mikloš, že uvedená hala by nebola len ďalšia čierny diera na ďalšie štátne peniaze a skúsia presvedčiť súkromných investorov, že hala pre koncerty a veľké spoločenské podujatia by väčšinu roka nezívala prázdnotou a postavia ju. verím, že potom by sa našla vôľa aj na strane MK SR a "verejnosti" a aj nejaký ten "malý účelový peňazovod" by sa asi našiel.

Robiť biznis, keď niekto iný znáša riziko a náklady je veľmi ľahké. Tých koncertov (iných podujatí, čo by ju naplnili) zas až tak veľa nebýva.

Dobrých príkladov sa v západnej Európe nájde viac, obvykle samospráva poskytne pozemok a podieľa sa na infraštruktúre, investor postaví samotný objekt a spolu ho s pomocou grantov od štátu resp. iných súkromných sponzorov prevádzkujú.
 

Preco by mal napr. Valihora

riesit vystavbu hudobnej haly? Hoci ponukol konzultacie o svojich skusenostiach. Bernstein tiez nestaval Met.
 

Výstavba privátnych "kultúrnych stánkov"

Treba sa pozrieť napr. do USA (NY) tam s tým majú "storočné" skúsenosti. Valihora by mohol napr. osloviť podobne zmýšľajúcich ľudí ako je on a byť spolu s nimi pre privát "garantom" dobrej myšlienky. Pokojne by som podporil zmeny v daňovej legislatíve, ktoré by privátnym investorom umožnili daňovo odpočitateľnú položku na výstavbu verejných knižníc, divadiel, univerzálnych hál, športových areálov a štadiónov.
 
Hodnoť

 

Kultúra bola vždy na chvoste záujmu Slovákov, hoci sa radi tvárime ako kultúrny národ... V tomto sme vždy zaostávali bohužiaľ za Čechmi, Maďarmi, Rakúšanmi či Poliakmi...
 

 

toto nie je prednostne o kultúre - koľko sme postavili od posledných 30 rokov nemocníc? Koľko km diaľnic? Koľko nových električkových km v Bratislave?

Minuli sme miliardu eur na elektronizáciu... v Michalovciach postavila Penta modernú nemocnicu za 35 mil. eur; len náklady na elektronizáciu by vydali na 3 nové moderné nemocnice v každom kraji na Slovensku...

politici by si niekedy mohli povinne zahrať SimCity, aby pochopili, čo všetko je potrebné v štáte pre občanov budovať; samozrejme, utopiť miliardu eur v softvéri a harvéri je ďaleko jednoduchšie

a to tých miliárd šlo komínov neúrekom na rôzne ďalšie veci
 
Hodnoť

 

Priestor bol pri Dunaji, ale zastavali sme ho obrovským nákupným centrom. Ako príklad by sme si mohli zobrať niečo zo sveta, napríklad Elbphilharmonie Hamburg, Opera Oslo, Koncertné hala Harpa Reykjavík, Čierny Diamant Kodaň (aj keď to je len knižnica), Brucknerhaus Linz.

Len tak mimochodom, vie si niekto predstaviť, že by sa v Bratislave vybudovala moderná a nadčasová knižnica ako v Kodani?
 


Najčítanejšie na SME Kultúra