SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Spisovateľovi Milanovi Kunderovi vrátili české občianstvo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Príznačné je, že Kunderovi

chce udeliť občianstvo Babiš agent ŠTB. M. Kundera v 50. udal ŠTB spolubývajúceho, ktorý dostal 22 rokov väzenia, čo je známy fakt. napr. https://hnonline.sk/svet/29204...
_
je preto jasné a zmysluplné, prečo sa M. Kundera správa tak, ako sa správa. Mladosť ho neospravedlňuje. On dokonca na Česko zanevrel, lebo on udával. Česko je v tomto divné. S takým hrozným činom sa dožíva i 90 rokov. A to je asi návod k dlhovekosti. (viď príklad dlhovekovesti nacistov i boľševikov)
 

 

eštébák pomohol eštébákovi. Čo sa čudujete? Tomu sa hovorí súdružská pomoc.
 

Kunderove knihy nájdeš po

celom svete, zatial som sa dozvedel len že eštebak bol vlaste každý aj najvačšie undegroundove legendy ako Egon Bondy. Kundera aj napríklad Válek su extremene dobry umelci a bohnech ich súdi
 

Aj od Hitlera

nájdeš knihu po celom svete. Čítal som Bondyho i Kunderu i Hitlera. Kundera udal v čase, keď ešte nebol známy. Bondy bol už známy, dôverovali mu kamaráti a takýchto štb potrebovali. Taký Marcel Strýko sa po tej informácií o Bondym takmer dekompenzoval. Kundera udal možno raz a to stálo za to. Hitlera rozoberať asi netreba, ale česká Tv 2 nevie sa od neho, je ním fascinovaná.
_
Niekedy pred najvyšším majú súdiť ľudia. Najvyšší potom rozsudok buď potvrdí, alebo udelí amnestiu.
 

Mein Kampf alebo

Protokoly sionských mudrcov sú odpad nie literatúra

Taka Nesmrtelnosť je jeden z naj románov 20 storočia škoda tohoto flaku na Kunderovi
 

 

nebol ziaden udavac ani stbak.
https://dennikn.sk/blog/129953...
 

 

Pre cucumezumak - nerozoberám literárne kvality M. Kunderu. Na západe sa nezaoberajú Kunderovou minulosťou, majú za to, že ak emigroval, tak bol odporcom komun. systému.
_

Pre aziz: Záznam začína: "...prišiel M. Kundera... a udal.." Dokonca o policajt bol zhnusený, keˇrobil tento záznam. Inak by štylizoval inak napr. ...Prišiel M. Kundera a oznámil... Samozrejme M. KUndera je známy a preto sa jeho minulosť zdá pri retušovaní potrebná. Z výchovného hľadiska to treba minulosť M. Kunderu a iných pripomínať, aby mladí vedeli rozoznávať medzi morálnymi a literárnymi kvalitami.
 

 

Áno, je to príznačné, že Babiš využíva každú možnú príležitosť na morálnu relativizáciu konania ľudí, ktorí sa nejako zaplietli s komunistickým režimom. Resp. je o nich taká informácia.

Kundera je ale pre mňa iný prípad a čudujem sa mu, že to od niekoho takého ako Babiš prijal. Že sa s ním vôbec stretol.

V prvom rade, informáciu o jeho udávaní síce považujem za skôr pravdivú, než nepravdivú, ale život píše rôzne smiešne scenáre a naozaj dnes nevieme, ako to vtedy bolo. To, že je niečo na papieri zapísané komunistickým poilcajtom, ešte nič nevypovedá. Tiež mi kedysi jeden nebohý bývalý komunistický policajt osobne rozprával, ako s kolegom prerábal zápisnicu o výpovedi kolegovej ženy, ktorá prišla deň predtým vypovedať na políciu, ako ju manžel zmlátil.

Skrátka, motiácie mohli byť všelijaké. Dajme tomu, že na internáte mali skutočného agenta ŠTB a ten to prišiel udať na políciu, ale dodatočne prišli na to, že by nebolo dobré aby sa v spise spomínalo meno agenta ŠTB, tak vyrobili zápis (kryciu legendu) o tom, ako to bol udať Kundera. Takých motivácií prerobiť nejaký zápis mohli byť desiatky.

Po druhé, aj keby to skutočne bola pravda, Kundera má isté právo na morálne poklesky, ako ho má každý z nás. A ako to dostatočne odôvodnil vo svojich dielach, má právo aj zhrešiť písaním kníh a byť za to odsúdený na trest nesmrteľnosti. Bez ohľadu na to, aký život viedol a aké legendy a sa o tom živote budú rozprávať.

Po tretie, toho odsúdeného, pána Dvořáčka, mi je ľúto. Ale tak to proste chodí, išiel do toho ako špión do nedemokratickej krajiny a obnášalo to riziko basy alebo dokonca trestu smrti. Vážim si jeho odvahu, že do toho išiel, ale negatívny následok sa proste dal očakávať s veľkou mierou pravdepodobnosti.

Po štvrté, aj keby to udanie bolo pravdivé, ide o drobnú morálnu chybu, akej je veľmi ľahké sa dopustiť. Hlavne keď ste motivovaný mladý stranícky káder. Dozvedieť sa, že na vašom internáte býva stopercentný zahraničný špión, a nič s tým nespraviť, to vám akosi nesedí do profilu. Čo keby tam napríklad ten človek prišiel nastražiť výbušninu, ako by ste si to vysporiadali so svojím svedomím? Proste Kundera mohol mať dôvod myslieť si, že takého špióna je potrebné nejako zneutralizovať.

Nejde o žiadne umlátenie človeka holými rukami, len o drobné "banálne zlo", ktorého negatívnosť si v tej chvíli možno ani neuvedomujete. Ten negatívny dôsledok tvrdej basy vykonal celý obludný systém, ktorý už bežal bez vášho pričinenia. Vyvodzovať z toho pokazený morálny profil danej osoby na celý život mi príde trochu prehnané.

Kundera na Česko zanevrel z viacerých dôvodov. Bola v tom aj dišputa s Havlom, aj negatívne kritiky na Ľahkosť bytia v disidentských kruhoch. Ale stále je to jeden z najväčších českých a francúzskych spisovateľov. Multitalent. To mu skrátka nevezme nik.

Snažím sa vidieť tú vec objektívne. A vychádza mi, že nie je potvrdrané, že sa to naozaj stalo. A aj keby sa to stalo, je to morálny poklesok, ktorý nehodnotím ako katastrofálny, hoci mal aj dosť katastrofálne dôsledky pre konkrétneho človeka. Ale rád si o tom podiskutujem.
 
Hodnoť

A čo na to neboha Horákova

a ďalšie obete stalinistickych čistiek a justičnych vrážd po komunistickom puči vo februári 1948? Alebo na to sa už zabudlo?
 

Mozno ty si zabudol

Ale ostatny nie.

Horakova a dalsie obete justicnych vrazd boli rehabilitovany uz aj samotnymi komancami v 68. Po Horakovej bolo tusim pomenovane namestie alebo ulica v Prahe. Jedna z ucastniciek sudu bola dokonca nedavno za to aj odsudena a isla do basy.

Ale viac ma zaujal tvoj predchadzajuci prispevok.

https://www.sme.sk/diskusie/36...

Sokujuce, ze milovnik preverznej a uchylnej hudby ako Cherry Pie od Warrant tu ide moralizovat o sexisme. Skratka pravy sa ozval, aha aky pokrytec. Pokrytec ako vacsina takychto prepitych krcmovych pseudo intelektualov.
 

 

Zlato, naozaj sa mi nepaci, ako riesis vo svojich prispevkoch (ak ta mam citovat) "perverznu a uchylnu hudbu" a celkovo ako pises uplne mimo temu clanku (temou je vratenie obcianstva Kunderovi a nie nejaka hudobna skupina). Viem ze For Whom the Bell Tolls sa ti paci, tak mu to takymto tvojim sposobom naznacujes (v podstate len prosis o trochu jeho lasky a pozornosti), ale nerobis to dobre; on nevie, ze v skutocnosti tuzis len po par peknych kamaratskych slovach.
A pokial ide o tvoju kritiku hudby, co nepocuvas - spomen si, o co viac autentickejsie si o hudbe pisal na tvojom starom nicku ako Slnieckar Petko - https://www.sme.sk/diskusie/35...

A k forme prispecku - zlato,tie chyby..., pisal si uz aj lepsie... ostatnI.. rehabilitovanI (mnozne cislo),
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Top spisovateľ

Milan Kundera a jeho Nesmrteľnosť - v mojej top 5. Svetová kvalita. Odporúčam ..
 


Najčítanejšie na SME Kultúra