SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo Vincent van Gogh toľko trpel? Za jeho delíriá mohla vraj abstinencia od alkoholu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Toto sa mi páči, to ja mám rád.
 
Hodnoť

 

...pekný článok, o Vincentovi toho dosť viem, ale nie je vôbec isté, že tá epizóda s uchom je pravdivá...možno si odrezal len ušný boltec....kto vie... stalo sa to o ňom známe vo verejnosti, či až legendou..ale prečo nie?
 
Hodnoť

Zvaliť na alkohol to nejde,

najmä ak sa u neho ako prvá vyvinula mániodepresia. Alkoholom vyháňal démonov. Mánia má iba jeden možný blud, makromanický, pri patologickej melanchólii je ich asi sedem. Hovoríme o dobe, keď účinná liečba neexistovala. Spätné vychytávanie inhibítorov serotonínu. Bol bezbranný. Dnes už sú takto rozvinuté ochorenia skôr výnimočné. Automutilácia sa u ťažkej depresie pravda vyskytuje. Spomínaný alkoholizmus v kombinácii s karenciou tiamínu vedie k Wernickeho encefalopatii, to by žiadny list nenapísal, lebo by si nepamätal predchádzajúcu vetu. Korskakovská psychóza má halucinácie. Len pacient o nich nevie. Pri trvalom poškodení mozgu (a výraznom tremore rúk) by pre zmenu nemaľoval už žiadny obraz. Staré teórie o jeho cyklofrénii zmiešanej so symptómami schizofrénie boli hodnovernejšie. Vtedy ostávajú kognitívne funkcie dlhodobo nedotknuté.
 

Pravda, absint, v tej dobe populárny,

obsahujúci palinu a vysoké percento alkoholu, mu mohol privodiť halucinatórne zážitky, teda poruchy vnímania.
 
Hodnoť

Čo van Gogh ešte ukrýva

Pretože počas svojho krátkeho života žil maliar v extrémnej chudobe (podarilo sa mu predať iba zopár obrazov) a svoje výtvory podceňoval ako nepodarky, nemal peniaze na nové plátna pre desiatky obrazov, ktoré v priebehu každého roka zhotovil, premaľoval svoje staršie nepredané dielo Wild Vegetation, (toho času v Museum of Fine Arts, Boston) novým námetom The Ravine, ktorý "musel" okamžite na plátno. Röntgenové snímky i DNA porovnania s jeho príbuznými to dokazujú.

Skica tohto obrazu sa nachádza v Amsterdame v múzeu s názvom mena maliara.
 
Hodnoť

V

Louvre som ostal z jeho obrazov riadne uneseny....a to vobec nie som na umenie...maju nieco do seba...
 


Najčítanejšie na SME Kultúra