Porota na „zdanlivo obyčajnej knihe“ ocenila aj fakt, že autor je presným pozorovateľom sveta, akému skutočne rozumie.
BRATISLAVA. Víťazom ôsmeho ročníka ceny Anasoft litera, dotovanej sumou 10-tisíc eur, sa stal Víťo Staviarsky s knihou Kale topanky z vydavateľstva Marenčin PT.
Cenu si prevzal v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava od predstaviteľov generálneho partnera Anasoft APR.
V názve ocenenej knihy ten dĺžeň nechýba, autor v nej rozpráva bizarné príbehy malých rómskych obchodníkov, a kale topanky, ako spresňuje Staviarsky, sú čierne topánky, „parádne, lesklé a špicaté“.
Zdanlivo obyčajná kniha
Tak trochu kusturicovská road movie mala najväčší úspech u poroty, ktorú tento rok tvorili Martin Ciel, Tina Čorná, Peter Darovec, Michal Jareš a Derek Rebro.
„Dávame cenu zdanlivo obyčajnej knihe,“ zhodli sa členovia poroty, „vzhľadom na prestíž tejto ceny azda až podozrivo ľahko a príjemne čitateľnej, možno až sentimentálnej romanci. A dávame jej ju preto, že v tejto romanci všetci porotcovia zároveň našli veľmi zaujímavé presahy, ktoré z nej robia problémovú, diskurzívnu prózu so silným humanistickým posolstvom. Napísal ju autor, ktorý sa ukázal ako presný pozorovateľ sveta, akému skutočne rozumie.“
Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka knižne vyšli v predchádzajúcom kalendárnom roku.
Zo 162 automaticky nominovaných kníh porota vybrala v prvom kole desať finalistov, okrem víťaznej ešte Oko od Ballu, Preč! Preč! Jany Beňovej, Špaky v tŕní Zuzany Cigánovej, Entropiu Maroša Krajňaka, Dom hluchého Petra Krištúfka, Život je krátky Lucie Piussi, Bezprsté mesto Ondreja Štefánika, Hana Pavla Taussiga a Pristaš Milana Zelinku.
Prvý triumf vydavateľstva Marenčin PT
Anasoft Litera
Doterajší víťazi
2006 Pavel Vilikovský: Čarovný papagáj a iné gýče
2007 Marek Vadas: Liečiteľ
2008 Milan Zelinka: Teta Anula
2009 Alta Vášová: Ostrovy nepamäti
2010 Stanislav Rakús: Telegram
2011 Monika Kompaníková: Piata loď
2012 Balla: V mene otca
Víťo Staviarsky bol vo finále už tretí raz, podobne ako vlaňajší víťaz Balla a Peter Krištúfek, dvojnásobnými finalistami boli Jana Beňová, Zuzana Cigánová, Maroš Krajňak a Milan Zelinka (laurát ceny z roku 2008), finálovú premiéru mali len Lucia Piussi, Ondrej Štefánik a Pavel Taussig.
Kniha Kale topanky priniesla prvé víťazstvo v Anasoft litere pre vydavateľstvo Marenčin PT, ktoré malo tento rok v hre aj favorizované tituly od Petra Krištúfka a Jany Beňovej.
Najúspešnejším vydavateľom zostáva KK Bagala so štyrmi prvenstvami, dve patria Slovenskému spisovateľovi a po jednom vydavateľstvu F. R. & G. a Marenčin PT.
Na včerajšom slávnostnom večere vyhlásili aj držiteľa Ceny čitateľov denníka SME, ktorého určilo internetové hlasovanie. Zvíťazila Lucia Piussi s poviedkami Život je krátky, čitateľskú cenu doteraz získala dvakrát Veronika Šikulová, ďalšími laureátmi sú Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov a Pavel Vilikovský.
Tipoval som, že zvíťazí Jana Beňová
Kníh sa u nás píše čoraz viac, no tých kvalitných pribúda nepomerne menej, hovorí čerstvý laureát ceny Anasoft litera VÍŤO STAVIARSKY.
Tento rok ste boli už tretí raz vo finále Anasoft litery. Vnímali ste to inak ako vaše predošlé nominácie?
„Vždy tomu predchádzalo určité napätie, ktoré potom vystriedala úľava, že som knihu nespackal. Ale je pravda, že úvodná finálová účasť v roku 2008 bola pre mňa predsa len výnimočná, priam čarovná – prvá kniha, prvé finále.“
V tom roku vyberala porota finalistov z 82 automaticky nominovaných kníh, teraz bol ich počet prakticky dvojnásobný. Dá sa teda povedať, že ste zvíťazili v silnejšej konkurencii?
„Počet napísaných kníh každý rok pribúda, no nie je tam priama úmera s nárastom kvality. Preto si myslím, že dostať sa do finále jednotlivých ročníkov, hádam až na jednu výnimku, bolo vždy viacmenej rovnako ťažké.“
Mali ste svoj tip na tohtoročného víťaza, resp. komu ste cenu najviac želali?
„Bolo by neúprimné tvrdiť, že som cenu neželal predovšetkým sebe. Ale tipoval som, že ju porota udelí Jane Beňovej, oceňoval som jej dôslednú subjektivitu, presné a vybrúsené vety a celkový pôvab jej diela.“
Už ste rozmýšľali, čo urobíte s finančnou odmenou?
„Časť využijem na splatenie dlhov, ktoré vznikli pri písaní, a zvyšok peňazí zakopem na tajnom mieste.“
ba