Internet vie byť poriadne krutý. Dokáže pochovávať zaživa. Nedávno sociálnymi sieťami prehrmela správa, že zomrel obľúbený anglický herec Tim Roth. Stovky fanúšikov okamžite začali písať kondolenčné odkazy a vyjadrovať smútok nad ďalšou smrťou veľkej osobnosti.
Ako sa ukázalo o pár hodín, bol to len ďalší zo zákerných výmyslov, ktoré sa dennodenne šíria kyber priestorom. Drámy, kde je smrť hlavnou postavou, sa však Rothovi nevyhýbajú ani v profesionálnom živote. A on ich ani neodmieta. Súhlasil aj s rolou v novom televíznom filme Reg (2016) z produkcie BBC, ktorý rozpráva príbeh muža menom Reg Keys - otca v misii za odhalenie zrady, pre ktorú prišiel o život jeho syn.
Filmom proti neprávosti
Reg Keys bol dlho fanúšikom Tima Rotha. Prvýkrát ho videl vo filme Quentina Tarantina Reservoir Dogs (1991), kde ho aj ostatní výraznejšie zaregistrovali vďaka postave policajného agenta pána Oranžového. Keď Regovi zavolal televízny producent Colin McKeown a oznámil mu, že úspešný anglický herec súhlasil a zahrá si vo filme o jeho živote, bývalý vodič snitky a zdravotník si musel určite myslieť, že len vtipkuje.
Až keď sa s hollywoodskou hviezdou stretol v liverpoolskej krčme, uveril. Začal Rothovi rozprávať o svojom smútku zo straty syna, ktorého zabil dav irackých povstalcov iba dva dni predtým, ako sa mal z vojny vrátiť domov. Jeho smútok však čoskoro vystriedal hnev. Krátko po incidente z roku 2003 totiž vyšlo najavo, že britské ministerstvo obrany len tri týždne pred osudnou inváziou drasticky osekalo výzbroj vojakov, nemali dokonca ani vysielačky, ktorými by si mohli privolať pomoc.
A tak sa Reg Keys rozhodol „ísť“ po Blairovi a v roku 2005 proti nemu kandidoval v jeho volebnom obvode ako nezávislý kandidát. Tim Roth nedávno uviedol, že Tony Blair, ktorý nariadil inváziu Iraku, by mal byť podľa neho vo väzení, a dúfa, že jeho nový film ho donúti konečne sa za incident ospravedlniť.
„Vždy som cítil, že Blair by mal byť odvlečený v putách a posadený za mreže. Myslím, že zo smrti Regovho syna aj z vojny v Iraku profitoval. Nemám pre neho nič iné iba opovrhnutie,“ povedal herec pred júnovou premiérou filmu.
Dokonalý darebák
Päťdesiatpäťročný Angličan má už v hraní reálnych postáv prax. Spomeňme len pár z nich. V Altmanovom filme z roku 1990 si zahral prekliateho holandského maliara Vincenta van Gogha a nie je to tak dávno, čo vďaka postave kontroverzného prezidenta FIFA Seppa Blattera prenikol aj do futbalového zákulisia. Diváci ho však vnímajú najmä ako experta na filmových darebákov.

„Nikdy som nehral dobrákov v tradičnom zmysle slova. Navyše, ani si nemyslím, že vyzerám ako hrdina, najmä nie v Hollywoode, takže tieto roly ku mne neprichádzali. Darebáci sú proste väčšia zábava,“ hovorí.