Predstavujeme slovenské literárne časopisy a projekty. Po stretnutí s autormi webu literat.sk a projektom Dve strany, BRaKom a Mesiacom autorského čítania pokračujeme s voľným seriálom predstavujúcim literárne magazíny a projekty na Slovensku. Poradie je náhodné, neriadime sa vekom a zaslúžilosťou časopisov a aktivít. Tentoraz prichádza kultúrny magazín VLNA.

Písal sa koniec deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a Slovensko, preberajúc sa z prvej divokej vlny kapitalizmu, sa kultúre veľmi nevenovalo, fórum Zachráňme kultúru sa snažilo zachrániť kultúru a mnohí dokonca považovali azda aj zinscenovaný spor Kočnera a Ruska o televíziu v Záhorskej Bystrici zo septembra 1998 za boj o slobodu slova.
V Kosove sa bojovalo. Bývalý minister Ján Ducký ležal zastrelený pred ružinovským panelákom a celá krajina sledovala náš šprint za Európskou úniou a NATO na čele s cyklistom Dzurindom, sediac na priedomí s ťapákovským výrazom na tvári.

„Prvé číslo Vlny vyšlo v novembri roku 1999 a nikdy sme ho nepovažovali za alternatívny či undergroundový časopis,“ hovorí Peter Šulej, šéfredaktor, zakladateľ a vydavateľ časopisu. „Išlo vždy a verím, že je to tak aj dodnes, o štandardný európsky časopis o súčasnom umení a kultúre. Považovať napríklad Romana Ondáka, ktorý vystavuje v Tate Modern alebo v newyorskej MoMA, za alternatívneho umelca by asi nebolo adekvátne.
Bohužiaľ, Slovensko je mimoriadne konzervatívna krajina, a tak veci, ktoré sú v iných krajinách považované div že nie za mainstream, sú u nás hádzané do škatuľky alternatíva. Nuž a aj preto Vlna vlastne vznikla.