BRATISLAVA. Je možné, že rok 2024 zostane na dlhší čas posledným, keď sa vo verejnoprávnej televízii vysielal priamy prenos z odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti.
Aj keby vedenie novej štátnej televízie súhlasilo s tým, že odvysiela bezpečnejší záznam, muselo by zo slávnostného večera toľko strihať, že by to divákom bolo podozrivé.
Slovenskí filmári tentoraz ešte využili slobodný mediálny priestor na to, aby sa vyjadrili k pôsobeniu vládnej koalície. Najvýrečnejší z nich bol režisér víťazného filmu Invalid, ktorý bol, paradoxne, najstručnejší.
"Nebudem o politike hovoriť veľa, lebo by som musel byť vulgárny," povedal.

Jonáš Karásek má za sebou dva filmy spojené s politikou, Kandidáta a Amnestie. No hoci boli veľmi úspešné, cenu za ne nezískal. Povedal si, že jedinou možnou cestou, ako sa k nej dostať, bude komédia. Po premiére Invalida ho potom prekvapilo, ako sa niektoré jeho linky stali aktuálnymi.
Konkrétne linka o arogancii moci.
"Niekedy ju dokonca realita prekonala," zhodnotil.
Na násilie spojené s aroganciou moci reagovala spolu s ním herečka Éva Bandor, ocenená za vedľajšiu úlohu v dráme Moc. Hrá v nej matku, ktorá sa nedočká toho, že by za smrť jej syna niekto prevzal zodpovednosť, pretože vinníkom je minister.
"Nie je nič horšie pre rodiča ako pochovať vlastné dieťa. Počas nakrúcania som preto neustále myslela na Janu Kuciakovú a Zlaticu Kušnírovú. Cenu im symbolicky venujem," povedala.
Bebjak: Už nechcem myslieť na politikov
Keďže viacero slovenských filmov vzniká v českej koprodukcii, medzi nominovanými boli i českí tvorcovia a herci. Aj oni dali najavo, že situáciu na Slovensku sledujú a že sú pritom v lepšom prípade prekvapení, v tom horšom znepokojení.