SAN SEBASTIÁN. Pán režisér, prečo ste sa rozhodli poskytovať rozhovory iba španielskym novinárom, a medzinárodným nie? dostal na konci tlačovej konferencie otázku Edward Berger, ktorý prišiel do San Sebastiánu predstaviť film Konkláva.
Zaskočila ho. Rád poskytnem toľko rozhovorov, koľko len bude možné, povedal. Rozhodnutie ignorovať novinárov, ktorí na sever Španielska pricestovali z celého sveta, nebolo jeho, vysvetľoval.
A vzápätí verejne podporil boj, ktorý filmoví novinári už nejaký čas vedú s filmovými štúdiami a spoločnosťami určenými na propagáciu filmov.
O niekoľko hodín na tom istom festivale však opäť nastala situácia, kde bolo novinárom fakticky znemožnené vykonávať svoju robotu. Výsledkom bolo, že na protest opustili miestnosť, kde mali robiť rozhovory s Johnnym Deppom.
Denník SME bol medzi nimi.
Aj absurdné podmienky sa môžu zhoršiť
K dlhodobej praxi na festivaloch patrilo, že vybraní novinári, reprezentujúci prestížne médiá z jednotlivých krajín, majú okrem tlačovej konferencie prístup aj na osobné stretnutia s filmármi.

Niekedy nemajú k dispizícii viac ako dvadsať minút, niekedy sú včlenení do skupiny s ďalšími dvomi alebo aj viacerými kolegami, väčšinou však majú dostatok priestoru na to, aby získali samostatný rozhovor.
To sa posledné dva, tri roky začalo meniť. Chcete rozhovor s Johnnym Deppom? Dobre, vybavíme ho, ale.