Bol prekvapený, že ho vzali do väzby a že dostal pomenovanie vojnový zločinec. Chránil som národ, a toto je odmena? A Nóri boli zase prekvapení z neho.
Naozaj ho vôbec neťaží, čo všetko sa pod jeho vedením stalo? Nevníma tragédiu, ktorú nám kolaborovaním s nacistickým Nemeckom spôsobil?
Vedenie nórskej evanjelickej cirkvi požiadalo farára Pedera Olsena, aby si Vidkuna Quislinga zobral na starosť. Presvedčili ho, aby šiel za ním do väzenia a primal ho k tomu, aby sa vyspovedal a oľutoval svoje činy, kým bol premiérom.
Vy máte skvelé komunikačné zručnosti, vraveli mu.
Olsen si nebol istý, či takú úlohu zvládne. A naozaj. Počas niekoľkých týždňov, čo Quislinga navštevoval, si toho vytrpel dosť. Po každom stretnutí si urobil záznam do denníka, ktorý potom, o niekoľko desaťročí neskôr, poskytol jeho vnuk režisérovi Erikovi Poppemu.
Dráma Quisling - Posledné dni, uvádzaná v slovenských kinách ako súčasť prehliadky severského filmu Scandi, vznikla najmä vďaka týmto zápiskom.
Ukázalo sa, že to bol správny kľúč, ako nakrútiť portrét antihrdinu.
Slovenskí diváci majú teraz vďaka nemu a filmu Černák možnosť porovnať dva rôzne pokusy, ako sa dostať do hlavy takého človeka a porozumieť mu, a zároveň úplne nepodľahnúť jeho pohľadu na vec.

Vo väzbe žiadal papier
Peder Olsen sa chodil pravidelne pozerať na proces, ktorý sa proti Quislingovi tesne po vojne viedol. Tam počúval, aký psychologický profil o ňom vzniká. Vypovedali o ňom tí, čo s ním chodili do školy alebo sa s ním priatelili.
Bol to veľmi dobrý kamarát. Výborne sa učil a nám ostatným bol nápomocný, vraveli.
No v spoločnosti cudzích ľudí sa prejavovala najmä jeho neistota a uzavretosť, ktorú sa neskôr snažil prekonať pocitom, že nás všetkých prevyšuje, konštatovali.