SME

Ministerstvo kultúry už od neho objednávalo. Národnú galériu by mal viesť Juraj Králik

Preslávili ho tenisové loptičky.

Juraj Králik.Juraj Králik. (Zdroj: jurajkralik.com)

BRATISLAVA. Slovenskú národnú galériu pravdepodobne povedie výtvarník Juraj Králik. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Denník SME oslovil Králika už v stredu. Vo štvrtok ráno potvrdil, že sa zúčastnil na výberovom konaní, ktoré vyhlásilo ministerstvo kultúry. Na ďalšie otázky však neodpovedal, s odôvodnením, že "výsledky ešte nie sú známe a neboli zatiaľ oznámené".

Viaceré zdroje z prostredia galérie pre SME potvrdili, že v neverejnom výberovom konaní získal Králik najviac bodov a vzišiel z neho víťazne. Ministerstvo kultúry zatiaľ výsledky oficiálne neoznámilo, na otázky nereaguje.

SkryťVypnúť reklamu

Vo funkcii by mal Králik nahradiť Jaroslava Niňaja, ktorý galérii šéfoval od konca novembra a bol tretím dočasne povereným riaditeľom SNG od augusta, keď ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) odvolala z postu Alexandru Kusú.

Králik svoje najznámejšie diela vytvoril v spolupráci so svetoznámou tenistkou Martinou Navrátilovou. Ich obrazy vo výtvarnom projekte Art Grand Slam vznikali zachytávaním momentu, keď tenisová loptička z jej rakety dopadá na podklad a zanecháva stopu. Veľkorozmerné plátna vystavovali okrem Bratislavy aj v Prahe, Londýne, Paríži, New Orleans, Perthe či Hongkongu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Denníka N reklamná agentúra Rabbit & Sons, v ktorej Juraj Králik pôsobí so svojimi synmi, nedávno dostala priamu objednávku od ministerstva kultúry na vytvorenie vizuálnej identity vznikajúceho Múzea obrodenia za necelých 60-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Umelci žiadali o transparentnosť

Meno pravdepodobného nového riaditeľa prichádza po neverejnom výberovom konaní, ktoré sa za zatvorenými dverami uskutočnilo v stredu. Viacerí umelci a umelkyne vyzvali ministerku kultúry Šimkovičovú o transparentný výber nového riaditeľa SNG. K výzve sa za menej ako dvadsaťštyri hodín pridalo dvadsaťštyri kultúrnych organizácií a 618 jednotlivcov prevažne pôsobiacich v kultúre.

Ministerstvo vypísalo konkurz 3. februára, záujemcovia a záujemkyne o pozíciu riaditeľa SNG mali na prípravu koncepcie riadenia inštitúcie len desať kalendárnych dní. Rezort kultúry zároveň neuviedol, kto bude o výbere rozhodovať.

Vo výberovej komisii bolo podľa Denníka N napokon päť členov, z toho dvaja boli zamestnanci ministerstva kultúry – Peter Lukáč a Martin Šugár zo sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka. Okrem nich rozhodovali v komisii aj textár a producent Martin Sarvaš, kurátorka SNG Eva Kotláriková a grafický dizajnér Vladislav Rostoka.

SkryťVypnúť reklamu

S Rostokom pritom Králik v minulosti tvoril autorskú dvojicu a podľa obchodného registra boli od roku 1998 do roku 2017 konateľmi spoločného grafického štúdia Rabbit & Solution. Niektoré z ich spoločných plagátov sú zastúpené v zbierkach SNG.

Tri riaditeľky vecných úsekov SNG vo výpovednej lehote - Bohdana Hromádková, Mária Bohumelová a Ľubica Orechovská preto vo štvrtok podávajú na ministerstvo kultúry žiadosť o anulovanie bodového hodnotenia Rostoku z dôvodu konfliktu záujmov. Žiadosť má denník SME k dispozícii.

Tri riaditeľky sa vo výberovom konaní uchádzali o pozíciu riaditeľa SNG.

"Toto nepochopiteľné opomenutie zo strany vyhlasovateľa výberového konania žiadame urýchlene napraviť a body uchádzačom opätovne prepočítať ešte pred vyhlásením výsledkov," píšu v žiadosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na výberovom konaní sa podľa Denníka N zúčastnilo sedem uchádzačov a uchádzačiek: okrem troch riaditeliek vecných úsekov SNG aj sochár Peter Berák, výtvarníci Juraj Králik a Andrej Augustín a kultúrna manažérka Nina Vidovencová.

V ateliéri vyrástol

Juraj Králik v rokoch 1978 -1982 vyštudoval Školu umeleckého priemyslu, v roku 1988 dokončil štúdium fotografie na pražskej Akadémii múzických umení. Je synom sochára Dušana Králika, jeho sestra Barbora Šunová je architektka.

V staršom rozhovore pre SME povedal, že v ateliéri vyrástol. „Predpokladalo sa, že by som sa výtvarnému umeniu mohol venovať. A tým, že som bol najstarší syn, som si to aj najviac odmakal,“ konštatoval.

Istý čas bol fotografom na voľnej nohe, v roku 1990 spoluzakladal reklamnú agentúru Oko, v roku 1994 grafické štúdio Rabbit&Solution. Okrem projektu s tenisovými loptičkami bol jeho ďalším známym projektom aj Many & Lóve. Po prechode na euro odkúpil z Národnej banky dva milióny hliníkových halierových mincí a vytváral z nich obrazy.

SkryťVypnúť reklamu

"Nestratil by som sa vo výtvarných zručnostiach, keby som bol prinútený hocičo z nich robiť. Otec aj mal túžbu, aby sme v tvorbe pokračovali spolu, ale mňa to naozaj v roku 1989 ťahalo robiť niečo iné, než robil on," povedal v staršom rozhovore pre SME.

"Veľmi veľa ľudí túži niečo v živote urobiť a nepodarí sa im to. A ja mám pocit, že som to šťastie mal. Niekedy zažívam, že byť úspešný je príjemné, hoci slávny sa necítim," dodal.

Súvisiaci článok Kam doviedli Šimkovičovej riaditelia SNG? Partneri odriekajú výstavy, s kurátormi odídu aj ich projekty Čítajte 

Zrušené spolupráce či výpovede

Prerušené spolupráce, hromadné výpovede či náročné fungovanie pod meniacim sa vedením. Králik by mal nastúpiť do SNG v momentoch, aké galéria za svoje fungovanie ešte nezažila.

Vystrieda Niňaja, ktorý po nástupe do funkcie v jednom z prvých krokov zamestnancom zakázal akúkoľvek komunikáciu za galériu bez jeho povolenia. Pod vedením Niňaja zažívali zamestnanci ich podľa vlastných slov nátlak, vyhrážky, chaos a rozklad inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho predchodcovia vydržali vo funkcii ani nie celé dva mesiace – Miloš Timko skončil po 55 dňoch, Anton Bittner, dnes riaditeľ Slovenského národného múzea, viedol galériu 54 dní. Všetci boli len dočasne poverenými riaditeľmi galérie.

Medzitým Niňaj už prepustil dlhoročnú predošlú riaditeľku galérie a kurátorku Kusú, ktorá je vo výpovednej lehote, a k začiatku januára rozhodol o zavedení novej organizačnej štruktúry.

Turbulentné obdobie, keď galéria prichádza o spolupráce, partnerov a zamestnancov trvá od augusta, keď ministerka kultúry odvolala Kusú.

Medzi najzásadnejšie problémy v SNG patrili podľa zamestnancov napríklad zmeny organizačnej štruktúry, ktoré boli vykonané bez akejkoľvek konzultácie so zamestnancami, až 61 z nich bolo preradených na nové pozície bez ich vedomia alebo bez zmluvného usporiadania ich pracovnoprávnych vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V SNG pracovali roky, za Niňaja už ďalej nemôžu. Došlo k prvej hromadnej výpovedi Čítajte 

Zamestnanci vnímali personálne zmeny ako účelové a politicky motivované. "Niňaj uviedol v dokumente k zasadnutiu vlády medzi svojimi úspechmi vo vedení SNG, že zabezpečil odchod najvýznamnejších odporcov politiky ministerstva kultúry vrátane bývalej generálnej riaditeľky Alexandry Kusej, riaditeliek úsekov a niekoľkých kurátorov a naštartoval proces apolitizácie erbovej inštitúcie," vymenovala Zuzana Vrávniková z SNG koncom januára, keď zamestnanci oznamovali hromadné výpovede.

Kusá si výpoveď prevzala koncom decembra. Niňaj o nevyhnutnosti jej odchodu hovoril podľa vedúcich zamestnankýň SNG už na prvom stretnutí vo funkcii koncom novembra minulého roka.

„Najhoršie je, že ani z mojej pozície neviem dianie zmeniť. A to patrím medzi úzky manažment. Súčasný pán riaditeľ si ide svoje, je to jeho šou, nepotrebuje nikoho z nás,“ povedala pre SME riaditeľka úseku správy zbierok a fondov Mária Bohumelová, ktorá dala spolu s ďalšími ôsmimi kľúčovými zamestnancami a zamestnankyňami galérie výpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

Zo spolupráce s SNG na troch medzinárodných projektoch v priebehu mesiaca a pol odstúpili rakúske a nemecké múzeá a zbierky aj partneri z Česka.

Nie je pritom jasné, či vedenie galérie má nejaký plán, čím nahradí výstavy a aktivity, ktoré sa v galérii neuskutočnia. Partnerom SNG už nie je momentálne ani Tatra banka, ktorá inštitúciu dlhodobo podporovala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 262
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 076
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 719
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 864
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 478
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 248
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 511
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 983
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 978
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 746
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 012
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 973
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 409
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 723
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu