SME

V Betliari sa na ňu sťažovali, z rádia kvôli nej odišli. Slovenské národné múzeum povedie Predajňová

SNM je najväčšou múzejnou inštitúciou.

Andrea Predajňová a ministerka Šimkovičová.Andrea Predajňová a ministerka Šimkovičová. (Zdroj: Ministerstvo kultúry)

BRATISLAVA. Riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová.

Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) na základe výsledkov výberového konania.

Vystriedala tak dočasného štatutára Tomáša Bodóa, ktorý bol vo funkcii od 1. apríla.

Výberové konanie sa uskutočnilo 17. apríla za zatvoreným dverami na ministerstve kultúry. Podľa Denníka N sa doňho prihlásili štyria uchádzači: Predajňová, Anton Bittner, Jozef Bednár a Martin Homza.

Bývalá novinárka a exhovorkyňa generálnej prokuratúry Predajňová sa vlani 25. novembra stala zastupujúcou riaditeľkou Slovenského národného múzea – Múzea Betliar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dočasne nahradila riaditeľku Tímeu Mátéovú, ktorú poslal vtedajší dočasne poverený šéf SNM Bittner predčasne na materskú dovolenku.

Okrem toho bola poverená aj funkciou projektovej manažérky, pričom jej hlavnou úlohou bolo zabezpečiť riadny chod múzea a pokračovať v obnove hradu Krásna Hôrka.

Od jej vymenovania sa sťažovali zamestnanci Múzea Betliar na bossing, šikanovanie či nevhodné správanie. Ministerka kultúry Šimkovičová sa jej však zastala.

Podobnú inštitúciu doteraz neviedla

Výberové konanie na pozíciu generálneho riaditeľa oznámilo ministerstve na svojom webe 19. marca.

Na čelo SNM rezort hľadal „kreatívnu osobnosť, ktorá rozvinie a nadviaže na doterajšiu koncepčnú činnosť Slovenského národného múzea“. Kandidáti sa mohli prihlásiť do 24. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkou bola minimálne päťročná prax v oblasti kultúry alebo kreatívneho priemyslu, od kandidátov sa tiež vyžadovala orientácia v oblasti múzeí, galérií a v ochrane kultúrneho dedičstva i schopnosť vyberať, analyzovať a prezentovať zbierkový fond v rámci výstav a iných kultúrnych podujatí.

Uchádzačov spĺňajúcich požadované kritériá hodnotila výberová komisia, ktorú určila ministerka kultúry. Jej členov ale pred začiatkom výberového konania neoznámila.

Predajňová vyštudovala históriu na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Počas štúdia pôsobila ako lektorka na hrade Krásna Hôrka, ktorý je súčasťou Múzea Betliar. Vo svojej diplomovej a rigoróznej práci sa venovala rodu Andrássyovcov.

Predajňová má skúsenosti najmä v oblasti médií a komunikácie. Sedem rokov pôsobila ako redaktorka Slovenskej televízie, neskôr pracovala pre TA3. Osem rokov bola hovorkyňou Generálnej prokuratúry SR. Po odchode z tejto pozície zastávala funkciu šéfredaktorky Rádia Lumen a pôsobila aj v Katolíckych novinách.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr pracovala ako učiteľka dejepisu a náboženstva na Základnej škole Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote. Pred nástupom do Múzea Betliar bola kultúrno-propagačnou manažérkou v SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Podobnú inštitúciu, ako je SNM, doteraz neviedla.

SNM je najväčšou múzejnou inštitúciou na Slovensku, ktorá spravuje 18 špecializovaných múzeí a stovky objektov vrátane národných kultúrnych pamiatok. Okrem hradu Krásna Hôrka aj Bojnický zámok, Spišský hrad či hrad Červený kameň.

Záverečná práca nestačí

Už tesne po tom, ako bola zvolená za zastupujúcu riaditeľku Múzea Betliar sa zdvihla vlna nevôle u zamestnancov a zamestnankýň múzea. Zamestnanci vlani v novembri napísali otvorený list, v ktorom vyjadrili svoj nesúhlas s personálnymi zmenami. Vtedajší riaditeľ SNM Bittner ju predstavil ako človeka, ktorý má „naštartovať procesy“ múzea.

SkryťVypnúť reklamu

„Pýtam sa, kto je pani Predajňová. To, že bola deklarovaná ako odborníčka z oblasti múzejníctva a histórie preto, že sa venovala Andrássyovcom v záverečnej práci na vysokej škole, nestačí. Ja sa tejto rodine venujem 25 rokov a za ten čas som sa v rámci výskumu nestretol s menom Andrea Predajňová,“ povedal pre SME historik a teoretik umenia Július Barczi, ktorý Múzeum Betliar viedol v rokoch 2014 – 2018.

Súvisiaci článok Július Barczi: V Betliari kríza nie je, ale ministerstvo ju tam vytvorí Čítajte 

Nevhodné správanie, bossing, dusná atmosféra či chytanie za nos a krk. Zamestnanci múzea Betliar sa opakovane sťažovali na Predajňovej nevhodné správanie, jednu zo sťažností vo februári adresovali vtedajšiemu riaditeľovi SNM Bittnerovi.

Upozorňovali na pokračujúce problémy v múzeu a v sťažnosti opísali, ako sa k nim Predajňová správala.

Chytanie za nos či pod krk

„Medzi prvé prejavy šikanovania (tzv. bossingu), by sme radi spomenuli medzi dospelými ľuďmi nezvyčajné fyzické kontakty zo strany pani Predajňovej voči zamestnancom. Prvý takýto kontakt zo strany pani Predajňovej bol pri príprave vianočného podujatia dňa 13. 12. 2024.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnankyňu chytila dvakrát po sebe za nos a zakývala jej tak hlavou, akoby bola malé dieťa. Pri tomto incidente boli prítomní aj svedkovia, po tomto incidente sa kolegyňa rozplakala na toalete,“ napísalo 11 zamestnancov a zamestnankýň.

Pokračovali, že 17. decembra mala Predajňová rovnakým spôsobom chytiť za nos aj ďalšiu zamestnankyňu, v januári inú chytila pod krk. „Zamestnankyňa sa cítila mimoriadne nekomfortne a poprosila ostatných, aby ju s pani Predajňovou nenechávali samu,“ písali zamestnanci.

V marci napísali list ministerke kultúry s tým, že ich sťažnosť nebola prerokovaná. „Do dnešného dňa (13. marca) neprišlo k prerokovaniu našej sťažnosti. To, že bola prijatá a pani Predajňová s ňou bola oboznámená dňa 24.februára 2025, je nám zrejmé z jej reakcií, keď jednej zo zamestnankýň povedala, že je z jej správania sklamaná a má sa hanbiť, pretože ona (pani Predajňová) na ňu vždy bola milá,“ konštatovali.

SkryťVypnúť reklamu

V liste písali aj o tom, ako Predajňová prijímala nových zamestnancov a zamestnankyne. Spochybňovali pritom transparentnosť ich výberu a vraj mali byť prijatí účelovo.

Od prvého apríla začala tiež platiť nová organizačná štruktúra, na základe ktorej prišli o miesta dlhoroční zamestnanci. „Výpovede týchto zamestnancov sú zrkadlom toho, že si dovolili nesúhlasiť s netransparetnými a neprofesionálnymi krokmi ľudí, ktorí v múzeu nikdy predtým nepracovali a o ich fungovaní nemajú adekvátne poznatky,“ napísali zamestnanci na sociálnej sieti.

Situáciu v Múzeu Betliar prešetroval aj inšpektorát práce, ktorý inšpekciu ukončil 11. apríla. „Pri výkone inšpekcie práce neboli zistené nedostatky zo strany kontrolovaného zamestnávateľa, preto bola inšpekcia práce ukončená záznamom o výsledku inšpekcie práce,“ zhrnul pre TASR Inšpektorát práce Košice.

SkryťVypnúť reklamu

Časť zamestnancov bola z výsledkov kontroly sklamaná. Podľa nich sa inšpekcia zamerala len na formálne aspekty a ignorovala podstatu ich sťažnosti.

Súvisiaci článok Kde je hranica akceptovateľného musí vyjadriť verejnosť, hovorí odvolaná riaditeľka Spišského múzea Čítajte 

Nestačila sa čudovať

Na situáciu mali iný pohľad Predajňová a Šimkovičová. Podľa nich je to práve Predajňová, ktorá čelila šikanovaniu, pretože „odhalila podvody“.

Ministerka kultúry to uviedla na tlačovej konferencii 26. marca. Zamestnanci sú vraj zlodeji, mafia a múzeum uniesli. S Predajňovou obvinili zamestnancov, bývalé vedenie múzea a občianske združenie Andoras z korupcie, porušovania zákonov či šikanovania.

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva Lukáš Machala hovoril aj o podaní trestných oznámeniach voči „konkrétnym osobám“.

„Šikanu, mobing, sliedenie, klamstvá. Presne to isté, čo robia pani riaditeľke, presne to isté mám ja. Klamstvo, vymýšľanie si, palcové titulky, niekedy sa nestačím čudovať, čo si o sebe prečítam. Totálne klamstvá a ospravedlnenie neprichádza,“ konštatovala ministerka.

SkryťVypnúť reklamu

Predajňová sa podľa nej previnila tým, že "zistila skutočný stav veci". "Múzeum Betliar si uniesol pre seba bývalý riaditeľ Július Barczi a rovnako potom pokračovala aj nasledujúca riaditeľka Mátéová. Za týchto vedení vytvorili mechanizmus na odlievanie peňazí mimo štátu,“ pokračovala Šimkovičová.

Šikanu podľa Predajňovej dokazuje e-mail, ktorý rozposlala bývala riaditeľka múzea Tímea Mátéová skupine zamestnancov v deň, kedy riadením Betliara Predajňovú.

Bývalý riaditeľ Múzea Betliar Barczi a občianske združenie Andoras voči obvineniam vyhradili. Za vyjadrenia o mafii, úžerníctve či korupcii združenie zvažuje aj právne kroky.

Opustili kvôli nej rádio, v novinách si s ňou nesadli

O negatívnych skúsenostiach s Predajňovou v predchádzajúcich zamestnaniach písal portál Postoj.

SkryťVypnúť reklamu

Komunikoval s viacerými bývalými zamestnancami Rádia Lumen a Katolíckych novín. Predajňová v nich pôsobila ako šéfredaktorka.

Niekdajšia redaktorka rádia pre portál spomínala, že sa správala ako prísna učiteľka. „Všetci z nej mali strach,“ konštatovala.

Portál píše, že niekoľko redaktorov rádio pod vedením Predajňovej opustilo. Zamestnanci proti nej spísali petíciu pre riaditeľa rádia Karola Orbana.

Príčinou jej konca v rádiu Lumen bola aj dvaapolhodinová živá relácia s Vladimírom Mečiarom, ktorý sa v roku 2004 uchádzal o post prezidenta a dostal priestor v relácii Náš hosť, váš hosť. Relácia krátko pred voľbami nahradila náboženskú reláciu Od ucha k duchu.

V roku 2022 sa stala šéfredaktorkou Katolíckych novín, čo podľa portálu prekvapilo viacerých znalcov cirkevného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Noviny viedla do konca júna 2023, vtedajší zamestnanci konštatovali, že sa k nim správala ako učiteľka a ľudsky si s nimi nesadla.

Martina Šimkovičová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 380
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 784
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 765
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 320
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 127
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 750
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 138
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 924
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 387
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 22 445
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 268
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 12 985
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 858
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 149
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 931
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 746
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťZatvoriť reklamu