Čo ho o sebe naučila sláva a úspech? „Že na ničom z toho nezáleží.“ Keď RICHARD GERE nakrúcal s Juliou Robertsovou film Pretty Woman (1990), patril už k dobre známym hercom. Táto romantická komédia ho však vystrelila medzi hviezdy prvej veľkosti. Vtedy sa už dávno venoval budhizmu a dokumentárny film Múdrosť šťastia, ktorý produkoval a práve vstupuje do kín, je postavený na rozprávaní dalajlámu. Pri tejto príležitosti poskytol Gere rozhovor denníku SME.
V rozhovore sa dočítate:
- Z čoho má každý deň úprimnú radosť a čo je naozaj dôležité v jeho živote,
- čo sa o sebe naučil vďaka sláve,
- či ľudstvo smeruje k múdrosti alebo sebazničeniu,
- ako sa vyvíjal jeho vzťah s budhizmom,
- či budhizmus nejako ovplyvnil jeho kariéru.
Ste producentom dokumentu Múdrosť šťastia. Je dnes podľa vás takýto film potrebnejší ako kedykoľvek predtým?
Určite. Keď mi ukázali hrubý strih nakrúteného materiálu a spýtali sa na môj názor, začali sme na ňom pracovať spoločne. Svet je neprestajne v chaose. Nemyslím si, že bol vôbec niekedy v úplnej rovnováhe.

Ale ten film som vnímal ako svedectvo deväťdesiatich rokov života dalajlámu. Vplyvu, ktorý Jeho Svätosť za ten čas mala, toho, kým je ako človek, ale aj toho, ako dokáže sprostredkovať obrovskú hĺbku tak deťom, ako aj harvardským profesorom. Chcem urobiť niečo, čo by vyjadrilo moju lásku a obdivnú náklonnosť k nemu.
Lenže svet sa za posledných šesť mesiacov radikálne zmenil. A zvolením toho vážne narušeného muža za prezidenta Spojených štátov, spolu s jeho kolegom miliardárom, sa celkom zničilo všetko to dobré, čo Amerika predstavovala.
Výrazne násilným spôsobom narúša stabilitu všetkých našich svetov. Áno, myslím si, že posolstvo Jeho Svätosti nadobudlo na hĺbke a naliehavosti.
Zostal váš vzťah k budhizmu v priebehu rokov rovnaký alebo sa vyvíjal? Môžete uviesť nejaké kľúčové momenty na vašej ceste?
Už ho praktizujem asi viac ako 50 rokov. Mal som šťastie, že moje prvé zoznámenie s budhizmom súviselo so zenovými budhistami, ktorí sú veľmi prísni.
Takže od začiatku som mal každodennú prax. A keď robíte čokoľvek 50 rokov, je jasné, že sa v tom budete zlepšovať. Prehlbuje sa to. A stáva sa spontánnejším. Ste saturovanejší. Som si istý, že keď sa pozriem na seba ako na dvadsiatnika a na to, čo som si vtedy myslel o budhizme, o povahe mysle a vedomia, je to dosť odlišné od súčasnosti.
Čo teda pre vás znamená vnútorný pokoj, ktorý dalajláma vo filme zdôrazňuje?
Vták musí mať dve krídla, aby mohol lietať. A tie dve krídla v budhizme sú múdrosť a súcit. Múdrosť je pritom hlboké poznanie toho, čo je realita. Môžete o nej uvažovať v kvantovom zmysle, teda ako skúmanie vedomia a vesmíru. A čo znamenáme my ľudia v rámci vesmíru?
No ak sa na to pozrieme z vedeckého, neurologického hľadiska, keď vieme, čím sme, tak súcit – to druhé krídlo, je to, čo nás udržiava v pohybe, prečo konáme. To je aj dôvodom , prečo si navzájom pomáhame.