CANNES. „Nemali sme rovnaký názor. Nakoniec sme sa dohodli, ale museli sme dlho diskutovať. Až do včerajšej polnoci. S niekoľkohodinovým výpadkom prúdu, čo nás tu dnes zastihol, sme si ani neboli istí, či sa všetko stihne pred záverečným ceremoniálom vybaviť,“ povedala herečka a predsedníčka tohtoročnej poroty festivalu v Cannes Juliette Binoche.
V spoločnosti, kde sa stretáva toľko rôznych skúseností a toľko rôznych slobodných názorov, je to prirodzené. No dôvodom dlhého rozhodovania o tom, komu patrí Zlatá palma, môže byť aj to, že hlavná súťaž nemala jednoznačného favorita.

Na rozdiel od vlaňajška v nej chýbali veľké, ambiciózne, prekvapivé, prípadne šokujúce diela, ako boli Substancia, Emilia Pérez či Parthenope, a oveľa prítomnejšie boli politické postoje a volanie po lepšom svete.
V takej konštelácii nebolo žiadnym prekvapením, že Zlatú palmu dostal iránsky režisér Jafar Panahi. Juliette Binoche to zdôvodnila tým, že práve jeho film Un simple accident (Obyčajná nehoda) patrí k tým, ktoré dokážu aj z najhlbšej temnoty vykresať nádej.
Prosím, odložme problémy nabok
Posledných pätnásť rokov boli na svetových festivaloch namiesto prítomnosti Jafara Panahiho len prázdne stoličky. Panahi bol politickým väzňom, nemohol oficiálne nakrúcať ani cestovať, ani sa verejne vyjadrovať. Teraz, keď mu trest vypršal, prišiel do Cannes s filmom Obyčajná nehoda, ktorý je výrazne poznačený jeho skúsenosťou vo väzení.
Väčšinu času mal previazané oči, takže nič nevidel, aj počas denných výsluchov sa orientoval len sluchom. Sluch má preto mimoriadne vyvinutý aj jeho hlavný hrdina, ktorý podľa zvuku umelej nohy spozná, že do jeho garáže vstúpil jeho bývalý dozorca.
Muž, ktorý ho roky mučil a ubil na smrť jeho ženu. Jeho okamžitým impulzom je ovládnuť ho a zabiť. Akokoľvek však túži po pomste, morálka mu nedovolí, aby to urobil.
„Je pre mňa veľmi ťažké v tejto chvíli hovoriť,“ začal svoju ďakovnú reč dojatý Panahi. Rád by som sa prihovoril všetkým, nielen Iráncom, všetkým na svete. Sme rôzni a máme rôzne problémy. Prosím, odložme ich nabok a sústreďme sa len na to jediné, čo je dôležité: získanie a uchovanie slobody."