Situácia v podpore nezávislej kultúry na Slovensku je v porovnaní so štandardom v Európe katastrofálna. Vyplýva to z otvoreného listu, ktorý poslala ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi neformálna iniciatíva organizácií profesionálne pôsobiacich na nezávislej kultúrnej scéne - Anténa. Svedčia o tom aj výsledky Grantového systému Ministerstva kultúry. Autori listu žiadajú ministra o stretnutie.
BRATISLAVA. Desiati signatári listu a zástupcovia členov iniciatívy Anténa vyzvali ministra kultúry Mareka Maďariča na stretnutie o postojoch MK SR k súčasnej a nezávislej kultúre u nás. Chcú prediskutovať prehodnotenie grantového systému ministerstva a ponúknuť spoluprácu pri systémových opatreniach. Cieľom má byť zavedenie pravidiel, ktoré by garantovali rozdeľovanie peňazí z grantového systému MK SR na základe kvality a rozpočtu projektov. Chcú hovoriť aj o jasnom rozlišovaní medzi komerčnými a nekomerčnými projektmi, o odstránení diskriminácie nezávislej kultúry a o nadbytočnej byrokracii v grantovom systéme.
"Aktívni obyvatelia Slovenska, ktorí z vlastnej vôle a nadšenia vytvárajú hodnoty pre svoje okolie, sú v nemilosti verejnej správy." Systém verejných kultúrnych inštitúcií, zriaďovaných štátnou správou a samosprávou, zostáva 20 rokov po zmene politického systému privilegovanou sférou kultúrnej produkcie a kultúrna politika zaostáva za vývojom v okolitých krajinách, píše Anténa v liste ministrovi. Systémové reformy v podpore slovenskej kultúry môže podľa Antény iniciovať iba ústredná štátna správa - teda ministerstvo kultúry.
"Realita, ktorej sme svedkami aj pri pohľade na mechanizmus a výsledky tohtoročného grantového systému ministerstva kultúry, však svedčí o opaku." Pre nepružné vyhodnocovanie žiadostí grantovými komisiami sa mnohé organizácie ocitli v zlej situácii. Do júna nevedeli, či na svoje projekty, často plánované na prvý polrok, dostanú aj grant MK SR. V niektorých podprogramoch grantového systému výsledky nie sú jasné dodnes, upozorňujú. Zároveň pripomínajú, že tým netrpia iba ich projekty a organizácie, ale najmä "verejnosť, pre ktorú sú určené a v neposlednom rade aj naša profesionálna reputácia v zahraničí".
FOTO - SITA
Znepokojujúce sú aj už zverejnené výsledky rozhodnutí grantových komisií. "Podpora komerčných projektov na úkor nekomerčných, jednorazových podujatí na úkor kontinuálnych aktivít, či podpora novovzniknutých aktivít na úkor kvalitných projektov s tradíciou, svedčia o absencii reálnych priorít kultúrnej politiky, ktoré vedú k nekompetentným rozhodnutiam komisií." Anténa žiada o ich analýzu a zdôvodnenia.
Ako s grantmi narába slovenská literatúra?
Neformálna iniciatíva organizácií profesionálne pôsobiacich na nezávislej kultúrnej scéne - Anténa vznikla vo februári 2008. Jej cieľom je zlepšovať pozíciu nezávislej kultúry a nezávislého umenia, teda nie štátom zriaďovaného a financovaného. Zakladajúcimi členmi iniciatívy sú: A4 - Nultý priestor (Bratislava), Bona fide (Košice), divadlo na peróne (Košice), Divadlo Pôtoň (Bátovce), Kolomaž - Klub Lúč (Trenčín), Truc sphérique - Stanica Žilina-Záriečie (Žilina).
Medzi pridruženými členmi sú: 1115 (Kremnica), Štúdio 12 - Divadelný ústav (Bratislava), Divadlo z Pasáže (Banská Bystrica), Asociácia súčasného tanca (Bratislava), Divadlo NonGarde (Bratislava), Spln - ElleDanse (Bratislava) a 13 kubíkov (Bratislava).