Miesto riaditeľa Slovenskej národnej galérie sa obsadilo už v prvom kole konkurzu na ministerstve kultúry.
BRATISLAVA. Generálnou riaditeľkou Slovenskej národnej galérie sa stala Alexandra Kusá, ktorá bola od 1. januára poverená jej dočasným vedením.
Rozhodla o tom deväťčlenná komisia včerajšieho výberového konania, na ktorom sa zúčastnili ešte riaditeľ trnavskej Galérie Jána Koniarka Vladimír Beskid, kurátor bratislavskej Galérie Cypriána Majerníka Richard Gregor a pracovník ministerstva vnútra a vedúci oddelenia stredovekých fondov a bádateľne skalickej pobočky Štátneho archívu Anton Konečný.
„Zásadným problémom galérie a jej ďalšieho rozvoja ako celonárodnej inštitúcie sú nejasnosti okolo rekonštrukcie," uviedla Kusá, ktorá má pripravené varianty aj pre prípad, že by sa rekonštrukcia oddialila. Vo svojej koncepcii predpokladá reorganizáciu štruktúry galérie, ktorá práve pre vlečúcu sa rekonštrukciu istým spôsobom ustrnula.
Prečítajte si rozhovor s Alexandrou Kusou z decembra 2009 - po kliknutí sem.
Nová generálna riaditeľka, za ktorú hlasovalo sedem z deviatich členov komisie vedenej Jánom Bakošom, považuje za nevyhnutné vytvoriť nielen strednodobú, ale aj dlhodobú koncepciu fungovania inštitúcie a ujasniť si, či sa galéria bude vyvíjať extenzívnym smerom alebo jej zoštíhľovaním a teda odčlenením časti zbierok. Dalšími členmi komisie boli Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy, Dušan Buran, kurátor, zástupca SNG, Katarína Čierna, zástupca zamestnancov SNG, Juraj Čarný, zástupca AICA (Medzinárodnej asociácie kritikov umenia), Marek Pokorný, riaditeľ Moravskej galérie Brno, Pavol Šimunič, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva MK SR, Monika Lopušanová,
riaditeľka odboru múzeí, galérií a knižníc MK SR a Jana Motyčková, riaditeľka odboru umenia MK SR.
„Dôležitým krokom bude tiež uchádzať sa o štatút výskumného pracoviska avytvoriť výhľadové plány expozičnej a akvizičnej činnosti," uviedla. V medzinárodnej oblasti kladie dôraz na spoluprácu najmä so susednými krajinami, pre MuseumsQuartier vo Viedni napríklad galéria ponúkla na budúci rok výstavu najsúčasnejšieho slovenského umenia, ako aj expozíciu Slovenský mýtus. „Vstupenkou do sveta bude aj súčasná výstava Júliusa Kollera, o ktorej sa rokuje už s desiatkou galérií."
Rezervy v tejto oblasti sú aj vo využívaní slovenských inštitútov a kultúrnych centier v zahraničí, ktoré by nemali byť len miestom výstav, rovnako treba zúročiť potenciál slovenskej účasti na benátskom bienále.
V úsilí o zvýšenie návštevnosti má pomôcť začínajúca spolupráca s literárnou a hudobnou scénou. „Tieto podujatia pritiahnu do galérie aj ľudí, ktorí by tam pre výstavu neprišli."
Alexandra Kusá si veľa sľubuje aj od vytvorenia menších, flexibilných priestorov v areáli SNG, určených pre komornejšie, hravé či bizarnejšie expozície.