SME
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou cez víkend

Ponúkame vám víkendové tipy na koncerty, výstavy, festivaly a iné akcie.

Piatok 19. november 2010

Festival / Bratislavské hudobné slávnostibhs.jpg

Bratislava

Dnes Slovenská filharmónia slávnostne Ouverturou festivou legendy slovenskej hudobnej tvorby Ilju Zeljenu otvorí 46. ročník Bratislavských hudobných slávností. Viac o našom najstaršom festivale nájdete v texte Olivera Reháka alebo na oficiálnej stránke.

Festival Ruského baletu / Gala show, Luskáčik, Labutie jazero

Bratislava, Istropolis

V bratislavskom Istropolise sa opäť predstaví Ruský národný balet. Počas piatich dní odohrá tri predstavenia Gala Show, Luskáčik a Labutie jazero. Viac >>.

Výstava / Young blood

17.30 h, Subteren, Michalovce

V michalovskom Subterene sa predstaví „mladá krv". Výstava Young Blood pozostáva z výberu prác mladých autorov, študentov umeleckých škôl zo Zemplína. Zastúpená je maľba, socha, ale aj videoart. Akcia sa začne o 17.30 h, vystúpia dve formácie - Jordán Dorič band zo Slovenska, a Nina Bulatovix zo Slovinska.

Festival / Colourfestafromagic2.jpg

Šaľa

Tanec zo Senegalu, film z Mexika, indické jedlo a kubánska huba sú súčasťou 4. ročníka etno & world music festivalu Colourfest v Šali. V Mestskom kultúrnom dome potrvá od dnes do zajtra. Viac sa dozviete tu.

Divadlo / Muž mojej ženy

19.00 h, Malacky

Ochotnícke Divadlo na hambálku odpremiéruje v piatok a v sobotu o 19.00 h v Kultúrním domečku v Malackách novú inscenáciu - Muž mojej ženy. V komédii sa predstavia dvaja muži - jeden hovoriaci záhoráckym dialektom a druhý východniarskym, inscenáciu režijne pripravil Vlado Zetek.

Koncert / Accentus Musicalisaccentus_musicalis_1.jpg

19.00 h, Koncertná sieň Dvorana, Bratislava

V Koncertnej sieni Dvorana na Zochovej v Bratislave sa o 19.00 h v rámci bilaterálneho rakúsko-slovenského projektu uskutoční koncert Accentus Musicalis. Odznejú skladby J.H Schmelzera a C. Monteverdiho v spoločnej interpretácii špecializovaných súborov Musica Aeterna (Bratislava) a Collegium Musicum (Viedeň).

Festival tanca / Nu Dance Fest

Bratislava

Dnes sa začína 5. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest. Čakajú vás medzižánrové predstavenia, imrprovizované performance projekty, projekcie, výstavy a mnoho iného. Príde aj britská tanečná legenda Matthew Hawkins či francúzska choreografka Béatrice Massinová. Predstavenia budú prebiehať v aleternatiívnom divadle elledanse v Dome T&D na Miletičovej v Bratislave. Viac info tu.

Kinotip / Odnikiaľ niekamcoppola.jpg

Na festivale v Benátkach sa novinári režiséra Monte Hellmana pýtali, čo si myslí, kto môže vyhrať hlavnú súťaž, keď je predsedom poroty Quentin Tarantino. Monte totiž Tarantina objavil a dobre ho pozna. "Podľa mňa, Quentin si presadi svojho favorita a jeho favoritom bude niekto z jeho priateľov. Napríklad Sofia Coppola je jeho veľká kamarátka," odpovedal vtedy Hellman.

A naozaj, Sofia Coppola s filmom Somewhere v Benátkach zvíťazila. Teraz je jej film pod názvom Odnikiaľ nikam aj v našich kinách a my ponúkame tip na debatu. Možno budete v skupine, ktorej sa bude film páčiť, možno v tej, ktorá ho považuje za jeden z najslabších filmov roka. A možno budete žasnúť nad tým, prečo Sofia Coppola vykradla svoj vlastný film Stratené v preklade.

Kristína Kúdelová

Na aký film ísť do kina? Filmové premiéry tohto týždňa nájdete - tu.

Sobota 20. november 2010

Divadlo / Noc divadielplagat.jpg

Bratislava, Nitra, Trnava, Žilina, Martin, Banská Bystrica, Prešov, Košice

Po Noci literatúry, múzeí a galérií štartuje svoj prvý ročník Noci divadiel! Pod heslom, dnes večer nezhasíname, pozývajú divadlá ôsmich miest návštevníkov do svojich priestorov, dejov aj javov. Napríklad v bratislavskom Non.Garde sa budete môcť odfotiť v niektorom z kostýmov na scéne, pod dohľadom režisérov si vyskúšate ukážky z divadelných hier, o polnoci slávnostne padne opona z 2. poschodia, a ak to všetci prítomní ustoja, o 8.30 h spolu privítajú slnko. Viac info nájdete po kliknutí sem.

Koncert / Bossanova! with Lazaro & Boris Čellár

Thurzov dom, Banská Bystrica

Cyklus komorných orchestrov organizovaných Stredoslovenským múzeom pokračuje ďalším vystúpením. Tentokrát sa predstavia: Boris Čellár (gitara), Igor Sabo (perkusie) a Lazaro de Jesus Hodelin Thomas (spev), ktorý začínal ako sólista v kabaretoch Havany. V súčasnosti patrí medzi najlepších spevákov kabaretu Parisien, pôsobí ako dirigent, skladateľ a je aj sólistom orchestra Gustáv Brom Big Band. Pravá bossanova vypukne v Thurzovom dome v Banskej Bystrici o 16.00 h.

Koncert / Chochmesse.jpg

Kino Hviezda, Banská Bystrica

Banská Bystrica bude dnes večer prvou zastávkou novovzniknutých putovných festivalov Chochmes. Ide o sériu koncertov punkovo-alternatívnych kapiel, ktoré sa v priebehu decembra predstavia ešte v Trenčíne a v Bratislave. Na dnešnom Chochmesi vystúpi Zóna A, Slobodná Európa, Chiki liki tu-a, Živé kvety, Vrbovskí víťazi a banskobystrická formácia JB. Akcia sa začne o 19.00 h v Kine Hviezda a neskôr sa presunie do Klubu 77. Viac na www.chochmes.sk.

Koncert / Festival Divadla Astorka Korzo ΄90

Divadlo Astorka Korzo ΄90, Bratislava

Záverečným koncertom Festivalu v Astorke bude večerný koncert v Javisku, ktorí odohrajú Erich „Boboš" Procházka, Oskar Rózsa, Igor „Ajdži" Sabo, Martin Zajko a Pišta Lengyel.

Koncert / Czerwone GitaryCzerwone_Gitary-sepia.jpg

19.00 h, Divadlo Aréna, Bratislava

Bratislavské Divadlo Aréna bude hostiť kultovú poľskú kapelu Czerwone Gitary! Koncert sa uskutoční pri príležitosti 15. výročia časopisu „Monitor Polonijny", pred jeho začiatkom prebehne krst knihy Poľsko očami slovenských novinárov.

Výstava / Rezidenti 2010

13.00 h, Železničná stanica Banská Štiavnica

V jednom priestore sa v sobotu o 13.00 h predstavia traja umelci s troma rôznymi projektmi. Janu Farmanovú (SK), Susan van Hengstum (NL) a Milana Housera (CZ) spája projekt rezidencií, ktoré sa uskutočnili v tomto roku v priestore Banská St a nica Contemporary, ktorý sídli v stále funkčnej železničnej stanici v Banskej Štiavnici.

TV tip / Venkovský učiteľ venkovsky.jpg

STV 2, 20.05

Pôsobivý príbeh o tom, ako mladý učiteľ odchádza z mesta na vidiecku školu, kde sa snaží zabudnúť na svoje nevydarené vzťahy a problémy. Film Bedřicha Slámu, v ktorom uvidíte Pavla Lišku či Zuzanu Bydžovskú, ktorá za úlohu Márie získala Českého leva za najlepší ženský herecký výkon, vystupuje pod heslom "každý niekoho potrebuje." O tom, že táto samozrejmosť je často v živote tým najťažším, uvidíte v sobotu večer na STV 2.

Nedeľa 21. november 2010

Divadlo / Deň otvorených dverí v SND

Nová budova SND, Bratislava

Noc Divadiel bude v SND pokračovať Dňom otvorených dverí. Počas tretieho ročníka máte možnosť opäť „vidieť viac." Sprístupnené budú operné, baletné a činoherné predstavenia, koncerty, hudobné čísla a recitácie, súčasťou bude aj prehliadka budovy a autogramiáda umelcov. Viac nájdete na stránke SND.

Hromboid

14.00 h, Svätý Jur

„Prezentácia rockopisu retroaktívnej básnicko-grafickej book/kníhy Mariána Kubicu a Františka Guldana - a ich ne-socialisticko-realistických obrazov - sa uskutoční v nedeľu o 14.00 h v Infocentre Turňa vo Svätom Jure pri príležitosti po 21. raz prežitého výročia 17. novembra 1989. Hostia podujatia - Kosa z nosa & pamätníci (live aj in memoriam)."

Tipy na ďalší týždeň

Pondelok 22. november 2010

Krst knihy / Galéria Cypriána Majerníka 1957 - 2000

Slávnostný krst knihy o Galérii Cypriána Majerníka, ktorá mapuje jej existenciu v rokoch 1957 - 2000 sa uskutoční v pondelok o 17.00 h v priestoroch galérie na Ventúrskej v Bratislave za účasti autorky Kataríny Müllerovej.

Streda 24. november 2010

Koncert / Gary Burtonburton.jpg

Incheba, Bratislava

Slovenskému publiku sa v stredu večer predstaví jeden z najznámejších vibrafonistov Gary Burton. Americký džezmen, ktorý je známy aj častou spoluprácou s hudobníkmi ako Pat Metheny alebo Chick Corea, vystúpi so svojou aktuálnou zostavou pod názvom - Gary Burton New Quartet, v ktorej hrá gitarista Julian Lage, mexický bubeník Antonio Sanchez a kontrabasista Scott Colley. Prečítajte si rozhovor Olivera Reháka s Garym Burtonom - tu.

Výstava / Mesiac detskej tvorby

10.00 h, Bratislava

Výstavu 12. ročníka súťaže Mesiac detskej tvorby otvoria v stredu 24.11.2010 o 10.00 h v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave. Zároveň budú vyhlásené aj výsledky súťaže.

Čítačka / Stanislav Rakús

17.00 h, Banská Bystrica

Víťaza aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera, Stanislava Rakúsa, uvidíte v stredu o 17.00 h vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Literárno-hudobné soirée moderuje Egon Tomajko, hudobným hosťom je Boris Lenko.

Štvrtok 2. december 2010

Festival / Petjazz 2010Milo_Suchomel.jpg

19.00 h, Klub Za zrkadlom, Bratislava

Džezový festival PETJAZZ oslavuje už 10. narodeniny! Vo štvrtok 2. decembra v petržalskom Klube Za zrkadlom bude hrať obnovená formácia Sláva „Sanyho Gréka" - Sanyland & Sue, Martin Valihora & Funk Punk Project a rovnako známi hudobníci Milo Suchomel, Luboš Šrámek, Štefan Bartuš, ktorých hosťom bude srbský bubeník Dušan Novakov a americká speváčka Gail Anderson.

Organizujete nejakú kultúrnu akciu? Dajte nám o nej vedieť mailom na kultura@sme.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 7. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 8. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 1. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 2. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Compliance – who should be responsible?
 5. Employee's age as a new ground for notice of termination
 6. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 7. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 051
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 674
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 9 501
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 856
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 857
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 240
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 196
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 030
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 442
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 2 246
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra Roman Mikulec.

Nové pravidlá výberu policajného prezidenta schválil parlament v utorok.


3. dec
Peter Schutz.

Ak je niekto nacionalista, nemôže byť z podstaty veci internacionalista.


20 h

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.10. - 4.11.1921)
 2. Anton Kaiser: Život a dielo Františka Hermana
 3. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som.
 4. Marek Kendera: Príbeh Alvina Straighta, David Lynch
 5. Viera Polakovičová: Hviezda kontratenorového neba Jakub Józef Orliński po prvýkrát v Bratislave
 6. Samuel Ivančák: Bezodný archív RTVS a jeho poklady: Marián Varga
 7. Zuzana Pavlisová: Putovanie dejinami Spiša
 8. Viera Polakovičová: Fascinujúca Messa da Requiem Giuseppe Verdiho v Redute
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 125
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 348
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 903
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 779
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 755
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 381
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 722
 8. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 399
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu