SME
Sobota, 3. december, 2022 | Meniny má Oldrich

Kam za kultúrou cez víkend

Ponúkame vám víkendové tipy na koncerty, výstavy, festivaly a iné akcie.

Piatok 19. november 2010

Festival / Bratislavské hudobné slávnostibhs.jpg

Bratislava

Dnes Slovenská filharmónia slávnostne Ouverturou festivou legendy slovenskej hudobnej tvorby Ilju Zeljenu otvorí 46. ročník Bratislavských hudobných slávností. Viac o našom najstaršom festivale nájdete v texte Olivera Reháka alebo na oficiálnej stránke.

Festival Ruského baletu / Gala show, Luskáčik, Labutie jazero

Bratislava, Istropolis

V bratislavskom Istropolise sa opäť predstaví Ruský národný balet. Počas piatich dní odohrá tri predstavenia Gala Show, Luskáčik a Labutie jazero. Viac >>.

Výstava / Young blood

17.30 h, Subteren, Michalovce

V michalovskom Subterene sa predstaví „mladá krv". Výstava Young Blood pozostáva z výberu prác mladých autorov, študentov umeleckých škôl zo Zemplína. Zastúpená je maľba, socha, ale aj videoart. Akcia sa začne o 17.30 h, vystúpia dve formácie - Jordán Dorič band zo Slovenska, a Nina Bulatovix zo Slovinska.

Festival / Colourfestafromagic2.jpg

Šaľa

Tanec zo Senegalu, film z Mexika, indické jedlo a kubánska huba sú súčasťou 4. ročníka etno & world music festivalu Colourfest v Šali. V Mestskom kultúrnom dome potrvá od dnes do zajtra. Viac sa dozviete tu.

Divadlo / Muž mojej ženy

19.00 h, Malacky

Ochotnícke Divadlo na hambálku odpremiéruje v piatok a v sobotu o 19.00 h v Kultúrním domečku v Malackách novú inscenáciu - Muž mojej ženy. V komédii sa predstavia dvaja muži - jeden hovoriaci záhoráckym dialektom a druhý východniarskym, inscenáciu režijne pripravil Vlado Zetek.

Koncert / Accentus Musicalisaccentus_musicalis_1.jpg

19.00 h, Koncertná sieň Dvorana, Bratislava

V Koncertnej sieni Dvorana na Zochovej v Bratislave sa o 19.00 h v rámci bilaterálneho rakúsko-slovenského projektu uskutoční koncert Accentus Musicalis. Odznejú skladby J.H Schmelzera a C. Monteverdiho v spoločnej interpretácii špecializovaných súborov Musica Aeterna (Bratislava) a Collegium Musicum (Viedeň).

Festival tanca / Nu Dance Fest

Bratislava

Dnes sa začína 5. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest. Čakajú vás medzižánrové predstavenia, imrprovizované performance projekty, projekcie, výstavy a mnoho iného. Príde aj britská tanečná legenda Matthew Hawkins či francúzska choreografka Béatrice Massinová. Predstavenia budú prebiehať v aleternatiívnom divadle elledanse v Dome T&D na Miletičovej v Bratislave. Viac info tu.

Kinotip / Odnikiaľ niekamcoppola.jpg

Na festivale v Benátkach sa novinári režiséra Monte Hellmana pýtali, čo si myslí, kto môže vyhrať hlavnú súťaž, keď je predsedom poroty Quentin Tarantino. Monte totiž Tarantina objavil a dobre ho pozna. "Podľa mňa, Quentin si presadi svojho favorita a jeho favoritom bude niekto z jeho priateľov. Napríklad Sofia Coppola je jeho veľká kamarátka," odpovedal vtedy Hellman.

A naozaj, Sofia Coppola s filmom Somewhere v Benátkach zvíťazila. Teraz je jej film pod názvom Odnikiaľ nikam aj v našich kinách a my ponúkame tip na debatu. Možno budete v skupine, ktorej sa bude film páčiť, možno v tej, ktorá ho považuje za jeden z najslabších filmov roka. A možno budete žasnúť nad tým, prečo Sofia Coppola vykradla svoj vlastný film Stratené v preklade.

Kristína Kúdelová

Na aký film ísť do kina? Filmové premiéry tohto týždňa nájdete - tu.

Sobota 20. november 2010

Divadlo / Noc divadielplagat.jpg

Bratislava, Nitra, Trnava, Žilina, Martin, Banská Bystrica, Prešov, Košice

Po Noci literatúry, múzeí a galérií štartuje svoj prvý ročník Noci divadiel! Pod heslom, dnes večer nezhasíname, pozývajú divadlá ôsmich miest návštevníkov do svojich priestorov, dejov aj javov. Napríklad v bratislavskom Non.Garde sa budete môcť odfotiť v niektorom z kostýmov na scéne, pod dohľadom režisérov si vyskúšate ukážky z divadelných hier, o polnoci slávnostne padne opona z 2. poschodia, a ak to všetci prítomní ustoja, o 8.30 h spolu privítajú slnko. Viac info nájdete po kliknutí sem.

Koncert / Bossanova! with Lazaro & Boris Čellár

Thurzov dom, Banská Bystrica

Cyklus komorných orchestrov organizovaných Stredoslovenským múzeom pokračuje ďalším vystúpením. Tentokrát sa predstavia: Boris Čellár (gitara), Igor Sabo (perkusie) a Lazaro de Jesus Hodelin Thomas (spev), ktorý začínal ako sólista v kabaretoch Havany. V súčasnosti patrí medzi najlepších spevákov kabaretu Parisien, pôsobí ako dirigent, skladateľ a je aj sólistom orchestra Gustáv Brom Big Band. Pravá bossanova vypukne v Thurzovom dome v Banskej Bystrici o 16.00 h.

Koncert / Chochmesse.jpg

Kino Hviezda, Banská Bystrica

Banská Bystrica bude dnes večer prvou zastávkou novovzniknutých putovných festivalov Chochmes. Ide o sériu koncertov punkovo-alternatívnych kapiel, ktoré sa v priebehu decembra predstavia ešte v Trenčíne a v Bratislave. Na dnešnom Chochmesi vystúpi Zóna A, Slobodná Európa, Chiki liki tu-a, Živé kvety, Vrbovskí víťazi a banskobystrická formácia JB. Akcia sa začne o 19.00 h v Kine Hviezda a neskôr sa presunie do Klubu 77. Viac na www.chochmes.sk.

Koncert / Festival Divadla Astorka Korzo ΄90

Divadlo Astorka Korzo ΄90, Bratislava

Záverečným koncertom Festivalu v Astorke bude večerný koncert v Javisku, ktorí odohrajú Erich „Boboš" Procházka, Oskar Rózsa, Igor „Ajdži" Sabo, Martin Zajko a Pišta Lengyel.

Koncert / Czerwone GitaryCzerwone_Gitary-sepia.jpg

19.00 h, Divadlo Aréna, Bratislava

Bratislavské Divadlo Aréna bude hostiť kultovú poľskú kapelu Czerwone Gitary! Koncert sa uskutoční pri príležitosti 15. výročia časopisu „Monitor Polonijny", pred jeho začiatkom prebehne krst knihy Poľsko očami slovenských novinárov.

Výstava / Rezidenti 2010

13.00 h, Železničná stanica Banská Štiavnica

V jednom priestore sa v sobotu o 13.00 h predstavia traja umelci s troma rôznymi projektmi. Janu Farmanovú (SK), Susan van Hengstum (NL) a Milana Housera (CZ) spája projekt rezidencií, ktoré sa uskutočnili v tomto roku v priestore Banská St a nica Contemporary, ktorý sídli v stále funkčnej železničnej stanici v Banskej Štiavnici.

TV tip / Venkovský učiteľ venkovsky.jpg

STV 2, 20.05

Pôsobivý príbeh o tom, ako mladý učiteľ odchádza z mesta na vidiecku školu, kde sa snaží zabudnúť na svoje nevydarené vzťahy a problémy. Film Bedřicha Slámu, v ktorom uvidíte Pavla Lišku či Zuzanu Bydžovskú, ktorá za úlohu Márie získala Českého leva za najlepší ženský herecký výkon, vystupuje pod heslom "každý niekoho potrebuje." O tom, že táto samozrejmosť je často v živote tým najťažším, uvidíte v sobotu večer na STV 2.

Nedeľa 21. november 2010

Divadlo / Deň otvorených dverí v SND

Nová budova SND, Bratislava

Noc Divadiel bude v SND pokračovať Dňom otvorených dverí. Počas tretieho ročníka máte možnosť opäť „vidieť viac." Sprístupnené budú operné, baletné a činoherné predstavenia, koncerty, hudobné čísla a recitácie, súčasťou bude aj prehliadka budovy a autogramiáda umelcov. Viac nájdete na stránke SND.

Hromboid

14.00 h, Svätý Jur

„Prezentácia rockopisu retroaktívnej básnicko-grafickej book/kníhy Mariána Kubicu a Františka Guldana - a ich ne-socialisticko-realistických obrazov - sa uskutoční v nedeľu o 14.00 h v Infocentre Turňa vo Svätom Jure pri príležitosti po 21. raz prežitého výročia 17. novembra 1989. Hostia podujatia - Kosa z nosa & pamätníci (live aj in memoriam)."

Tipy na ďalší týždeň

Pondelok 22. november 2010

Krst knihy / Galéria Cypriána Majerníka 1957 - 2000

Slávnostný krst knihy o Galérii Cypriána Majerníka, ktorá mapuje jej existenciu v rokoch 1957 - 2000 sa uskutoční v pondelok o 17.00 h v priestoroch galérie na Ventúrskej v Bratislave za účasti autorky Kataríny Müllerovej.

Streda 24. november 2010

Koncert / Gary Burtonburton.jpg

Incheba, Bratislava

Slovenskému publiku sa v stredu večer predstaví jeden z najznámejších vibrafonistov Gary Burton. Americký džezmen, ktorý je známy aj častou spoluprácou s hudobníkmi ako Pat Metheny alebo Chick Corea, vystúpi so svojou aktuálnou zostavou pod názvom - Gary Burton New Quartet, v ktorej hrá gitarista Julian Lage, mexický bubeník Antonio Sanchez a kontrabasista Scott Colley. Prečítajte si rozhovor Olivera Reháka s Garym Burtonom - tu.

Výstava / Mesiac detskej tvorby

10.00 h, Bratislava

Výstavu 12. ročníka súťaže Mesiac detskej tvorby otvoria v stredu 24.11.2010 o 10.00 h v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave. Zároveň budú vyhlásené aj výsledky súťaže.

Čítačka / Stanislav Rakús

17.00 h, Banská Bystrica

Víťaza aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera, Stanislava Rakúsa, uvidíte v stredu o 17.00 h vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Literárno-hudobné soirée moderuje Egon Tomajko, hudobným hosťom je Boris Lenko.

Štvrtok 2. december 2010

Festival / Petjazz 2010Milo_Suchomel.jpg

19.00 h, Klub Za zrkadlom, Bratislava

Džezový festival PETJAZZ oslavuje už 10. narodeniny! Vo štvrtok 2. decembra v petržalskom Klube Za zrkadlom bude hrať obnovená formácia Sláva „Sanyho Gréka" - Sanyland & Sue, Martin Valihora & Funk Punk Project a rovnako známi hudobníci Milo Suchomel, Luboš Šrámek, Štefan Bartuš, ktorých hosťom bude srbský bubeník Dušan Novakov a americká speváčka Gail Anderson.

Organizujete nejakú kultúrnu akciu? Dajte nám o nej vedieť mailom na kultura@sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 10 757
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 8 302
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 5 442
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 848
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 516
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 2 411
 7. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 2 299
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: 33 skutočných príbehov, ktoré vás nabijú energiou a nádejou
 2. Katarína Chudá: Vrah so schizofréniou kresliaci víly: Viktoriánske maľby víl
 3. Katarína Chudá: Niko Pirosmani: ťažký osud geniálneho umelca
 4. Milan Buno: 7 knižných tipov: Stephen King odporúča nový strašidelný príbeh
 5. Katarína Chudá: Francúzske dvorné balety: aké bizarné kostýmy nosili herci v 17. storočí?
 6. Roman Kebísek: Štúr najskôr Pospíšilovej verejne vyznal lásku a o pár mesiacov ju verejne nechal
 7. Milan Buno: 7 knižných tipov: Opustený ostrov a 8 súťažiacich...koľkí napokon prežijú?!
 8. Roman Kebísek: Maliar Malevič po vystavení Čierneho štvorca r. 1915: Pretvoril som sa na nulu
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 245 158
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 6 878
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 950
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 744
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 3 995
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 628
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 350
 8. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame 2 230
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu