SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Kultúrne tipy na tento týždeň

Koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, workshopy, vianočné trhy mladých dizajnérov - vyberte si z našich tipov na celý týždeň.

Koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, workshopy - vyberte si z našich tipov na celý týždeň.

Pondelok 13. december 2010

Súčasný tanec / Vertedance, DVAemigrantes1.jpg

19.00 h, Kasárne - Kulturpark, Košice

Predstavenie Emigrantes tanečnej skupiny VerTeDance nazerá detskými očami na fenomén utečencov. Choreografky Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková sa inšpirovali detským videním sveta a spontánnosti ich pohybového prejavu. Súčasťou predstavení je vystúpenie hudobnej skupiny DVA, ktorí sú dobre známi svojím „folklórom neexistujúcich národov."

Koncert / Martin Valihora a NYC Unitvalihora2.jpg

20.30 h, Music Gallery u Dežmára, Bratislava

V pondelok večer je v Music Gallery u Dežmára špeciálny vianočný koncert slovensko-amerického projektu Martina Valihoru NYC Unit, v rámci ktorého si spolu zahrajú Michal Bugala, Mark Kelley, Vince Jackson a Kim Davis!

Komorný koncert / Neznáma hudba

19.00 h, Pálffyho palác, Bratislava

Albrechtina usporadúva ďalší zo série komorných koncertov Neznámej hudby. V pondelok sa v Pálffyho paláci predstaví huslista Juraj Čižmarovič s klaviristkou Zuzanou Čižmarovičovou, uvedú diela M. Moyzesa, A. Moyzesa a D. Kardoša.

Utorok 14. december 2010

Výstava / Kúzelník javiskového priestoru Josef Svobodasvoboda.jpg

17.00 h, foyer SND, Bratislava

České centrum v bratislave pripravilo s pražským Divadelným ústavom výstavu výnimočnej osobnosti - Josefa Svobodu. Vo foyer SND otvoria o 17.00 h výstavu Kúzelník javiskového priestoru, ktorá predstaví prácu scénografa Josefa Svobodu.

Prezentácia knihy / Veronika Rónaiová: Otvorený archív...

18.30 h, Nové krídlo Koppolovej vily GJK, Trnava

Knihu umelkyne Veronika Rónaiová: Otvorený archív... uvedie v priestoroch Koppolovej vily Galéria Jána Koniarka v Trnave Vladimír Beskid.

Výstava / 40. výročie založenia Školy úžitkového výtvarníctva

18.00 h, Východoslovenská galéria v Košiciach

Škola úžitkového výtvarníctva otvorí pri príležitosti svojho 40. výročia špeciálnu výstavu. Jej vernisáž sa uskutoční v stredu o 18.00 h vo výstavnej sieni B Východoslovenskej galérie v Košiciach.

Koncert / Jan Jakub Bokun a Slovenské kvarteto

19.00 h, Koppolova vila, GJK Trnava

Galéria Jána Koniarka v Trnave bude v utorok večer svedkom koncertu poľského klarinetistu Jana Jakuba Bokuna so Slovenským kvartetom. Na koncerte zaznejú skladby z novovydanej spoločnej platne Clarinettino.

Streda 15. december 2010

Koncert / VENI ensemble: Before and After Silence 6veni.jpg

19.00 h, Stanica Žilina-Záriečie,

Séria koncertov Before and After Silence, ktorú VENI ensemble ( Ronald Šebesta, František Király, Daniel Matej a Milan Osadský) realizuje v rôznych obmenách od roku 2003, je motivovaná záujmom hrať hudbu, ktorá rezonuje s tradičným orientálnym ponímaním umenia ako prostriedku na vnútorné utíšenie, vyprázdnenie mysle a navodenie stavu pokoja.

Výstava / X. trienále akvarelu

16.00, Novohradské múzeum a galéria, Lučenec

V Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci otvoria v stredu o 16.00 h už X. Trienále akvarelu. Výstava je v koncepcii prof. Ľudovíta Hološku.

Výstava / 10 dní slovenskej fotografie

Praha, 10.12. - 20.12. 2010

10 dní slovenskej fotografie je desaťdňová prezentácia súčasnej slovenskej fotografie v českom kontexte, konkrétne vo forme paralelne prebiehajúcich výstav v niekoľkých výstavných priestoroch v Prahe. V stredu sa uskutoční vernisáž výstavy Diera do behu vecí v Hunt Katner Artworks Gallery na Kamenickej 22, Praha 7. V kurátorskej koncepcii Lucie Gavulovej vystavuje štvorica slovenských autorov Cyril Blažo, Roman Ondák a skupina XYZ (Matej Gavula a Milan Tittel).

Koncert / Predvianočné impresie

18.00 h, Nitrianska galéria, Nitra

Posledný tohtoročný koncert z cyklu komorných koncertov Galéria hudby sa uskutoční v stredu o 18.00 h v priestoroch galérie, Adriana Antalová a Silvia Stašková odohrajú skladby J.S. Bacha, M. Ravela, P. Machajdíka a ďalších.

Výstava / Vladimír Popovič popovic.jpg

Danubiana, do 6. 3. 2011, Bratislava - Čunovo

V sobotu otvorili rozsiahlu výstavu Vladimíra Popoviča, ktorý už vyše polstoročie stojí v popredí slovenskej výtvarnej scény. Výstavu tvoria jeho "fetiše šťastného života" v ostrých prestrihoch s "poéziou ulice". Všetko ste už niekde videli: na plagátoch, v reklame, titulkoch novín, TV komentároch, na uliciach... Presne tak, ako hovorí sám autor: " Žijem medzi kontajnerom a recepciou. Všetko sa odohráva medzi kontajnerom a recepciou." Výstava potrvá v Danubiane až do 6. marca 2011.

Koncert / O.B.Dobd.jpg

20.00 h, NuSpirit Music Club, Bratislava

Koncert O.B.D - Orchestra Bronislava Dobrotu v pôvodnej zostave Broňo Dobrota, Roman Galvánek, Martin Valihora, Mário Oravský, Oskar Rózsa, Оliver Ďurčo, Rišo Šimurka, Martin Ďurdina spojený s krstom básnickéj zbierky Romana Galvánka „ Moje vydané a nevídané veci „ sa uskutoční dňa 15.12. 2010 o 20.00 hod v NuSpirit Music Clube na Šafárikovom námestí v Bratislave. Zbierku básní pokrstia Ľubomír Feldek a Erik Ondrejička.

Výstava / Bolo a budebrunovsky.jpg

19.00 h, FruFru Gallery, Bratislava

Bratislavská galéria FruFru otvára dnes o 19.00 h výstavu Bolo a bude, na ktorej budú diela desiatich umelcov, Petra Bařinku, Erika Binderu, Michala Bôrika, Vladimíra Havrillu, Miloša Koptáka, Marcela Mališa, Pavla Megyesiho, Miroir Noir, Viliama Slaminku a Emöke Vargovej. Výstava potrvá do 9. januára 2011.

Štvrtok 16.december 2010

Výstava / Deleuze na plážijuliana.jpg

18.00 h, v priestore Maxa Klinera, showroom firmy Kabinet, Mlynské Nivy 34, Bratislava

Vo štvrtok večer uvedie svoju knihu a výstavu Deleuze na pláži autorka - Juliana Mrvová. Kniha akcentuje vzťah obrazu a textu ako dvoch umeleckých žánrov, autormi textov sú - Jana Beňová, Mária Ferenčuhová, Daniel Grúň, Andy Hillard a Jiří Olič. Krstnými otcami knihy budú Ady Hajdu a Laco Teren.

Výstava / Príbehy - Stories - Cuentos

16.00 h, Dom fotografie a Liptovská galéria P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši

Španielske a fínkse rodiny i jedlo objektívom „cudzincov" v rámci umeleckej stáže Petry Cepkovej v Španielsku a Gyorgy Gátiho vo Fínsku. Výstava ich fotografií pod názvom Príbehy - Stories - Cuentos bude sprístupnená v Galérii Domu fotografie v Liptovskom Mikuláši do 3. apríla 2011.

Výstava / Prieniky

16.00 h, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši

Vo veľkej sieni Liptovskej galérie P.M. Bohúňa otvoria vo štvrtok o 16.00 h výstavu s názvom Prieniky, ktorá predstavuje európsku modernu a slovenské výtvarné umenie prvej polovice 20. storočia v kurátorskej koncepcii Karola Maliňáka.

Výstava / She has the sense of limited time

18.00 h, amt_project, Bratislava

Vo štvrtok otvorí galéria amt výstavu She has the sense of limited time prezentujúcu projekty umelcov Davida Raymonda Conroya a Martina Vongreja, ktorých diela budú v galérii po prvýkrát, a nové diela umelca galérie Cyrila Blaža. Výstava v kurátorskej koncepcii Petry Feriancovej potrvá do 5.2.2011.

Výstava / Industriálna krajina?

17.00 h, SNG, Bratislava

Slovenská národná galéria pripravila projekt venovaný špecifickej oblasti stredoslovenských banských miest a umeniu raného novoveku. Výstavu Industriálna krajina? v kurátorskej koncepcii Kataríny Chmelinovej otvoria vo štvrtok o 17.00 h.

Piatok 17. december 2010

Vianočný bazár - BazArt / Koncert - Puding Pani Elvisovej, Billy BarmanBazart.jpg

16.00 h, Kasárne - Kulturpark, Košice

Predvianočný Bazart je predajnou výstavou, na ktorej nájdete vskutku originálne nápadité kúsky od produktového dizajnu, bytových doplnkov, hračiek až po šperk, módne doplnky a módne odevy nejlepších slovenských a českých mladých dizajnérov. A o 21.00 h už v Kulturparku startuje koncert PPE a Billy Barman!

Koncert / Swing Society orchestra

20.00 h, Hlava 22, Bratislava

Už tradičný predvianočný koncert Swing Society Orchestra je v bratislavskom klube Hlava 22 naplánovaný na piatok 17. decembra.

Pecha Kucha Night Žilina - Volume 13pecha.jpg

20.20 h, Stanica Žilina-Záriečie

Trinásta Pecha Kucha sa v Žiline začne špeciálne už o 17.00 - tradičnou kapustnicou na peróne a potom v štandardnom čase o 20.20 h sériou prezentácií zaujímavých ľudí z rôznych oblastí v dynamickom formáte 20 obrázkov x 20 sekúnd. Príde Katarína Trnovská, Tomáš Žáček, Jozef Lupták, Petr Hájek, Ašot Haas a mnohí ďalší.

Koncert / Jednofázové kvasenie a hostia v predvianočnom koncerte

19.00 h, Ticho a spol., Školská ul, Bratislava

Skupina Jednofázové kvasenie (Dušan Valúch - Miloš Janoušek - Karol Svozil) pokračuje v tradícii predvianočných koncertov pesničkárskeho združenia SLNOVRAT. Ako hostí si pozvala bývalých spoluhráčov zo Slnovratu, Martina Maška, Paľa Maloviča, dvojicu Julo Kazimír & Olo Lachký a vynikajúceho huslistu Milana Tedlu (Cappella Istropolitana)

Zimný prieskum / Vysoká škola výtvarných umení

9.00 - 18.00 h, piatok - nedeľa

Od piatka si počas celého víkendu môžete pozrieť práce študentov všetkých odborov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Práce študentov uvidíte v ateliéroch na Drotárskej ulici, na Hviezdoslavovom námestí a na Koceľovej ulici. V priestoroch Slovenskej národnej galérie budú prezentované práce z oblasti vizuálnej komunikácie.

Sobota 18. december 2010

Tanec, hudba / Orientálne inšpirácie

Divadlo Meteorit, Bratislava

V programe Orientálne inšpirácie sa predstaví tvorba štúdia EtnoDance, zástupcom slovenského folkóru bude populárna skupina Partia. V hlavnom večernom programe My Name is Ali, vystúpi súbor Sashar Zarif Dance Theatre o 19.00 hodine. Uvedie tradičné tance strednej Ázie v predstavení Shaman, moderné spracovanie nadčasového diela sufi básnika Attára v choreografii Tryst. Vedúca osobnosť a umelecký šéf súboru Sashar Zarif sa predstaví v autobiografickom diele, ktoré vychádza zo spomienok na detstvo, rodinu a emigráciu. Večer ukončí afterpárty v štýle etno.

Workshop / EXIT

18. - 20.12, Tabačka - Kulturfabrik, Košice

V sobotu o 10.00 sa v Tabačke začína už piate pokračovanie multimediálneho workshopu EXIT, ktoré organizuje OZ „Deväť". Hosťami worshopu sú Robo Kočan, Jonatán Pastirčák, András Cséfalvay, Gusztáv Szatmáry (Nemecko), George Cup (USA), Ondrej Jurín a Zbyněk Prokop.

Koncert / HT a Vandali

klub Bombura, Brezno

Punkrockový večierok - dvojkoncert skupín HT a Vandali.

Winter Urban Market 2010

market_cverna.jpg

18. - 19. december, Cvernovka, Bratislava

Ďalší spomedzi predvianočných trhov, na ktorých nájdete originálne darčeky mladých domácich a zahraničných dizajnérov pripravili v Cvenovke. Čakajú vás 60 predajcovia, streetart stena, chillout zóna, workshopy, módna prehliadka, koncerty, afterparty.

Chochmes

19.00 h, MMC klub, Bratislava

Festival Chochmes sa v sobotu usadí v MMC klube v Bratislave. Od 19.00 h hrajú Karpina, Zóna A, Slobodná Európa, Chiki liki tu-a, Vrbovskí víťazi a Trolejboys.

Pocta Stračinovi

18.00 h, Slovenský rozhlas, Bratislava

V Slovenskom rozhlase v Bratislave je zajtra o 18.00 h koncert venovaný skladateľovi Svetozárovi Stračinovi, ktorého súčasťou bude aj krst knihy o ňom.

Nedeľa 19. december 2010

Tanečný worshop so Sasharom Zarifom

sashar.jpg

Bratislava

Štúdio Sahra organizuje tanečný workshop so Sasharom Zarifom, multidisciplinárnym umelcom, lektorom York University v Toronte. Workshop sa začne menej známymi tancami zo severného Mongolska, Kaukazu, a pokračovať bude sériou posvätných ženských tancov z pohoria Pamir. Viac na sahra.sk.

Vianočný koncert

18.00 h, Kostol sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici

Každoročný vianočný koncert v Kostole sv. Kataríny privíta tento rok Felixa Slováčeka, ktorý bude hrať na klarinet a saxofón, a Kateřinu Málkovou, ktorá bude hrať na organe. Koncert sa začne o 18.00 h.

Súčasný tanec / Krepsko: Tango Grandekrepsko.jpg

20.00, A4 - Nultý priestor, Bratislava

V nedeľu večer hosťuje v A4-ke česko-fínsky divadelný súbor Krepsko s predstavením Tango Grande. Hypnoticko-katastrofická paratangológia pre troch a pre ňu - špiritizmus vysokého napätia, nepredvídateľné výlety k étheru a duchovia z rozličných dimenzií. KREPSKO sa ponára do frekvencií poľského tanga a ešte ďalej.Deje sa vo vašom okolí nejaká zaujímavá akcia? Dajte nám o nej vedieť mailom na kultura@sme.sk.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 475
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 434
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 203
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 771
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 792
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 678
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 643
 8. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 425
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 373
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 170
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu