Okolnosti sú dostatočne známe: dva dni pred Vianocami, 22. decembra, prinútili rozzúrení demonštranti diktátora Nicolaea Ceausesca k úteku z pompézneho sídla v Bukurešti. Z helikoptéry s manželkou presadol do automobilu, v ktorom sa pokúšal opustiť krajinu. Márne.
Presný čas jeho úteku z Paláca ľudu (12.08) je citovaným medzníkom v revolúcii. Kým hrdinovia v Bukurešti majú v čase jasno, regióny trápi otázka. Do akej miery k revolúcii prispeli, alebo sa pridali až neskôr, keď bolo v metropole rozhodnuté?
Presne o šestnásť rokov, na výročie, sa s revolučnou minulosťou pokúša vyrovnať jedno malé sivé okresné mestečko na východe krajiny. Večer sa v miestnej televízii začína relácia s pamätníkmi, priam dejateľmi pohnutých decembrových udalostí.
Pozvanie do štúdia prijal dôchodca, ktorý si privyrába ako Santa Claus, a stredoškolský učiteľ – alkoholik. Kľúčová otázka znie, či v mestečku niekto v osudný deň demonštroval pred 12.08 – ak to tak bolo, revolúcia prebehla, ak nie, zviezli sa obyvatelia na vlne a nepáchali nijaké hrdinstvá.
Obaja hostia vykladajú, ako demonštrovali na námestí, stačí však málo a v jednom momente je z relácie fraška. To vtedy, keď v štúdiu zazvoní telefón od diváka... Rumunský režisér Corneliu Porumboi v roku 2006 nakrútil svoj prvý celovečerný film v prepočte za pol milióna dolárov.
Na celom svete však zarobil jeden milión, z toho asi pätinu v USA. Povzdych, prečo také výborné filmy vznikajú v Rumunsku a nie u nás, nie je už klišé a určite sa nedá odbiť poukazom na výnimku (príkladom je nový Porumboiov film Policajní, adj.) Bilancovať však môžeme aj bez filmov. Mimochodom, čo ste vy robili večer 17. novembra 1989?
Sobota 28. mája - 22.40 (ČT2)
Ďalšie tipy na kultúrne akcie počas celého týždňa nájdete - tu.