V piatok (4. november) sa začína trinásty ročník Medzinárodného filmového festivalu v Bratislave. Ak neviete, čo si vybrať z programu - ponúkame vám niekoľko našich tipov.
Aki Kaurismäkli prichystal čistú radosť vo filme Le Havre a iránsky režisér nakrútil strhujúcu drámu Rozchod Nadera a Simin. Festival sa začína piatok, súťaží na ňom aj film spisovateľa Petra Krištúfka Viditeľný svet.
Tento rok to skúsime s antidepresívami, hovorí šéf festivalu Vojtech Kabáth >>
Viditeľný svet
Na medzinárodnom filmovom festivale súťažia režiséri so svojimi prvými a druhými filmami. Pred pár rokmi tu napríklad zvíťazil šesťdesiatročný debutujúci Talian Gianni Di Gregorio s filmom Sviatočný augustový obed. Teraz je jeho nový film Soľ života v sekcii Antidepresíva. V hlavnej súťaži je tentoraz aj slovenský film Viditeľný svet (na snímke), nakrútil ho Peter Krištúfek. Viac našich filmov je v sekcii Made in Slovakia.
Pod sluncem tma
Súťažia aj dokumentárne a krátke filmy. Medzi dokumentmi je napríklad veselý indický film Bengálsky detektív alebo český film Pod sluncem tma (na snímke). Je to najlepší český dokument z nedávneho festivalu v Jihlave aj víťaz diváckej ceny. Režisér Martin Mareček v ňom odkrýva humanitárnu pomoc, konkrétne zavádzanie elektrických rozvodov v Zambii a nedorozumenia, ktoré pri tom vznikajú.
Rozchod Nadera a Simin
Jedným z filmov roka je iránska dráma Rozchod Nadera a Simin. Režisér Asghar Farhadi zobrazuje manželský rozvod ako skrytú detektívku a popritom od〜krýva zmeny v iránskej spoločnosti, boj konzervativizmu a náboženských tradícií s emancipáciou a predstavami o budúcnosti. Tento strhujúci príbeh zvíťazil na festivale v Berlíne, bratislavský festival ho uvádza v sekcii Panoráma.
Le Havre
Tohtoročná porota v Cannes odignorovala pri rozdávaní cien film Akiho Kaurismäkiho Le Havre. Možno preto, že je podozrivo jednoduchý. Fínsky režisér ho nakrútil v prístavnom meste, ktoré sa hodí na rozvíjanie témy o prisťahovalcoch. Kaurismäki je v ňom netradične optimistický. Tento jeho príbeh ľudskej veľkorysosti musí vidieť každý, kto chce zažiť čistú radosť. Preto je v sekcii Antidepresíva. Kaurismäki v ňom opustil krásnu fínčinu a film Le Havre nakrútil vo francúzštine. Krásne.
Červený western
Westernový žáner evidentne nebol iba záležitosťou Američanov a Talianov, Clinta Eastwooda a Sergea Leoneho. Nakrúcal sa aj vo východnom bloku, veď už len český Limonádový Joe (na snímke) bol filmovou perlou. Festival uvádza v sekcii Červený western niekoľko ďalších príkladov z Rumunska a z bývalého Sovietskeho zväzu, do Bratislavy o nich príde porozprávať ruský filmový kritik Sergej Larventiev.
Príbehy
Premietate veľa ponurých a abstraktných filmov, odpovedali anketovaní diváci organizátorom festivalu v Bratislave. Tak tento rok teda okrem Antidepresív vznikla aj sekcia Príbehy. Napríklad film Calvet (na snímke) režiséra Dominica Allana je o mužovi, ktorý kedysi robil ochrankára mafii, bral drogy, distribuoval ich, kradol peniaze, utiekol do Kostariky a dnes je z neho maliar. A uznávaný.
Medzinárodný filmový festival Bratislava
13. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Bratislave sa začína 3. novembra slávnostným otvorením a potrvá do 9. novembra. Deväťdňový filmový maratón sa následne presunie do Banskej Bystrice, kde bude od 10. do 12. novembra pokračovať Festivalovými dňami.
Medzi programovými sekciami dominujú medzinárodné súťaže – Súťaž prvých a druhých hraných filmov, Súťaž dokumentárnych a krátkych filmov z celého sveta. V Medzinárodnej súťaži prvých a druhých filmov má zastúpenie aj slovenská snímka – Viditeľný svet, debut Petra Kruštúfka.
Ďalšie sekcie – Panoráma, Proti prúdu, Made in Slovakia a Azyl – krátke filmy – predstavia to najlepšie zo súčasnej kinematografie. V programe pribudli aj nové sekcie – Antidepresíva, Príbehy a Červené westerny. Sekcia Pocta bude v aktuálnom ročníku patriť režisérovi Eduardovi Grečnerovi a Pavlovi Brankovi.
Festival bude prebiehať v kinách Cinema City Eurovea, Lumiére, Mladosť, SNG a Divadle P. O. Hviezdoslava.