Umenie pod stromček - hudba a filmy

Niekto dáva prednosť praktickým darčekom, iných viac poteší niečo pekné. Naše tipy sú najmä pre tých, ktorí majú radi umenie a kultúru.


KNIHY (55 tipov) | HUDBA A FILMY (27 tipov)


Domáca a svetová hudba

Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders: Keď zastal čas lasica_res.jpg

Forza

Tým, ktorým sa páčili dva albumy so šlágrami Františka Krištofa Veselého, teraz môžete pribaliť album zostavený zo zlatej éry americkej hudby. Piesňam dal slovenské texty a svoj nezameniteľný spevácky prejav Milan Lasica, o štýlový retro zvuk sa opäť postaral orchester Bratislava Hot Serenaders pod vedením Juraja Bartoša.

varga_res.jpgMarián Varga & Noneto

Pavian Records

Po úspešnom projekte s Moyzesovým kvartetom sa ku klávesistovi Mariánovi Vargovi tentoraz pridalo ešte päť hráčov na dychové nástroje. Desaťčlenná zostava naštudovala niekoľko jeho starších skladieb v nových aranžmánoch Mareka Spustu. Už je to viac klasická hudba než bigbít, ale jej čaro bezpečne funguje.

Godár: Querela Pacisgodar_res.jpg

Pavian Records

Špičkoví domáci aj zahraniční muzikanti a speváci, humanistická téma, krásna hudba aj krásny obal. Oratórium Querela Pacis zložil Vladimír Godár na nadčasové texty z rôznych zdrojov a z rôznych storočí na objednávku významného európskeho festivalu zborového spevu v holandskom Utrechte.

seban_res.jpgAndrej Šeban: Časozber

Universal

Pesničiek nikdy nebude dosť a takých aké robí Andrej Šeban, už vôbec. Hudbu aj texty si zložil sám, tentokrát si sám nahral aj všetky nástroje okrem gitary. Časozber je kolekciou starších i novších nápadov, namiesto virtuozity originálne pohrávanie sa s tónmi aj slovami.

Triango: Supertriangotriango_res.jpg

Pavian Records

Slabosť pre tango Petra Breinera stále neopustila, no zároveň ho stále nezaujíma ich tradičná podoba. V Stanovi Palúchovi a Borisovi Lenkovi našiel ideálnych spoluhráčov, ktorí rovnako zvládajú iskrivé improvizácie ako disciplinované hranie z nôt a keďže vyťažené trio si našlo čas aj na štúdio, je tu jeho druhá nahrávka s dvomi prekvapeniami – niekoľkými čínskymi starými šlágrami a hosťujúcou violončelistkou Tinou Guo.

zive_kvety_res.jpgŽivé kvety: Perute

OZ Mosty - Gesharim

Najlepšie im to ide naživo, pred ich vlastnými fanúšikmi, takže bolo otázkou času, kedy táto bratislavská skupina vydá koncertnú nahrávku. Urobila to vo veľkom štýle – s DVD si môžete kúpiť aj audio CD so záznamom vystúpenia v bratislavskom Klube za zrkadlom a knihu rozhovorov s členmi kapely a textami piesní.

Šafrán: Nahrávky 1968-76safran.jpg

Galén

Dvojalbum, ktorý ponúka všetky zachované štúdiové nahrávky piatich pesničkárov zo združenia Šafran (Jaroslav Hutka, Petr Lutka, Vladimír Merta, Vlasta Třešnák a Dagmar Voňková), vrátane kultovej platne z roku 1976, ktorú na príkaz ŠtB zošrotovali. Sú tu aj fotografie, texty a zasvätený sprievodný komentár znalca Jiřího Černého.

opus_100_res.jpgOpus 100

Forza

Desať nových prírastkov-dvojalbumov v zlatom fonde z archívov vydavateľstva Opus, pričom ide často o prvé vydania na CD alebo tie, ktoré sú už dlhšie nedostupné. Môžete si vybrať: Lacza Décziho, Lúčnicu, Svetozára Stračinu, Jána Cikkera, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, hudbu z filmov Smoliara, Fontána pre Zuzanu, Polepetko či seriálu Bambuľkine dobrodružstvá.

Sto múch: Skorotlčúce stomuch_res.jpg

Hevhetia

Názov sedí, nové pesničky smutnokrásne tlčú. Sú trochu temné, nežne opojné, napínavé, nezvyčajne súčasné a staromódne priamočiare. Príbeh jedného vzťahu na dvoch diskoch v podaní banskobystrickej skupiny, ktorá po výletoch do rôznych žánrov ponúka civilnejšiu atmosféru a zvuk nadväzujúci na albumy Deža Ursinyho z 80. rokov. Inak, kto si objedná do konca roka akýkoľvek album z vydavateľstva Hevhetia, dostane zdarma CD sampler z jeho katalógu.

stroon_res.jpgStroon: Smithereens

Exitab

Ako znie a ako funguje mladá scéna elektronickej hudby? Najlepšie to vystihuje toto EP Dalibora Kociána alias Stroona. Šesť skladieb ponúkajúcich osobito spracovanú ozvenu aktuálnych svetových trendov nájdete v pôsobivom digipaku na špeciálnom USB kľúči, každú z nich ilustruje obraz mladej maliarky Sone Patúcovej.

Pink Floyd pink_floyd_res.jpg

EMI

Kompletná reedícia všetkých štúdiových albumov slávnej britskej skupiny. V rámci kampane Why Pink Floyd? si môžete kúpiť aj rozšírené verzie jednotlivých albumov vrátane legendárneho Dark Side of the Moon na 2CD s doposiaľ nevydaným starým koncertným záznamom či v zberateľskej edícii na šiestich CD a DVD alebo napríklad Wish You Were Here s päťkanálovým zvukom.

sting_res.jpgSting: 25 Years

Universal

Štvrťstoročie na sólovej dráhe oslávil Sting vydaním troch audio CD, ktoré zo svojich pesničiek zostavil on sám a bonusovým DVD, vďaka ktorému môžete po prvýkrát zažiť jeho koncert v New Yorku. Tento box je exkluzívnym darčekom – všetky disky sú vložené do krásnej knihy, ktorá obsahuje raritné fotografie, kompletné texty a osobné komentáre k jednotlivým pesničkám.

U2: Achtung Baby u2_res.jpg

Island

Reedícia prelomového albumu, ktorým írska štvorica suverénne vstúpila do poslednej dekády 20. storočia. Achtung Baby vyšlo v piatich rôznych verziách, tá najluxusnejšia má výstižný názov Uber De Luxe. Je v nej zabalených šesť CD, na ktorých sú aj demonahrávky, 4 DVD s dokumentom o vzniku albumu a koncertom Zoo TV: Live from Sydney, dve LP platne, 84-stranová výpravná knižka alebo napríklad aj kópie Bonových okuliarov.

bjork_res.jpgBjörk: Crystalline

Universal

Islandská diva zašla v spojení moderných technológií a hudby doposiaľ najďalej. Viac než obyčajný album, ide o špeciálny interaktívny projekt (no iba pre tých, ktorí majú výrobky firmy Apple). Pri digitálnom stiahnutí z App Store uvidíte každú z pesničiek zobrazenú ako samostatnú planétu. Po kliknutí dostanete jej vlastnú aplikáciu, notovú partitúru, animáciu aj esej. Aplikácie sú v podstate videoklipy, do ktorých môžete vstupovať – z blesku Teslovej cievky vyrobíte basovú linku, pomocou slnečných lúčov rozohráte harfu.

R.E.M.: Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011rem_res.jpg

Warner Music/Forza

V marci vydali nový album, na jeseň sa však rozhodli (možno až príliš sebakriticky) skončiť. Škoda, lebo R.E.M. boli jednou z prvých skupín, ktorá dostala alternatívny rock z garáží na veľké pódiá. V čom bola ich osobitosť, môžete spomínať na výberovom dvojalbume obsahujúcom štyridsať pesničiek vrátane najväčších hitov ako Losing My Religion či Everybody Hurts.

amy_winehouse_res.jpgAmy Winehouse – Lioness:Hidden Treasures

Universal

Jednou z najsmutnejších udalostí na hudobnej scéne v tomto roku bola smrť 27-ročnej speváčky Amy Winehouse. Závislosti boli silnejšie ako ona, vďaka čomu svoj talent stihla predviesť iba v dvoch štúdiových albumoch. Ako mohol znieť ten tretí a ako znejú jej demonahrávky môžu fanúšikovia spomínať vďaka súhlasu jej rodiny, ktorá dala archív k dispozícii jej dlhoročným producentom.

Red Hot Chili Peppers: I’m With You redhotchili_res.jpg

Warner

Ani druhý odchod gitaristu Johna Fruscianteho kalifornskú kapelu nepoložil. Nahradila ho o generáciu mladším talentovaným Joshom Klinghofferom, basák Flea začal chodiť na staré kolená do hudobnej školy a do nových pesničiek vložil aj svoje zážitky z mesačného pobytu v Afrike. Výsledkom je svieža nahrávka, z ktorej cítiť novú chuť do spoločného hrania.

eddie_vedder_res.jpgEddie Vedde: Ukulele Songs

Universal

Jeden z najzaujímavejších hlasov svojej generácie má za sebou nabitý rok. Okrem domovskej skupiny Pearl Jam, s ktorou oslávil 20. výročie debutového albumu. Ten stihol urobiť ďalšiu veľmi zaujímavú sólovú nahrávku. Jediným nástrojom je ukulele: „Je to šťastný zvuk. Chcel som spracovať emócie, ktoré neboli príliš radostné, tak, aby to neznelo ako hudba pre samovrahov.“ Výsledkom je silná kolekcia pesničiek, na ktorých mu vypomohlo aj pár zaujímavých hostí ako napríklad Glen Hansard.

Peter Gabriel: New Blood peter_gabriel_res.jpg

EMI

Kým u Stinga išlo o jednorazový projekt, jeho rovesníkovi sa spolupráca s orchestrom zapáčila. Po pesničkách iných autorov tentoraz siahol do vlastného archívu a veľmi svojsky „prepudroval“ štrnásť svojich songov vrátane hitovky Digging In the Dirt. Peter Gabriel si navyše vystačil bez sprievodnej skupiny, postavil sa pred symfonikov iba so speváckym mikrofónom.

marsalis_clapton_res.jpgWynton Marsalis & Eric Clapton: Play the Blues

Warner

Blues je základom celej populárnej hudby. Jeho rôzne podoby si môžete vypočuť v novej exkluzívnej a zároveň nezvyčajnej spolupráci. Džezmen Wynton Marsalis sa dal dokopy s gitaristom Ericom Claptonom, spravil z neho spievajúceho frontmana svojej skupiny, s ktorou za tri dni vymysleli/naskúšali aranžmány dvanástich skladieb a išlo sa rovno na koncert do prestížnej sály Lincoln Center.

Deutsche Grammophondeutsche_grammophon_res.jpg

Katalóg renomovaného vydavateľstva zameraného na klasickú hudbu je obrovský a stále pribúdajú nové nahrávky. Tak sa majitelia rozhodli urobiť pre svojich zákazníkov špeciálnu Vianočnú akciu – kto si do konca roka objedná ich albumy za minimálne 35 eur, dostane zľavu 25 percent z celkovej ceny. Vzhľadom na veľkú frekvenciu mien najslávnejších interpretov pod touto značkou by to bola škoda nevyužiť.

Filmy

cyrus_res.jpgCyrus

Tridsiatnici a štyridsiatnici to poznajú. Ak ešte stále hľadajú nejakú novú lásku, nezadaného muža alebo ženu, môžu len dúfať, že nebude mať nejakú skrytú úchylku. V tejto komédii má jeden handikep aj jedna ozaj krásna a inteligentná žena - má veľmi svojrázneho a neznášanlivého syna. Neverí, že by ho niekto dokázal ako nevlastného syna akceptovať, ale ktovie. Americkí filmári tentoraz nakrútili veľmi peknú lekciu o ľudskej tolerantnosti a je škoda, že u nás tento film v kinách nebol.

Blue Valentineblue_valentine_res.jpg

Ak sa niekomu zdá, že medzi mladými hercami už nie sú také veľké osobnosti ako boli už dávno Robert De Niro alebo Meryl Streep, je to aj preto, že do našich kín sa nedostávajú tie správne filmy. V americkom filme Blue Valentine hviezdia Michelle Williams a Ryan Gosling, a je to jedna z najlepších melodrám z posledných rokov. Režisér Derek Cianfrance rozpráva s pochopením aj so smútkom o jednom mladom manželstve a o tom, prečo sa rozpadá.

zeleny_srsen_res.jpgZelený sršeň

Zakomplexovaný a hanblivý býval v puberte francúzsky režisér Michel Gondry. Ale v Spojených štátoch vedia povzbudiť aj takých. Tak tam teraz nakrútil komédiu o mladom mužovi, ktorému otec neustále vyhadzoval na oči, aký je neschopný. A tak mu napadlo, že zo seba urobí fantómového zločinca, ktorého sa budú všetci báť, hoci on bude v skutočnosti dobrý a ľuďom nápomocný, len o tom nikto nebude vedieť. Gondry vo filme využil svoje modelárske a konštrukčné schopnosti, ktoré mu už aj v tej puberte zachraňovali renomé.

Monthy Pythonmonty_python_res.jpg

kompletná kolekcia

Členovia britského zoskupenia Monty Python rokojú s agentom svojho bývalého kolegu Grahama Chapmana. Aj by sa vraj znovu dali dokopy, lenže keď v roku 1989 Chapman zomrel, dali sľub, že to spravia len v prípade, že vstane z mŕtvych. Zatiaľ sa dá teda spoľahnúť len na novú kolekciu DVD, ktorá obsahuje Svätý grál, Život Briana, Zmysel života a sedem diskov Lietajúceho cirkusu. Alebo veriť plánom, že budúci rok vznikne podľa Chapmanovej knihy film Klamárova autobiografia. Mal by byť v 3D. Jeho otca bude hrať Michael Palin, úlohu matky si vzal Terry Jones.

cierna_labut_res.jpgČierna labuť

V newyorskom baletnom súbore sú tanečníci ohromne fyzicky vyčerpaní, ročne zničia cvičky za milión dolárov, prežívajú psychickú záťaž a stres z neznesiteľnej súťaživosti a konkurencie. Režisér Darren Aronofsky prenikol do tohto prostredia a nakrútil tam film hádam ešte krvavejší, ako bola jeho predchádzajúca dráma Wrestler. Čierna labuť je plná filmárskeho talentu a Natalie Portman za dvojúlohu čiernej a bielej labute dostala Oscara a narušila pravidlo z posledných rokov, že túto cenu dostávajú najmä herci, čo hrajú skutočné postavy v biografických príbehoch.

Turista (Cizinec)turista_res.jpg

Na najväčšie hlúposti, ak hovoríme o komédiách, si väčšinou trúfa Jim Carrey (a kto si trúfa venovať niekomu na Vianoce ako darček práve tohto herca, odporúčame Pána Poppera). Lenže nedávno ho tromfol Johnny Depp. Spolu s Angelinou Jolie prijali úlohu vo filme Turista, ktorý nakrútil Florian Henckel von Donnersmarck, mimochodom režisér výborného filmu Životy tých druhých. Turista je však taký zlý film, až sa dá považovať za skvelý.

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 287
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 442
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 104
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 319
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 186
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 808
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 729
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 437
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 389
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 971

Téma: Tipy na Vianoce 2011


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

Neprehliadnite tiež

Johnny Depp nemusí vymýšľať nič nové, démonickým lovcom je Javier Bardem

Noví Piráti z Karibiku koketujú s antickými bájami.

Ľudia si myslia, že videli Twin Peaks. Mnohí sa mýlia

David Lynch radí, čo urobiť pred tým, ako si pustíte seriál.

Hviezda Pohody Alt-J pre SME: Nerozumiete našej hudbe? Tak to má byť

Do Trenčína príde jedna z najúspešnejších mladých kapiel.

Fest Anča oslavuje. Navštívi ju kráľ animovaného hororu

Festival animovaného filmu sa tento rok zameria na maďarskú tvorbu.