Režisér Juraj Jakubisko ho nakrútil s felliniovským gestom a výtvarnosťou. Je to jeden z tých atmosférických filmov, kde to filmárom podchvíľou snežilo či pršalo, za sprievodu výbornej hudby Petra Hapku.
DVD Tisícročná včela I - II vychádza ako záverečný bonus k sérii slovenských filmov 50. a 60. rokov >>
Hybe, rodná obec autora literárnej aj filmovej predlohy Petra Jaroša, je Slovensko v malom. Film zaznamenáva tri generácie Pichandovcov v úseku tridsiatich rokov od roku 1887 do roku 1917. Prvá časť filmu pokrýva ešte idylickejšie obdobie konca monarchie, druhá je už poznamenaná 1. svetovou vojnou.
Starý Pichanda v podaní Jozefa Kronera príležitostne murárčil po celom Uhorsku, čo ho všeličomu naučilo. Je to bonviván, ktorý neodmietne pohár dobrého vína, a cestovateľ po mapách sveta.
Je to včelár, ale hlavne filozof života. Jeho zvláštne úmrtie a jeho ešte zvláštnejší pohreb patria nesporne k najkultovejším scénam slovenského filmu.
Oporou rodiny sa po starom Pichandovi stáva syn Samo v podaní Štefana Kvietika. Druhý zo synov Valent (Michal Dočolomanský) sa stáva „pánom“, autor mu pridelil všetky štandardné prvky zlého človeka, ako sú – vypočítavosť, ženba pre majetok a avantúry. Ani dcéra Kristína nie je celkom s kostolným poriadkom, ako vdova porodí dve deti mimo manželstva.
Ako sa patrilo na osemdesiate roky, film vznikol aj v koprodukcii s kapitalistickým svetom. Nakrúcalo sa na Orave, ale aj na Spiši či v Bratislave.
Okrem Ceny čs. filmovej kritiky za rok1983, sa tomu filmu dostalo uznania aj v zahraničí. Na 40. bienále Benátky 1983 dostal Zlatého Fénixa za výtvarnú stránku a za kameru, cenu dostal aj na festivale v Seville.