Zatiaľ neznámy páchateľ poškodil sochu Stalina a múr budovy Národnej galérie. Tá podala trestné oznámenie a hovorí o útoku pokrivenej mysle.
Sochu Stalina v nadživotnej veľkosti umiestnili pred Slovenskú národnú galériu koncom júna, deň pred otvorením výstavy Prerušená pieseň – Umenie socialistického realizmu 1948 - 1956.
Počas vernisáže sa pri štyriapolmetrovej bronzovej soche fotografovali viacerí návštevníci rôznych vekových kategórií. V pondelok ju ktosi oblial červenou farbou.
„Výsledkom je poškodený historický artefakt, fasáda budovy a okolie, no oveľa nepríjemnejší je agresívny zásah do integrity umeleckého diela a demokratických zásad využívania verejného priestoru,“ píše sa v oficiálnom stanovisku galérie.
Tá už stihla podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Monitoring priestoru jej má zabezpečiť aj celý záznam udalosti.
Symbol čias a pútač
Otázkou je, či išlo skutočne o vandalizmus, alebo sa ukáže, že to bola súčasť nejakej umeleckej performance. V každom prípade to páchateľa vyjde na vysokú sumu.
„Socha i budova majú špeciálny štatút, socha je zbierkový predmet, budova národnou kultúrnou pamiatkou, čo vandalský čin posúva do inej klasifikácie než len bežné poškodenie,“ hovorí Daša Dúbravová z SNG.
Sochu Stalina, ktorú si mnohí Bratislavčania pamätajú v priestoroch terajšieho Námestia SNP, umiestnila galéria pred svoj vchod veľmi strategicky.
„Samozrejme, je to aj neprehliadnuteľný pútač,“ hovorila pri otvorení výstavy riaditeľka SNG a kurátorka výstavy Alexandra Kusá. Predovšetkým však mala socha symbolizovať obdobie, ktorému sa výstava podrobne venuje.
Galéria si ju zapožičala z Mestského múzea Bratislava. Teraz už na nej pracujú reštaurátori.
„Syntetická farba sa do bronzového materiálu nepríjemne zažiera, odhadovaná hodnota reštaurátorských prác je približne 2000 eur,“ hovorí Dúbravová.
Útok ako nesúhlas?
Keďže sochu galéria vystavila ako súčasť „edukačnej výstavy, ktorá smeruje k vyrovnaniu sa a spoznávaniu našej minulosti“, rozhorčuje ju nielen samotný vandalizmus, ale najmä „používanie praktík, ktoré sa spájajú práve s osobou Stalina, a teda - odsudzovanie názoru a likvidáciu protivníka... Na druhej strane by sme mohli cynicky poznamenať, že tento akt zaradil SNG medzi popredné svetové galérie, ktorým sa stali podobné 'excesy', keď sa umelecké diela stali terčom pokrivenej mysle,“ hovorí oficiálne stanovisko galérie.
Útoky na umelecké diela nie sú vo svete celkom nezvyčajné, v minulosti už páchatelia zaútočili aj na slávnu Monu Lisu, Rembrandtovu Nočnú hliadku či vzácne Budhove sochy.
V tomto prípade však môže ísť naozaj skôr o nesúhlas či protestné gesto voči soche, či výstave, než o snahu zneškodniť samotné bronzové dielo.
Podľa Michala Moravčíka zo združenia Verejný podstavec, ktorý sa dlhodobo venuje verejnému priestoru, bola inštalácia sochy pred galériou nedotiahnutá a nešťastná.
„Bolo by lepšie, keby k nej vytvorili nejaký kontext ako povedzme k soche, ktorá je súčasťou výstavy vnútri galérie a ocitla sa na kolieskach. Predsa len, po mnohých rokoch ju vrátili do verejného priestoru, no bez akejkoľvek úpravy. Takto skutočne mohla vyvolávať emócie širokej verejnosti. Nie každý si musel všimnúť malú popisku k soche, ktorá je na okne. A predsa, stále je to nejaký politický symbol, ktorý v mnohých vyvoláva negatívne skúsenosti a spomienky,“ hovorí Moravčík.