Minulý týždeň dostal kurátor Richard Gregor výpoveď z bratislavskej Galérie Cypriána Majerníka. Proti rozhodnutiu Starého Mesta sa umelecká obec postavila petíciou aj otvoreným listom.
„Ak prepustíte riadiaceho kurátora galérie a neponúknete riešenie alebo rovno nevypíšete konkurz na jeho nasledovníka, tak to pôsobí prinajmenšom podozrivo. Už to totiž nevyzerá ako odvolanie jedného človeka, ale ako cesta k zrušeniu celej galérie,“ povedal pre SME sochár Jozef Jankovič.
V Galérii Cypriána Majerníka (GCM) sa včera zišiel spolu s ostatnými členmi galerijnej rady. Bola to reakcia na výpoveď Richarda Gregora, ktorú od Miestneho úradu Bratislava – Staré Mesto dostal minulý štvrtok.
Online petíciu výtvarnej a kultúrnej obce proti odvolaniu Gregora za jeden deň podpísalo takmer tristo ľudí. Sú medzi nimi riaditelia iných galérií, teoretici aj umelci.
Znepokojenie nad týmto rozhodnutím vyjadrila aj riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá otvoreným listom adresovaným starostke Tatiane Rosovej. Tá však vraví, že galériu neruší.
Nečakané rozhodnutie
Kto je Richard Gregor
narodil sa v roku 1974
študoval kunsthistóriu na Trnavskej univerzite, neskôr na Karlovej univerzite v Prahe
pracoval ako šéfkurátor Nitrianskej galérie a šéfkurátor Galérie mesta Bratislavy
prednášal na Akadémii umenia v Banskej Bystrici
bol nezávislým expertom na problematiku galérií na ministerstve kultúry
viedol oddelenie kultúry Miestneho úradu Bratislava–Staré Mesto
je kurátorom viac než troch desiatok výstav doma i v zahraničí, autorom množstva recenzií a katalógových štúdií (medzi nimi je napríklad aj štúdia o Slovenskej maľbe od roku 1918 na vládnom Slovenskom kultúrnom profile)
je šéfredaktorom časopisu Jazdec – nástenka o súčasnom výtvarnom dianí (od 2009)
bol predsedom Rady galérií Slovenska a je členom Medzinárodnej asociácie kritikov AICA
pravidelne sa zúčastňuje konferencií a seminárov, získal štipendijné stáže v USA, Veľkej Británii, Dánsku
z jeho iniciatívy sa v roku 2008 obnovila Galéria Cypriána Majerníka, ktorú viedol v rámci Centra vizuálneho umenia Bratislava–Staré Mesto
je autorom projektu www.artdispecing.sk.
„Záleží mi na kvalitnej kultúrnej politike mesta, v ktorom žijeme,“ píše v liste starostke. Navrhuje jej, aby rozhodnutie zrušiť pozíciu kurátora a tým aj galériu a jej značku ešte zvážila: „Richard Gregor je zárukou odbornosti,“ tvrdí.
Kusá vyjadruje obavy nad budúcnosťou zbierky, ktorú mestská galéria vlastní. Na čo upozorňuje aj Aurel Hrabušický: „Tí, ktorí o odvolaní rozhodovali, si tento fakt zrejme neuvedomili dostatočne,“ vraví člen galerijnej rady. „Zrušiť miesto človeku, na ktorom stojí dramaturgia, prevádzka aj depozit zbierky, sa predsa nedá len tak. Navyše, ide tu o galériu, ktorej program má veľmi dobrú úroveň a je prínosný z odborného hľadiska. Teraz to však pôsobí tak, akoby na tom vôbec nezáležalo.“
Prepustený bol aj ďalší pracovník, galéria má teraz jediného odborného zamestnanca – Ninu Vrbanovú.
Kontrola a financie
Oficiálnym dôvodom odvolania Richarda Gregora sú zmeny v organizačnej štruktúre. Mesto zlučuje centrá hudby, vizuálneho umenia, divadla, literatúry a vzdelávania pod jeden referát staromestských centier.
Z galérie by chcelo mať mesto neziskovku, ktorá by si väčšinu peňazí získavala sama. Dôvodom transformácie mali byť aj „rozpočtové možnosti mestskej časti, hrubé a zásadné nedostatky v činnosti galérie, a nezrovnalosti v zriaďovacej listine, ktoré boli zistené kontrolou“ .
Z kontrolnej správy vyplýva, že ide najmä o administratívne pochybenia. Napríklad chýbali dátumy doručenia na faktúrach, písomné objednávky služieb pred ich uskutočnením, dátumy predbežnej finančnej kontroly pokladničných dokladov a podpisy, nesúlady v zriaďovacej listine či nezhody inventarizačného zápisu.
Kontrolór v závere správy uvádza, že takmer všetkým nedostatkom bolo možné predísť, najmä „pravidelnou kontrolou“. Gregor však upozorňuje, že galéria nemá právnu subjektivitu a všetky faktúry a písomnosti idú cez úrad Starého Mesta.
Čas na neziskovku?
Mesto považuje vyvodené opatrenia za mimoriadne mierne a ústretové, a „registruje významnú časť verejnosti, ktorá tento krok považuje za spravodlivé a vyvážené riešenie voči ostatným galériám v meste“, nešpecifikuje však, voči ktorým galériám. Mestská časť totiž nezriaďuje žiadne iné galérie.
Starostka vraví, že nechce byť prekážkou kontinuity galérie. Tá podľa nej „nie je v organizačnej štruktúre mestskej časti, nemení sa jej pozícia a Staré Mesto ju neruší“.
„Pán Gregor má trojmesačnú výpovednú lehotu, pričom predpokladáme, že ju využije práve na transformáciu galérie na neziskovú organizáciu,“ povedal hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.
Galéria Cypriána Majerníka nadväzuje na tradície rovnomennej galérie, ktorá sídlila v Bratislave od roku 1957. V roku 2000 prerušila činnosť, o osem rokov neskôr ju obnovila pod správou Starého Mesta vďaka Richardovi Gregorovi.