Tento týždeň môžete v kinách vidieť štyri novinky: v rámci projektu 100 kultovú krimikomédiu bratov Coenovcov, český aj nemecký príbeh z obdobia druhej svetovej vojny a rumunského víťaza festivalu Berlinale.
Big Lebowski
USA – Veľká Británia 1998. 117 minút. Scenár a réžia: Joel Coen, Ethan Coen. Účinkujú: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, Philip Seymour Hoffman, Tara Reid, Mark Pellegrino, Peter Stormare, John Turturro a ďalší.
Kultová kriminálna komédia bratov Coenovcov sa po pätnástich rokoch vďaka Projektu 100 vracia do slovenských kín. Povaľač Dude Lebowski (Jeff Bridges) s kumpánmi Walterom Sobchakom (John Goodman) a Donnym Kerabatsosom (Steve Buscemi) sa popri pití, pofajčievaní trávy a hraní bowlingu pokúšajú obabrať starého milionára „Veľkého” Lebowského i mafiánskych vymáhačov pohľadávok o milión dolárov. Chandlerovsky ladený Big Lebowski zakončil coenovskú trilógiu, odkazujúcu na detektívne romány americkej drsnej školy. Predchádzali mu Zbytočná krutosť v štýle Jamesa M. Cainea a Millerova križovatka v štýle Dashiella Hammetta.
Colette
Česká republika – Holandsko – Slovenská republika 2013. 126 minút. Scenár: Arnošt Lustig, Geraldine Blecker, Milan Cieslar, Ladislava Chateau. Réžia: Milan Cieslar. Účinkujú: Clémence Thioly, Jiří Mádl, Ondřej Vetchý, Petr Vaněk, Michal Dlouhý, Andrej Hryc, Helena Dvořáková, Ondrej Kovaľ, Miroslav Táborský, Zuzana Mauréry, Kristína Svarinská a ďalší.
Po filmoch Pramen života (2000) a Krev zmizelého (2005) sa scenárista a režisér Milan Cielsar tretí raz vracia do obdobia 2. svetovej vojny. Inšpiroval sa novelou Arnošta Lustiga o osude tajnej lásky v prostredí hrôz, krutosti a smrti – koncentračného tábora Osvienčim –, aj o tenkej hranici medzi dobrom a zlom či pravdou a lžou. V ľúbostnom príbeh Viliho a krásnej Belgičanky Colette hlavné roly stvárnili Jiří Mádl a Clémence Thioly. Autorom hudby je islandský skladateľ Atli Örvarsson (Nástroje smrteľníkov: Mesto kostí, Janíčko a Marienka: Lovci čarodejníc, Hon na čarodejnice, Orol Deviatej légie).
Láska v žiare spaľovacích pecí - prečítajte si recenziu.
Lore
Nemecko - Austrália - Veľká Británia 2012. 108 minút. Réžia: Cate Shortland. Hudba: Max Richter. Účinkujú: Saskia Rosendahl, Nele Trebs, Phillip Wiegratz, Ursina Lardi, Kai-Peter Malina, Sven Pippig, Friederike Frerichs, Wanda Perdelwitz a ďalší.
Podľa úspešného debutu britskej spisovateľky Rachel Seiffert The Dark Room (2001) nakrútila v roku 2012 austrálska scenáristka a režisérka Cate Shortland svoj druhý celovečerný hraný film – z Nemecka tesne po skončení vojny. Keď Američania zatkli jej nacistických rodičov, musí sa dospievajúca Lore (hrá ju dvadsaťročná východonemecká herečka Saskia Rosendhal vo svojej prvej titulnej role) postarať o štvoricu mladších súrodencov. Našťastie mali výchovu v duchu Hitlerjugend, a tak sa môžu smelo vydať na 900 kilometrov dlhú cestu naprieč vojnou zničenou krajinou k babke do Hamburgu.
Dievčatko na konci sveta - prečítajte si recenziu.
Pozícia dieťaťa
Pozitia Copilului. Rumunsko 2013. 112 minút. Réžia: Calin Peter Netzer. Účinkujú: Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Natasa Raab, Florin Zamfirescu, Ilinca Goia, Vlad Ivanov, Adrian Titieni a ďalší.
Víťaz tohtoročného Berlinale, rumunská psychologická dráma režiséra Calina Petra Netzera. Keď tridsiatnik Barbu (Bogdan Dumitrache) pri autonehode zabije dieťa, jeho vplyvná matka, šesťdesiatnička Cornelia (Luminita Gheorghiu) začne podnikať všetko pre to, aby zmanipulovala políciu, lekárov i svedkov. Tragédia postupne vyplavuje na povrch kal, ktorý sa v rodine hromadil celé roky. Pri konfrontácii s rodinou mŕtveho chlapca vysvitá, že obeťou svojho druhu sú Barbu i Cornelia. Uvedomenie a priznanie si viny, prevzatie zodpovednosti i trestu je práve to, čím sa rumunská dráma líši od slovenskej reality.
Kto rozsúdi matku a dieťa - prečítajte si recenziu