MNÍCHOV, TEL AVIV. Mníchovský dôchodca Cornelius Gurlitt, v ktorého byte našli rozsiahlu zbierku vzácnych obrazov ukradnutých nacistami, zmenil názor.
Je ochotný nechať obrazy preveriť a v prípade, že sa preukáže, že majú relevantných majiteľov, vráti ich.
Špeciálna jednotka má rok na to, aby overila pôvod obrazov v hodnote takmer miliardy eur. Obrazy, ktorých majiteľov sa nepodarí vystopovať, sa vrátia 81-ročnému Gurlittovi.
Gurlitt od začiatku aféry tvrdí, že zbierka zdedená po otcovi je jeho a nie je si vedomý, že by vznikla nekalým spôsobom.
V zbierke sú diela, ktoré kunsthistorici považovali za stratené alebo zničené počas druhej svetovej vojny. Mnohé z obrazov aj sôch ukradli, skonfiškovali, či za vydieračských podmienok kúpili od židovských rodín.
Gurlittovu zbierku našli pred dvoma rokmi pri rutinnej daňovej kontrole. Bavorské úrady však o náleze hneď neinformovali, urobili tak až pod tlakom nemeckých médií, ktoré sa o prípade začali zaujímať.
Neskôr sa našla aj ďalšia, menšia zbierka v Gurlittovom víkendovom dome v rakúskom Salzburgu.
Niekoľko potenciálnych dedičov sa už ohlásilo.
Americký občan pôvodom z Poľska zažaloval nemeckú a bavorskú vládu za to, že tajila taký vzácny nález. Muž je presvedčený, že Gurlitt má obraz patriaci jeho strýkovi.
BBC píše, že podľa nemeckých zákonov prešla 30-ročná premlčacia lehota a obrazy by mali patriť "nálezcovi".
Gurlitt sa však rozhodol riadiť podľa tzv. Washingonských princípov, ktoré zdôrazňujú skôr právo na spravodlivosť v prípade majetku ulúpeného nacistami, a to bez ohľadu na uplynulý čas.