Po premiére v lete 2010 hral legendárny americký pesničkár opäť na Slovensku. Do Košíc prišli aj fanúšikovia z Maďarska či Poľska, no osemtisícová Steel Aréna bola nakoniec zaplnená len spolovice.
Začína sa veršami o ustarostenom dobre oblečenom mužovi, ktorý hovorí, že pred sebou nemá nikoho a za sebou nič: "Ľudia sú zvláštni a časy sa menia," spieva sa v refréne.
Skladbou Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci za ktorú dostal Oscara, otvára Bob Dylan svoje koncerty. Zaznela už krátko po ôsmej hodine, kým do košickej Steel arény ešte dosť dlho prichádzali diváci. A vyznela z celého piatkového večera spolu s baladou Forgetful Heart najosobnejšie.
Americana
Nie je to koncert pre každého. Jeho nové albumy poznajú len fanúšikovia, ktorých už zďaleka nemá toľko ako v časoch najväčšej slávy v 60. rokoch a hoci najväčšie hity už omilostil, keď ich vytiahne, väčšinou ich spoznáte len podľa textu. Navyše gitaru už dlhšie úplne ignoruje - hrá len na klavír či ústnu harmoniku.
Celková atmosféra bola pokojnejšia ako v lete 2010 v Bratislave, keď Dylan s päťčlennou sprievodnou kapelou viac rozpálil publikum. Žiadna strhujúca šou, decentne nasvietené pódium, žiadne príhovory k divákom, poväčšinou hudba v pomalých a stredných tempách určená na pozorné počúvanie. Celé by sa to hodilo skôr do divadla než do športovej haly. Legendárny 73-ročný pesničkár v čiernom obleku s klobúkom na hlave nezameniteľným chrapľavým hlasom viac rozpráva než spieva svoje príbehy. Kto pozná texty, má z večera lepší zážitok.
Dylan ukázal silu hudby - prečítajte si riport z bratislavského koncertu.
To, čo znie nie je folk, ani country, blues, bluegrass ani rhythm and blues, ale z každého trochu. Volá sa to Americana. Sprievodná kapela hrá veľkopansky - žiadne veľké sóla na efekt, skvelá zohratosť a sledovanie "šéfa". Žiadny iný muzikant s ním nehral dlhšie než Tony Garnier, ktorý obmieňa basgitaru s kontrabasom, je počuť, že aj gitaristi Stu Kimball a Charlie Sexton aj bubeník George Recile sú skvele zohratí. Oni tvoria základ hudby, kým multinštrumentalista Donnie Herron striedajúci bendžo, husle, havajskú gitaru a mandolínu nanáša pekné zvukové farby.
Kde bolo plno
V sále sa sedí, až svižnejší záver a prídavky All Along Watchtower s Blowin' In The Wind strhne niekoľko desiatok divákov postaviť sa a vbehnúť pod pódium. Zákaz fotenia a nakrúcania videí vtedy padne, ale "dokumentácia zážitku" už neruší tak ako v prvej polovici večera. Ochrankári to riešili svojsky - keď zbadali, že niekto drži nad hlavou mobil, svietili naňho baterkami.
Osemtisícová Steel aréna sa nakoniec zaplnila ledva spolovice. Vonku parkovali autá s bratislavskými, poľskými či maďarskými značkami, no Košičanov viac zaujali akcie ku koncu školského roka v centre, kde bolo plno. A to pritom navyše po dvoch týždňoch po prvýkrát nebol žiadny prenos z futbalu.
Vstupenky na Dylana boli lacnejšie ako pred štyrmi rokmi v Bratislave. Kým vtedy začínali na sume 60 euro, teraz to bolo 45. Pre úplné porovnanie: na sobotňajší koncert vo Viedni sa predávali od 31 euro a do Prahy sú najlacnejšie lístky za 40.
Ktoré pesničky zazneli
1. Things Have Changed
2. She Belongs To Me
3. Beyond Here Lies Nothin'
4. What Good Am I?
5. Waiting For You
6. Duquesne Whistle
7. Pay In Blood
8. Tangled Up In Blue
9. Love Sick
Prestávka
10. High Water (For Charley Patton)
11. Simple Twist Of Fate
12. Early Roman Kings
13. Forgetful Heart
14. Spirit On The Water
15. Scarlet Town
16. Soon After Midnight
17. Long And Wasted Years
Prídavky
18. All Along The Watchtower
19. Blowin' In The Wind