SME

Diskusia k článku: So sestrou dvojičkou prežila Mengeleho pokusy

Oveľa ťažšie bolo odpustiť vlastným rodičom než nacistom, tvrdí Eva Korová, obeť holokaustu.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
19 príspevkov

  • LOs
    Prémium
    Blog

    ucta a respekt!

    Akokolvek tazko sa to prijima, ta pani ma pravdu. Spravne poradie je milosrdenstvo a spravodlivost, nie naopak.
    • faraoh

      ...

      ucta a respekt aj za tieto slova? : Podľa jej slov oveľa ťažšie bolo odpustiť vlastným rodičom. „Neochránili ma pred takým miestom, ako bol Osvienčim a pred osudom siroty. To som cítila.“ Ako ju mohli rodiacia ochranit pred tymi hrozami? Z tych *** co jej Mengele pichal jej muselo poskodit asi aj mozog.. tazsie je odpustit rodicom ako necistovi? :)) nieco tu je naopak, nemyslis?
      • dzowo3
        Tiež sa mi to zdá choré - hlavne porovnávať nacistov zo svojimi rodičmi, ktorých tiež odvliekli do tábora. Tá Amerika má asi fakt inú mentalitu a hodnoty a každého to tam zomelie. Možná je aj starecká demencia alebo jej normálne preskočilo.
        • Marťan1991
          Práveže takáto reakcia je na americký štýl skôr výnimočná. Usa je krajinou so snáď najprísnejším vnímaním "spravodlivosti" v rámci "civilizovaného" sveta. A čo sa týka jej vzťahu k rodičom, tam sú to tie pocity bezpecia a dôvery ktoré decko cíti. To keď sa poruší, tak to zanecháva hlboké stopy bez ohľadu na mieru zavinenia.
        • Jiří Ščobák
          Prémium
          Blog
          Rozumím jí, co chce říci. Bylo mnoho lidí, kteří před válkou vyhodnotili situaci jako kritickou a odstěhovali se s rodinami včas (takovýto krok často vyžaduje značnou dávku schopnosti "nejít s davem"). Její rodiče to neudělali a je jedno proč. Ona byla v té době dítě na nich závislé. Nemohla se rozhodnout sama.
        • Viola Sigalit
          Mne sa zdá choré spísať petíciu proti niekomu, len preto, že dokázal odpustiť tým, čo mu ublížili. Čo sa týka rodičov - viac o tom hovorí v knihe Surviving the Angel of Death - že rodičia, najmä mama, nechceli veriť správam o getách a pracovných táboroch a odmietali sa odsťahovať. V Rumunsku žili v peknom dome na veľkej farme, mali tisíce akrov pôdy, a matke sa nechcelo opustiť majetok a utiecť do neistoty. Neverila tým správam, považovala ich iba za reči. Do tábora ich deportovali v 44. Ale už v 41. ich v škole začali šikanovať pre to, že sú Židky. Rodičia ich však presviedčali, že sa nedá nič robiť, že sa majú byť dobré dievčatá, učiť sa, poslúchať a modliť sa. Aj keď sa násilie stupňovalo, otec im tvrdil, že sa nedá nič robiť, že sa majú naučiť s tým žiť. Až ich nakoniec odviedli. Hovorí aj to, ako ju tento prístup hneval. Tým nechcem obviniť rodičov, viem ich pochopiť - nie je jednoduché všetko opustiť, začať od nuly v cudzej krajine, bez zázemia, bez "záchrannej siete" príbuzných a známych, keď nevieš ani jazyk. A to len na základe rečí a správ, ktoré si nemáš ako overiť a ktoré znejú neuveriteľne, fantasticky - niečo také sa predsa nemôže stať v 20. storočí v civilizovanej krajine... Ale deti to vnímajú inak. Nechápu ešte všetky súvislosti, nechápu, prečo je ťažké urobiť také rozhodnutie. Vidia, že niečo nie je správne, že sa im krivdí a ubližuje - a rodičia, ktorých pokladajú za autority, za tých, ktorí môžu a teda aj majú veci jednoducho napraviť, to nechávajú tak. (Eva hovorí, že neskôr si uvedomila, že rodičia sa báli zakročiť, pretože by boli zatknutí a oddelení od detí - takto mohli zostať spolu ako rodina. Ale to si vtedy, ako dieťa, neuvedomovala. Vtedy mala strach, a hnevala sa na nich, že nič nerobia.) Nacisti boli proste zlí. Nič iné od nich ani nikdy nečakali. Ale rodičia boli tí, na ktorých sa spoliehali, ktorým verili, keď im opakavali "sme v bezpečí", "poslúchajte a všetko bude v poriadku". Preto bolo aj to sklamanie a zranenie osobnejšie a hlbšie. A čím osobnejšie to je, tým ťažšie sa to odpúšťa.
      • ailuj
        Odpustenie alebo neodpustenie nie je vecou logickeho rozumu, ale citov a emocii. Uz tu to vysvetluje - Tak som to citila. Najtazsie je taketo city prekonat voci ludom, ktorych mali radi, od ktorych ocakavali ochranu a to najma dieta. Porovnavat sa to da, ked clovek citi, ako komu skutocne odpustil alebo neodpustil, ak si to uprimne prizna, ze neodpustenie neprekonal. Len si uvedomila spatne, ze to jej trvalo dlhsie. Tu je skor problem, ze mnozstvo ludi nechape "na co je odpustenie vlastne dobre" alebo cim nam neodpustenie stale skodi, co sposobuje. Ak mnozstvo ludi neschvalovalo jej odpustenie, nechapu vyznam odpustenia.
      • inzinier132

        "faraoh"

        Celý prípad je popísaný veľmi krátko a tak je veľmi ťažko nájsť dôvod prečo to nevedela odpustiť svojim rodičom. Skúsim jednu možnosť. Je aj dnes verejným tajomstvom,že židia v niektorých oblastiach či štátoch vedeli o tom čo na nich Hitler nachystal,ale jednoducho tomu neverili.Jeden taký príklad je aj útek dvoch Slovákov z Osvienčinu a podanie správy o tom čo sa tam deje. Správa sa dostala aj do Maďarska a predsa židia v Maďarsku neuverili a skončili tam tiež,hoci veľká časť z nich sa mohla útekom za hranice zachrániť. Čo ak toto bol podobný prípad ? Netvrdím,iba odhadujem ...........
      • kelišová
        Prémium
        Možno je to pohľad a ťažké zranenie dieťaťa, rodičia sú naša istota a tu zrazu zlyhali (z pohľadu dieťaťa) a nechali ju napospas zlu... Neskôr to zrejme pochopila vrátane tohto svojho postoja. Je to veľký človek, veľká duša.
        • Konštantín_151345

          Je to veľký človek, veľká duša

          Máš pravdu , pretože to čo sa jej stalo nemá pre dieťa v tom veku ako bola racionálne vysvetlenie , preto aj to vyjadrenie že ťažšie bolo odpustiť rodičom ,ktorý v jej detských očiach sklamali. Je mi smutno z vyjadrenia väčšiny diskutujúcich ktorí nepochopili ,alebo čo je ešte horšie sú absolútnymi cynikmi keď ju odsudzujú ,veď sa nevyjadrila tak že im neodpustila ,aj ona neskôr určite pochopila čo a ako sa udialo.Som rád a vlastne preto som reagoval na tvoj príspevok ktorý v tom mori negativizmu ukazuje že nie sme všetci iba zlí a vieme aj chápať.
          • faraoh

            ...

            vyborne, takze v detskych ociach ju rodicia sklamali.. ale nacisti ju museli v tom pripade"sklamat" nielen v detskych ociach, ked jej vyvrazdili celu rodinu ale aj v ociach uz neskor dospelej zeny.. a napriek tomu bolo pre nu lahsie odpustit nacistom. prepac toto nepochopim nikdy. Cital som vyjadrenia x ludi, ktori prezili ako deti koncetraky a prisli tam o cele rodiny, ale este som necital podobne vyjadrenie. Ale mozno sa v preklade "vytratilo" nieco z clanku.
            • nyrra
  • veterina

    faraoh

    Mne zomrel milovaný manžel na rakovinu a dlho som okrem smútku pociťovala aj hnev, že ma tu nechal samú. A to som dospelá žena a bolo mi jasné, že zato nemohol. Čo potom také dieťa, ako sa má s takým niečim vyrovnávať? Nesúďte, pokiaľ ste neprežili.
  • KOP

    Pokusy na ľuďoch sa robia v totalitách.

    Napríklad v SSSR sa skúšali účinky žiarenia z atómovej bomby tak, že po výbuchu sa dali sovietskym vojakom dozimetre, kráčali cez zamorené územie, a potom sa vyhodnocovalo. 700 rentgenov, živá sila zomrela hneď. 400 rentgenov, zomrela polovica vojakov. Pod 50 rentgenov, žívá sila mohla ďalej bojovať.

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 24 857
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 132
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 424
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 907
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 375
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 550
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 549
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 256
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 54 370
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 468
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 106
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 137
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 15 357
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 120
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 884
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 452
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme