V nitrianskom divadle mal dočinenia s neonacistami.
Herec Šalacha - rebel,
hodný obdivu verejnosti nielen pre herecké výkony? V článku sa čitateľ - okrem iného - dozvedá, ako sa herec Šalacha "neovládol pred ľuďmi, ktorí prišli s novým vedením divadla a vôbec nepochopili, že divadlo je miesto, kde sa vytvárajú nemateriálne duchovné hodnoty". On svoje duchovné hodnoty odvážne prezentoval napríklad aj tak, že pre konflikt, ktorý vznikol medzi hercami a vedením divadla, poslal vedenie divadla "do r..i". Autorka článku poskytuje hercovi priestor aj na vyjadrenie politických názorov, keď mu kladie otázku, či si myslí, že s negatívnymi zmenami v nitrianskom divadle priamo súvisí politika Smeru, ktorá v kraji vládne. (Sugestívna otázka, ktorá je zrejme už aj odpoveďou.) Herec sa však nedal navnadiť na odpoveď, ktorú očakávala redaktorka, lebo konštatoval, že "politicky je to jednoducho nejako nastavené", ale dôležitým posolstvom pre čitateľov rozhovoru má byť asi jeho konštatovanie, že je scestné a choré, "aby sa v našej spoločnosti stále očakávalo od ľudí, že majú byť len lojálni a vďační a hrbiť chrbát pred tými, čo majú v rukách moc". Ak mal na mysli politickú moc, ktorá nevhodne manipuluje s ľuďmi, tak práve v podmienkach demokracie je dosť nástrojov nedovoliť návrat totalitných metód moci. Ale ak má na mysli vplyv tých, ktorí v akomkoľvek zamestnaní predstavujú nadriadených, tak riešenie akýchkoľvek konfliktov vo vzťahu nadriadených a podriadených možno riešiť na pracovných schôdzach a počas diskusií, ktoré by mali byť ich samozrejmou súčasťou. Lojalita vo vzťahoch podriadeného voči nadriadenému sa v slušnej spoločnosti očakáva ako samozrejmosť a prejav slušnosti. Pri všetkej úcte k hereckým výkonom Šalachu svoj vzťah k nadriadenému v konfliktnej situácii ľudsky nezvládol a niet dôvodu ho obdivovať pre taký prejav "nelojálneho" správania sa. (Ešteže sa ospravedlnil, ale ostáva mu pocit krivdy, lebo vraj chybu si má priznať aj druhá strana.)Naozaj?
"Lojalita vo vzťahoch podriadeného voči nadriadenému sa v slušnej spoločnosti očakáva ako samozrejmosť a prejav slušnosti." - toľko citát prispievateľa, ktorý je pravdepodobne niekomu nadriadený...myslím si...dá sa s tým súhlasiť, ale len čiastočne. Prečo? Pretože hrať na kartu slušnosti, uvedomelosti, lojality je presne zbraň dnešnej schizofrenickej doby, zbraňou psychopatov, manipulátorov a duševných vydieračov, ktorý presne vedia čo robia. Jedinec, intelektuál-potom zvažuje staré známe: "Múdrejší ustúpi" a je kľud....Našťastie tu máme ešte alkohol....Pointa: Obe varianty sú vysoko nebezpečné!!!Cesta k slušnej spoločnosti
začína od každého jednotlivca - od jeho predsavzatia presadzovať za akejkoľvek situácie slušnosť, nedovoliť stratu sebaúcty. Len tak možno očakávať obojstranné prejavy slušnosti a úcty. Kto používa vulgarizmy na verejnosti, sám seba špiní, ponižuje, poškodzuje si povesť. Aj konfliktná názorová konfrontácia môže prebiehať v pokojnej a slušnej atmosfére.Hŕŕŕ.
Ak nesúhlasím s vedením a sme výborný kolektív, tak nie je ani najmenší problém to spoločne riešiť. Čokoľvek. Aj otvorenie bufetu. Ak nesúhlasím s vedením a som na to ,,sám,, tak v takej firme, či divadle nemám čo ďalej robiť. Slušne odídem, neničím si nervy. Veď možností je tak veľa. Čas sám ukáže, že najlepší odišli...čo sa to deje. (Ale neodišli, čo sa to deje?) A keď žiadam obsluhu, aby mi doliala po záverečnej, lebo ja som v najlepšej nálade?? a ako si tie ,,nuly,, dovoľujú mi kaziť zábavu?? veď ja som ..... - Toto je hlavný dôkaz toho, že pán herec vidí len seba a bežný personál mu bol ukradnutý, lebo on potrebuje ešte.... Riaditeľ a vedenie sa mení podľa vetru. To bolo vždy a vždy bude. No srdce divadla, ktoré je tam zdravé, to nikdy nemôže zložiť. Práve naopak, srdce divadla už môže zložiť to vedenie, či riaditeľa. Takže pán Hŕŕŕ, treba dospieť v prvom rade a potom s pokojom a vážnosťou riešiť akútne problémy. To je tá hierarchia, ktorá vám má pomôcť si to uvedomiť, keď vám inde nenadelili.