SME

Diskusia k článku: Hviezdoslav ako prvý použil slovo hip-hop. Stačí to však v 21. storočí?

Najväčší slovenský básnik zomrel 8. novembra 1921.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
24 príspevkov

  • JeanGuy
    Anglicka verzia je skvela, klobuk dolu prebasnitelovi
    • 1802221
      no neviem, nie som až taký nadšený z prekladu. samozrejme, je dobre, že preklad do angličtiny existuje. možno si ho aj pár "inteligentov" na západe prečíta a počudujú sa nad tým, že kdesi na tom hlúpom a zaostalom východe niekto tak pohotovo zareagoval poetickým jazykom na hrôzu vojny, ba aj pofilozofoval nad jej príčinami a ďalšími morálnymi súvislosťami.
      lenže poézia (aj akékoľvek umenie) ak má mať širší dopad, musí "chytiť za srdce" dostatočný počet čitateľov/divákov/poslucháčov... ak je celý preklad taký ako tá ukážka v článku, toto sotva možno očakávať...
  • Žánklód Lakatoš
    Preklad do súčasného jazyka diela degraduje. Skúste do súčasného jazyka preložiť Romea a Júliu. Z poetického diela vám zrazu ostane epizóda z mexickej telenovely.
    • andrej.gm
      Skutočne čítate Shakespeara v dobovej angličtine? Tak určite viete, že existujú rôzne vydania - sú aj modernizované lepšie aj horšie, sú "pôvodné" anotované (s poznámkovým aparátom) aj neanotované (teda bez neho). Ale povedzme, že Shakespearova angličtina je ešte pre našinca pomerne zrozumiteľná. Vydania s pôvodným textom a kvalitným poznámkovým aparátom sú preto dobrá voľba.

      Lenže čo ak chce niekto čítať kultúrne a jazykovo ešte vzdialenejšie texty? Môj obľúbený príklad sú biblické texty. Koľkí ľudia dnes dokážu čítať staroveký hebrejský text? Napríklad Izaiáša? Izaiáš obsahuje pôsobivé poetické časti, no keď sa "len preložia" (a neprebásnia), tak z toho vznikne v lepšom prípade banálne moralizovanie, v horšom príšerná motanica. Aby to malo pôsobivosť, musel by to niekto naozaj prebásniť. Čo je samozrejme ťažké, lebo naše jazyky používajú iné poetické nástroje než staroveké semitské.

      Takže môj argument je, že bez prekladu do súčasného jazyka to často nejde (lebo starým jazykom už skoro nikto nerozumie), ale treba si s tým dať prácu navyše. Ak si ju nedáme, vznikne to, o čom píšete (teda vznikne banalita), ale dá sa to robiť aj kvalitne. Len to samozrejme nie je ľahké a vyžaduje si to spoluprácu filológov s básnikmi.
      • Žánklód Lakatoš
        To nepochybne. Všetko závisí od toho, kto sa do takéhoto prekladu pustí. Kedysi sa mi dostal do rúk preklad Romea a Júlie do dnešnej pouličnej americkej angličtiny a s precitanim a pochopenim textu som mal omnoho viac problémov ako so Shakespearovou poetickou angličtinou. Asi som už starý, a chyba bude aj v tom, že nepočúvam rap a hip-hop
  • 1823623
    Ad "Na prelome tisícročí sa podarilo oživiť záujem o Ľudovíta Štúra." - pravdu povediac, Štúrovej slovenčine by dnešný čitateľ už dosť ťažko rozumel. Pred nedávnom som držal v rukách jeho gramatiku Náuka reči slovenskej v origináli aj (profesionálne) zmodernizovanej verzií a za tú modernú verziu som bol veľmi vďačný, z originálu ma po piatich minútach bolela hlava. Kto neverí, môže vyskúšať (ale treba celých 5 minút, nielen zopár viet):
    https://www.juls.savba.sk/ediela/nrs/nauka_reci_slovenskej.html
    • bkts_
      Porozumiet duchu Staroslovienov nie je jednoduche a starosloviencina nie je len o jazyku, ktory sa casom menil a hlaholika s cyrilikou a azbukou nie je podla mna pismo, ktore by bolo pre masoveho divaka, lenze v tej dobe sa vyskytovali okolnosti, ktore do istej miery ospravedlnovali ochranu jazyka pred invaziou cudzej kultury ako sa tomu dodnes brania Francuzi, lenze zaroven brania importu zaujimavych zalezitosti ako je to obvyklym zvykom u Britov(lenze Britsko-Francuzke zalezitosti nie su zrovna jednoduche a je to ich zalezitost) a rovnako to bolo aj s tymto uzemim, ktore to sice historicky literarne a kulturne prezilo, ale to je trocha malo a su tu historicke tragedie aj z novsieho obdobia, ktore neviem, ci zrovna Stur a jeho kultura neboli napriklad so vztahom k nielen juznym susedom ako bolo Uhorsko, ale napriklad sa zamyslenim nad Franskou risou, nad tym ako Peter Velky z Ruska menili Rusko a ako to ovplyvnuje aj historicke nielen Rusko, ktore je dost krute svojou kulturou. Lenze tak je to aj s Britaniou a Francuzkom a tak to bolo aj s Franskou risou a svoje o tom vie aj Stur a to, co bolo po nom.

      Hviezdoslav si myslim, ze si bol toho vedomy, ale neviem, ci aj pochopeny, kedze jeho uvazovanie nie je zrovna jednoduche, ale myslim, ze by mohlo nieco povedat aj nielen sucasnemu divakovi, len nebolo v tej dobe este dostupne alebo pochopene, co mohlo byt aj nie az jednoduchej situacii, ktora sa po jeho smrti formovala vselijako a pocas jeho zivota to bola horska draha...

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 432
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 376
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 427
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 025
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 609
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 071