Napísať, že mottom tohtoročného bienále výtvarného umenia v Benátkach, ktorého 54. ročník oficiálne otvoria zajtra, sú iluminácie, je len čiastočná pravda. Oficiálna anglická verzia ústredného hesla sa totiž dôsledne uvádza ako ILLUMInations. „Práve takáto typografia má zdôrazniť jeho viacvýznamovosť a upozorniť na dôležitosť všetkých umeleckých snáh a tendencií v globalizovanom svete,“ vysvetľuje riaditeľka a hlavná kurátorka bienále Bice Curigerová zo Švajčiarska.
Najstaršia a najväčšia svetová prehliadka výtvarného umenia sa tradične koná v areáloch benátskych záhrad Giardini a bývalých kasární Arsenale, ale aj v ďalších lokalitách mesta. Potrvá do 27. novembra a zúčastňuje sa na nej rekordný počet 89 krajín.
V spoločnom československom pavilóne, v ktorom od roku 1993 zabezpečujú národné expozície striedavo Slovenská národná galéria a pražská Národná galéria, sa tentoraz predstavuje český sochár Dominik Lang s projektom Spiace mesto.
Naše výtvarné umenie však napriek tomu v Benátkach neabsentuje.
Roman Ondák, ktorý predvlani úspešne vystavoval v pavilóne prácu Slučka, sa tento rok prezentuje v Arsenale projektmi Časová schránka a Panika. Zaoberá sa v nich dvoma extrémami, ktoré sú však v mnohom podobné – totálnou izoláciou (v akej sa vlani ocitlo 33 čilských baníkov v sedemstometrovej hĺbke), a panikou a bezmocnosťou v preľudnenom dave. Ešte pred dvoma týždňami bola táto inštalácia v galérii Modern Art Oxford, kde si ju vyhliadla Bice Curigerová.
Prečítajte si o diele Romana Ondáka Časová schránka viac - tu.
Ďalšie slovenské umelkyne Lucia Tkáčová a Anetta Mona Chisa (tá aj s rumunským občianstvom) budú vystavovať svoj projekt v sekcii národných expozícií v pavilóne Rumunska. V duchu témy performing history vytvorili dve nové práce, ktoré sa dotýkajú histórie, jej prepisovania, znovuzažívania, zapamätania či zabúdania.
"Už dlhší čas hľadáme spôsoby, ako sa vymaniť zo štruktúr, ktoré nás zväzujú, a ako umožniť, aby každý mohol meniť usporiadanie sveta priamo zo svojej postele," hovoria umelkyne - tu.
Slovensko má zastúpenie aj v sprievodných podujatiach, jedným bola aj včerajšia performance pripravená združením Tranzit. A galéria Space od stredy do nedele prezentuje v Palazzo Zenobio medzinárodný projekt Atlantis 11, ktorého súčasťou je aj videodokument Matúša Lányiho.