Šestnásty ročník ocenenia pre mladých umelcov do 35 rokov pozná štvoricu finalistov od júna, kedy o nej rozhodla medzinárodná komisia: Edit András (HU), Fedor Blaščák (SK), Onřech Chrobák (CZ), Maja Fowkes a Feuben Fowkes (HR, GB) a Gábor Hushegyi (SK).
Na štvrtkovej vernisáži výstavy finalistov v bratislavskej Gallerii Cvernovka o 18.00 h vyhlásia víťaza, ktorý získa finančné ocenenie, rezidenčný pobyt v New Yorku a samostatnú výstavu v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Rozhodovanie poroty sa odohráva najmä na základe novovytvoreného diela finalistov, ktoré vytvorili špeciálne pre túto príležitosť.
Prestížne ocenenie v posledných rokoch získali Petra Feriancová, András Cséfalvay, Svätopluk Mikyta a ďalší.
Finalisti 16. ročníka Ceny Oskára Čepana
Kassaboys
Umelecká skupina, ktorú tvoria Radovan Čerevka, Tomáš Makara a Peter Vrábeľ, pôsobí najmä v Košiciach. Jej znakom je výrazný zmysel pre iróniu a nadhľad nad spoločenskými témami vrátane umenia. Na porotu zapôsobila „kombinácia inteligencie a rebelantstva prítomná v ich práci s národnými symbolmi a použitie uniforiem vo svete umenia.“ Výstava s názvom Kunstuniformen bola aj v bratislavskej galérii Krokus.
Prečítajte si viac o výstave Kunstuniformen >>
Oficiálna stránka Kassaboys >>
Armádny plukovník Lucia Dovičáková, digitálny print, z projektu Kunstuniformen, 2011
„To boli proste mongoloidné typy s krivými nohami a ešte hnusnejšími
koňmi. Malými koníkmi dokonca. (...)“ dig tlač na plátne, z projektu Kassaboys museum / 2008 - 2009
Katarína Poliačiková
„Nikdy som nemala ambíciu zaoberať sa marginálnymi vecami, vždy som skôr chcela vravieť o tom, čo presahuje moje, naše, lokálne hranice, ale zároveň ich to nepopiera,“ hovorila Poliačiková počas nedávnej výstavy Teleidoskop. Porota ocenila jej vizuálne pôsobivé inštalácie, ktoré sú priam výskumom – na jednej strane rodinnej histórie, ale zároveň aj odkazom na významné osobnosti dejín umenia.
Prečítajte si viac o výstave Teleidoskop >>
Oficiálna stránka Kataríny Poliačikovej >>
Again (After Orozco), 2009/2011, print, 40 x 50 cm
After Tony Cragg: Family history upside down, 2010, inštalácia, 160 x 55 x 55 cm; zaváracie poháre, 9 sklenených platní, zoznam zaváranín zapísaný matkou umelkyne, 60 x 25cm, foto Martin Polák
Barthes’ Lover, 2010, video, 4"54
Tomáš Rafa
Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko a téma nového nacionalizmu v srdci Európy tvoria základ projektu, ktorý ocenila porota. Rafa v ňom mapuje problém nového nacionalizmu vyskytujúceho sa medzi rôznymi skupinami obyvateľov: Poliaci – Židia, Slováci – Maďari / Rómovia, Češi – Rómovia. Dva roky zachytáva prostredníctvom kamery vyhrotené situácie demonštrácií, blokád, protestov, ale i obyčajných dní.
Prečítajte si viac o projekte New Nationalism >>
Tomas Rafa: projekt "New Nationalism in the Heart of Europe" (Nový nacionalizmus v strednej Európe) 2009-2011
Video: NewNationalism.eu: Svätopluk
Ján Šipöcz
Fotograf Šipöcz sa venuje najmä rekonštrukcii pamäte, vlastnej alebo privlastnenej, keďže pracuje aj s nájdeným, získaným fotografickým materiálom, do ktorého vstupuje. Komisiu oslovila najmä ľahkosť a dematerializovaná estetika série vystrihovaných portrétov, ktoré vznikli z fotografií vo fotolabe určených na vyhodenie. Autor z nich vystrihol portréty a vytvoril krátke príbehy z minulosti, ktorú neprežil.
Oficiálna stránka Jána Šipöcza >>
Labute, ČB fotografie, 2010, digitálna tlač na papier Museo Max, 30x45 cm
Sucháre, farebné fotografie v pasparte a ráme, 2009 - 2011, digitálna tlač na papier Museo Max, 26x39cm
Čo je Cena Oskára Čepana
Projekt Cena Oskára Čepana bol na Slovensku založený v roku 1996, z iniciatívy Wendy W. Luers, zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society. Od roku 2001 je súťaž známa pod aktuálnym názvom Cena Oskára Čepana, ktorý odkazuje k menu slovenského teoretika umenia Oskára Čepana (1925 – 1992).
Od roku 2001 je organizátorom projektu Nadácia – Centrum súčasného umenia. Od roku 2002 je Cena súčasťou medzinárodného networku príbuzných súťaží, organizovaných v Strednej – a Východnej Európe YVAA – Young Visual Artists Awards. V minulých ročníkoch súťaže zvíťazili - Petra Feriancová, András Cséfalvay, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová, Michal Moravčík a ďalší.