SME

Rok 2012 v galériách: Bude to o ženách

Výstavné plány slovenských galérií sú takmer kompletné. Nečaká nás síce veľa zahraničných mien, no nezdá sa, že by sme sa mali nudiť.

Fotografia Nan Goldinovej, ktorá bude vystavovať v rámci festivalu Mesiac fotografie 2012.Fotografia Nan Goldinovej, ktorá bude vystavovať v rámci festivalu Mesiac fotografie 2012. (Zdroj: LIVRES PHOTOS, REPROFOTO SME)

Výstavné plány slovenských galérií sú takmer kompletné. Nečaká nás síce veľa zahraničných mien, no nezdá sa, že by sme sa mali nudiť.


ČO NÁS ČAKÁ V ROKU 2012: HUDBA | FILM | GALÉRIE


Ak sa dá trocha s nadhľadom povedať, že posledné roky patrili v našich galériách najmä samostatným retrospektívnym či monotematickým výstavám mužov, je zrejmé, že tento rok to bude presne naopak.
Prevahu vo výstavných plánoch majú totiž ženy – maliarky, fotografky či konceptuálne umelkyne. Ale, samozrejme, nebudú chýbať ani muži – rovnako rôznych vekových skupín a zameraní. Leto strávime s Warholom a jeseň – s Mesiacom fotografie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

lehocka_res.jpg

Z predošlej výstavy Denisy Lehockej v Galérii Jána Koniarka.

Čas na Roberta Capu

Jedna z prvých monografických „ženských“ výstav bude patriť Denise Lehockej a jej výnimočnému svetu inštalácií, koláží, objektov, malieb či kresieb. V priestoroch SNG však nebude tradičná retrospektíva, ale ako prízvukujú kurátorky Alexandra Kusá a Monika Mitášová, „vznikne tam nové dielo – rozmerná priestorová koláž z všakovakých objektov“.

Načas ženy umelkyne zo SNG odídu, aby mohli prísť výstavy o fenoméne socialistického realizmu (Prerušená pieseň), desivej nadprodukcii v súčasnom umení (Delete) a Robert Capa – jeden z najslávnejších vojnových fotografov.

Na jeseň bude SNG pokračovať v umení žien – monografickou výstavou Jany Želibskej, výraznej postavy konceptuálneho umenia na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

sm-0113-014-zelibska.rw_res.jpg

Z inštalácie Jany Želibskej v Galérii mesta Bratislava.

Ženy aj o mužoch

Ak by sme chceli aspoň spomenúť zopár ďalších – v bratislavskej Galérii 19 budú výstavy Emöke Vargovej, Márie Čorejovej, Adrieny Šimotovej a Kláry Bočkayovej.

V Stredoeurópskom dome fotografie zasa uvidíme Milotu Havránkovú či Holanďanku usadenú v Bratislave Illah van Oijen. Medzi najdôležitejšie projekty bratislavského Domu umenia tiež patrí žena – Veronika Rónaiová, ktorá je autorkou koncepcie projektu Sociálna sonda 2 (sedem autorov – sedem rôznych pohľadov na realitu) a projektu Traja muži v mojom živote. V ňom bude hľadať súvislosti vlastnej tvorby s mužmi, ktorí ju ovplyvnili. Kurátorom oboch bude Vladimír Beskid.

vr_res.jpg

Veronika Rónaiová: hyper RE ALL ity.

Pripraviť sa, pozor...

V Nitrianskej galérii boli vlani výstavy o ženách, mužoch (Interview I a II) aj o jeleňoch (Lovu zdar!) – tento rok v zaujímavých kurátorských projektoch pokračujú. Blížiacej sa olympiáde nahrá výstava Omara Mirzu Pripraviť sa, pozor, štart... a úlohu filmu v súčasnom umení preskúma Barbora Geržová.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou výstavou Viktora Freša Connection začína rok Východoslovenská galéria v Košiciach. Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici tiež stavila na mužov: tri hlavné projekty predstavia umelcov troch generácií – Júliusa Flachého, Štefana Pruknera a Martina Piačeka.

Takmer výlučne výtvarníkom bude patriť aj Galéria mesta Bratislavy – pripravené sú výstavy Igora Ondruša, Juraja Meliša, Roberta Bielika, Karola Pichlera, Mareka Ormandíka či Mareka Kvetana.

podoba_dom-maliara_res.jpg

Rastislav Podoba: Dom maliara.

Pravidelné akcie

Väčšinu medzinárodných projektov má v réžii už tradične galéria Space. Tento rok budú „blázniví kurátori“ okrem nich chystať aj štvrtý ročník najmenšieho bienále súčasného umenia na svete – Crazycurators Biennale.
Ďalšia z pravidelných akcií ­ Mesiac fotografie ­ má už tiež jasné plány, okrem Roberta Capu uvidíme americkú fotografku Nan Goldinovú s jej drsnými zábermi rôznych okrajových komunít spoločnosti, aj Mexičanku Gracielu Iturbidovú.

SkryťVypnúť reklamu

graciela_iturbide_res.jpg

Mexická fotografka Graciela Iturbid bude vystavovať v rámci Mesiaca fotografie.

ico

Niektoré z ďalších pripravovaných výstav

Pocta Vladimírovi Kompánkovi – Považská galéria umenia, Žilina

Czech Press Photo a World Press Photo – Dom umenia, Bratislava

Joe Klamar - Galéria mesta Bratislavy

Balkón na Kudlákovej ulici (Podľa fotografií Júliusa Kollera) - (k.Richard Gregor), Dies natalis Vol. II Svätopluk Mikyta, Johannes Schlichting (k. Katarína Müllerová), Pavel Maňka (k. Jiří Valoch), Ľubomír Ďurček a jeho „škola“(k. Adriana Čeleďová, Stano Masár) v Galérii Cypriána Majerníka, Bratislava

V Project Roome GCM budú Eja Devečková, Filip Jurkovič, Jaro Kyša a Marek Galbavý

Blažej Baláž:EINEM, Kudy vede cesta ven? (Farmanová, Krivošíková, Polifková), Netuším odkiaľ sa berie ten smútok... (Michaela Rázusová Nociarová – Mária Matrková) – Nitrianska galéria

SkryťVypnúť reklamu

Rastislav Podoba, Peter Kalmus – Robert Mittringer, Jana Farmanová Galéria Krokus, Bratislava

Waters and Cages, kurátor Peter Machajdík – Galéria mesta Bratislavy

Otis Laubert, Jiří Valoch - Galéria 19, Bratislava

Collaboration_4 – diela zahraničných umelcov, ktoré vznikli počas ich pobytu v centre Banská st a nica Contemporary vlani, Middle East Europe – putovný projekt, ktorého premenlivá povaha odráža situáciu Palestíncov žijúcich často ako národ bez štátu Space

Obraz, v ktorom žijeme – kurátorky Vendula Fremlová a Bohunka Koklesová – prostredníctvom 68 autorov predstavia sedem vysokých umeleckých škôl, na ktorých je akreditovaná fotografia - Dom umenia, Bratislava

ico

Výstavy v zahraničí


sm-0113-014-kintera.rw.jpgPražské galérie plánujú najmä výstavy súčasného umenia, no neobídu ani starých majstrov. Vo februári príde na rad očakávaná výstava diel zlatého veku holandského maliarstva 17. storočia. V Šternberskom paláci by mali byť vystavené aj diela Rembrandta van Rijna. V Galérii hlavného mesta Prahy bude mať výstavu aj Krištof Kintera so staršími, ale aj novými dielami.

SkryťVypnúť reklamu

sm-0113-014-rafani.rw.jpgK vrcholom brnianskej scény má patriť výstava aktivistickej skupiny Rafani, ktorá bude v Dome umenia začiatkom leta. Dovtedy sa v týchto priestoroch ocitnú aj zástupcovia Slovenska – Ilona Németh a Radovan Čerevka. Medzi najdôležitejšie projekty Moravskej galérie patria Medzinárodné bienále grafického dizajnu a výstava, ktorá postaví vedľa seba diela Jana Kotěru a Dušana Jurkoviča.

sm-0113-014-freud.rw.jpgLondýnskym galériám vlani kraľovala výstava Leonarda da Vinciho, ktorá sa skončí na budúci mesiac. Presne vtedy otvorí National Portrait Gallery retrospektívu Luciena Freuda. Bude tam aj jeho posledný obraz – portrét dlhoročného asistenta, ktorý namaľoval vlani krátko pred smrťou. V Tate Modern sa zasa usadí Damien Hirst so svojimi žralokmi.

sm-0113-014-klimt.rw.jpgVo viedenskej Albertine je ešte do konca februára výnimočná výstava surrealistu – René Magritta. Po ňom budú v Albertine pastelové kresby a akvarely slávnych impresionistov a následne kresby Gustava Klimta. V júni budú výstavy s dielami Klimta pokračovať, keďže tento rok je 150. výročie jeho narodenia. Horný Belvedere sľubuje jeho najlepšie diela – od júna až do januára.

SkryťVypnúť reklamu

sm-0113-014-skull.rw_res.jpgMuseumsQuartier vo Viedni sľubuje viacero projektov. V Mumoku koncom januára ukážu diela popartistov Pop and the Sixties. V Leopold Museum je až do apríla Melancholy and Provocation – The Egon Schiele-Project, vo februári sa tiež zapojí k oslavám Gustava Klimta sériou súkromných listov a obrazov, na jeseň chystá výstavu japonských diel pod názvom Jemnosť bytia.

sm-0113-014-mumok.rw_res.jpgTím kurátorov newyorského Múzea moderného umenia narazil na vyjadrenie švédskeho dizajnéra a sociológa – Ellen Key v roku 1900 povedal, že nastávajúce storočie bude najmä o progresívnom myslení v dizajne, ktorý slúži deťom. Výstavu Century of the Child: Growing by Design, ktorej predchádzal podrobný výskum, uvidíte, ak si v lete odskočíte do New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 987
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 836
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 181
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 079
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 222
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 022
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 942
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 365
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 273
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 567
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu