Už po štvrtýkrát sme hľadali najdôležitejšie kultúrne udalosti roka. V ankete hlasovali umelci, teoretici, publicisti a kultúrni aktivisti.
BRATISLAVA. Denník SME opäť oslovil umelcov, teoretikov, novinárov a kultúrnych aktivistov, aby vybrali kľúčové udalosti roka v kultúre.
Hlasovalo sa v piatich kategóriách – literatúra, hudba, film, divadlo a výtvarné umenie.
Do ankety sa zapojilo 84 osobností, najviac hlasov od nich nakoniec dostal dokumentárny film Kauza Cervanová.
„Dôvod na optimizmus vzniká vo chvíľach, keď sa spoločnosť aktivizuje. A to, že sa to stalo aj po premiére nášho filmu, je skvelá správa,“ povedal režisér Robert Kirchhoff.
Spoločenské témy boli aj témou Karpatského thrilleru, ten sa stal divadelným predstavením roka.
„Inscenáciu si vážim, je výsledkom viac ako len divadelnej práce. Je to prvý varovný výkrik do diktátu finančných skupín a bábkových vlád,“ povedal režisér Juraj Nvota.
Tohtoročné hlasovanie bolo veľmi tesné.
Nechýbalo veľa a víťazom mohol byť ktokoľvek z trojice Jana Kirschner (za album Moruša biela), film Kandidát (s nadhľadom nakrútený príbeh fiktívnej prezidentskej kampane) či výstava konceptualistu Ľubomíra Ďurčeka v SNG.
Víťazi v kategóriách
1. Literatúra - Iva Mojžišová: Škola moderného videnia
2. Hudba - Jana Kirschner (CD Moruša biela a turné)
3. Film - Kauza Cervanová (r. Robert Kirchhoff)
4. Divadlo - Karpatský thriller (Eugen Gindl, r. Roman Polák, SND)
5. Výstava - Ľubomír Ďurček, Situačné modely komunikácie (SNG)
Marián Amsler, režisér
2. Jana Kirschner: Moruša biela
3. Kauza Cervanová
4. E. Jelinek: Rechnitz, Anjel skazy, SND Bratislava, réžia: David Jařab
5. Generation Y, Pisztoryho palác
Balla, spisovateľ
1. Stanislav Rakús - Fáza uvoľnenia, Ivana Gibová - Usadenina
2. Motörhead – Aftershock, koncert: Nick Cave na Pohode, Doors Memorial Band v Blues Pube Stardust, Nové Zámky
3. Babie leto (réžia: Gejza Dezorz)
Zuzana Bartošová, Ústav dejín umenia SAV
1. Jan Vladislav: Otevřený deník
Kniha vyšla koncom minulého roka, dostala som ju na Vianoce a dlho, každé ráno z nej kúsok prečítala. Pražské disidentské kruhy, ktorých bol Jan Vladislav súčasťou, sa prostredníctvom jeho denníka stali pre mňa priateľskou komunitou plnou vzácnych ľudí, hájacich každodenne svoju ľudskú dôstojnosť v spoločenskom systéme plným ponižovania. A vďaka Vladislavovej vzdelanosti v histórii, kultúre, literatúre, dejinách umenia, o ktorú sa s čitateľom nezištne delí, sa ku knihe často vraciam.
Iva Mojžišová: Škola moderného videnia
V Škole moderného videnia o bratislavskej ŠUR (Škola umeleckých remesiel), ktorá pod vedením Josefa Vydru zažila svoj zenit v tridsiatych rokoch 20. storočia, zúročila Iva Mojžišová celoživotný záujem o jedinečnú tému. Napísaná kultivovane a sviežo je zrozumiteľná aj čitateľovi, ktorý nie je odborníkom, a to bez toho, aby stratila punc pôvodnej vedeckej práce na úrovni, ktorá je u nás zriedkavá.
2. Festival Pohoda - je pre mňa každoročným sviatkom, a to nielen kvôli hudobným zážitkom, ale ako celok, ako prekračovanie žánrov. S jedinečnou pokojnou atmosférou, ktorú vytvára tridsaťtisíc návštevníkov je navyše malým zázrakom.
3. Kandidát - ironická, trochu zjednodušená, ale zároveň odvážna a strhujúca sonda do nešvárov našej súčasnosti.
5. Bienále v Benátkach už dávnejšie prekročilo pravidlo, že ide len o výstavu žijúcich výtvarníkov, dokonca sa nevenuje prednostne ani mladým autorom, ako si zotrvačne vysvetľuje odborná komisia, ktorá vyberá našu účasť. Prehliadka čoraz viac upozorňuje na tých umelcov minulosti, ktorí majú čo povedať dnešku. Tohoročné bienále podčiarklo prínos Rudolfa Steinera ako jedného z myšlienkových zdrojov kultúry 20. storočia, nielen výtvarného umenia.
Peter Bebjak, režisér
1. Nikolai Lilin – Sibírska výchova
2. Jana Kirschner – Moruša biela
3. Je to iba vietor - réžia Benedek Fliegauf
4. Akram Khan company - iTMOi
5. Andrej Dúbravský – Vzrušujúce akvárium – výstava v priestoroch starého nedostavaného depa
Katarína Beňová, historička umenia
1. Mária Modrovich: Tichý režim, Michal Hvorecký: Spamäti
2. Jana Kirschner - Moruša
3. Kandidát
4. R. Wagner: Lohengin, SND, Sláva Daubnerová: Untitled, Divadlo P.A.T., Bratislava
5. Talianska maľba, SNG (kurátorka Zuzana Ludiková), Zaujatí krásou, SNG (kurátori Bohunka Koklesová, Aurel Hrabušický), Pamätník ľudovej architektúry, Tomás Džadoň, Košice.
Veľmi oceňujem osobný vklad Tomáša Džadoňa do realizácie projektu Pomník ľudovej architektúry, ktorý dostal výtvarné dielo mimo priestor kamennej inštitúcie a vyvolal reakcie nielen medzi obyvateľmi sídliska v Košiciach ale aj v celoslovenskom kontexte. Svojou prácou nás podnecuje k rozmýšľaniu nad vzťahom k našej histórii, vzťahu k verejnému a súkromnému priestoru.
Hana Beranová, redaktorka RTVS
1. Kol. autorov /ak. sochár J. Jankovič: Súpis sôch v BA, T. Berka, J. M. Bahna: Vily nad Bratislavou
3. Kauza Cervanová, Nový život, Kandidát
4. Paralelné životy- 20. storočie očami tajnej polície – projekt festivalu Divadelná Nitra, Karpatský thriller SND, Karamazovovci - SND
5. Objavil som motív - Milan Laluha v GMB, Maľba - Miroslav Cipár v GMB, Mesiac fotografie – osobitne výstava Zaujatí krásou SNG
Ivan Buffa, skladateľ, dirigent
1. Košická moderna, Mila Haugová – Tvrdé drevo detstva, Roman Berger – Cesta s hudbou. Košická moderna je dôležitým bodom vo vývoji moderného umenia na Slovensku. Kniha je zadosťučinením a poctou jej výnimočným umelcom.
Mila Haugová ako prozaička - to je samo o sebe pre mňa literárnou udalosťou roka. Texty o hudbe z pera Romana Bergera prinášajú pohľad na umenie zo vzdialených dimenzií. Čítame a učíme sa z nich.
2. Koncert Stadler Quartet na festivale Melos – Étos. Koncert Mareka Zwiebela a ŠF Košice v Košiciach 10. 1. v rámci filharmonického cyklu. Koncert Jordiho Savalla počas EHMK Košice 2013
Stadler Quartet patrí k najvýznamnejším interpretom kvartetovej tvorby z oblasti súčasnej hudby. Vďaka ich majstrovskej interpretácii sa po prvý krát prezentovali diela klenotov tejto literatúry, Luciana Beria, Luca Francesconiho a György Kurtága spoločne so slovenskou hudbou. Vďaka ich poctivému naštudovaniu skladieb Jany Kmiťovej a Jozefa Malovca, ktorého nedožité 80. si s nami pripomenuli, získala slovenská pôvodná tvorba ten lesk, aký si zaslúži.
Výkon Mareka Zwiebela patril k ozdobám slovenského interpretačného umenia a jeho výber u nás pomerne neznámeho Koncertu pre husle a orchester č. 2 cis – mol D. Šostakoviča bol výnimočným a smelým dramaturgickým počinom.
Koncert Jordiho Savalla v nádherných priestoroch Dómu sv. Alžbety v Košiciach bol výnimočnou udalosťou v histórii mesta, poctou pre krajinu a jedným z mnohých úspechov projektu EHMK Košice 2013.
5. Výstava Júliusa Jakobyho v múseu Vojtecha Löfflera, Košická moderna a jej presahy vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, Juraj Bartusz – Vesmírna brána. Tri podujatia, ktoré výstižne charakterizujú silnú pozíciu výtvarnej society v Košiciach.
Juraj Buzalka, producent
1. Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti. Editor: Bútora Martin, Bútorová Zora, Kollár Miroslav, Mesežnikov Grigorij.
Vydanie knihy o dvadsaťročnom Slovensku v reprezentatívnom autorskom profile považujem za najvýznamnejší počin roka najmä preto, lebo na rozdiel od jasne vyprofilovanej lepšej a horšej cesty, ktorou sa Slovensko uberalo krátko po vzniku v 90. rokoch 20. storočia, väčšina obyvateľov dnes nevníma nebezpečenstvo rozmazanejšej hranice medzi horším populistickým a lepším programovým riešením pre spoločnosť. Potrebujeme poznať názory ľudí, ktorí sa analýzou spoločnosti zaoberajú profesionálne, aby sme dnes vedeli čeliť skrytým nebezpečenstvám demokracie ako napríklad plíživý fašizmus, ktorý dobíja spoločensko-politický mainstream.
3. Môj pes Killer - film zachytáva najakútnejšie problémy krajiny z najintímnejšieho každodenného pohľadu na pomaly stratenú mladú generáciu, ktorá žije v pokrivenom prostredí malomeštiackej spoločnosti, plnej predsudkov a nevedomosti a nachádza potom istoty v skupinovej nenávisti.
András Cséfalvay, výtvarník
1. Bruno Latour, An Inquiry Into Modes of Existence Fall of Arthur, Tolkien
2. Arve Henriksen, Places Of Worship Arrowwood, Beautiful Grave
3. Django Unchained, Quentin Tarantino. A Late Quartet – uvedený bol síce koncom roka 2012, u nás však až začiatkom tohto roka. Film roka pre mňa.
4. Lohengrin, SND
5. Daniel Fischer: Jedine tí...,At Home Gallery, Šamorín inštalácia s dôležitým posolstvom o obetovaní niektorých veci pre väčšiu slobodu. Ľubomír Ďurček, Situačné modely komunikácie, SNG, slovenský konceptualizmus at its best. Lucia Stránaiová, Ten, ktorý prechádza tou krajinou, Open Gallery.
Daniela Čarná, kurátorka
5. Ľubomír Ďurček: Situačné modely komunikácie, SNG, Bratislava, kurátorka: Mira Keratová, odborná spolupráca za SNG: Petra Hanáková. Otis Laubert: Štyri ročné obdobia, Galéria 19, Bratislava, kurátor: Marián Meško. Sacral Elementum II. - Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves, kurátorky: Lucia Benická, Kamila Paceková.
Mária Čorejová, výtvarníčka
1. Nora Ružičková: Práce & Intimita. Balla: V mene otca, Erlend Loe: Dopler
2. Sigur Rós, Colors of Ostrava Bubliny v betóne, soundtrack, Longital, Slnko records
3. V mene, Liberace
4. Proces Procesu Procesom (Pôjdes do basy, hajzel), r. D. Vicen, divadlo SKRaT, Bubliny v betóne, r. V. Klimáček, divadlo GuNaGu.
5.Gottfried Helnwein: Retrospektíva, Albertina Museum, Viedeň. Ašot Haas: AxBxC, Galéria Trivjednom, BA. Art brut, kurátor: V. Kordoš, Galéria 19, BA.
Lucia Dovičáková, výtvarníčka
1. Krasojazdkyňa od Ursule Kovalyk, ktorú som aj ilustrovala, pretože sa mi veľmi páčila
5. Výstava môjho pána profesora Juraja Bartuzsa pri príležitosti 80. narodenín v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach.
Jana Farmanová, výtvarníčka
1. Jonathan Franzen: Sloboda.
2. Dynamo Team 1977
3. Jonáš Karásek: Kandidát, Thomas Vintenberg: Hon.
4. Eva Borušovičová: 69 vecí lepších ako sex
5. Anna Strickland (Galeria Medium)
Vladislava Fekete, Divadelný ústav
1. Ladislava Lajcha: Silueta generácie. Osobnosti činohry SND. Kniha je syntézou tvorby druhej generácie hercov a tvorcov Slovenského národného divadla, ktorá sa kedysi nazývala strednou a ktorá výrazne poznamenala dejiny slovenského divadla. Kto má rád herecké osobnosti tejto generácie, známe aj z filmu a televízie, ten si príde na svoje: Martin Gregor, František Dibarbora, Beta Poničanová, Vilma Jamnická, Mária Bancíková, Mária Prechovská, Mikuláš Huba, Viliam Záborský, Gustáv Valach, Július Pántik, Ctibor Filčík, Jozef Kroner. Mária Kráľovičová, Eva Kristinová, Viera Strnisková, Karol Machata, Ladislav Chudík, Elo Romančík... Bez týchto osobností by SND nebolo SND.
2. Rudolf von Laban: Život pre tanec. Spomienky prekladateľa: Adam Bžoch. Len málokto vie, že svetoznámy tanečník a choreograf, tvorca uznávanej tanečnej metódy, reformátor tanca 20. storočia, bol pôvodom Bratislavčan. Touto knihou sa sčasti spláca dlh rodákovi a na druhej strane majú čitatelia prvýkrát možnosť zistiť prostredníctvom jeho spomienok, kde pramenili začiatky jeho teoretických úvah o tanci a čo ho inšpirovalo v ranných štádiách tvorby. Je to aj pútavá a objavná prechádzka Bratislavou z konca 19. storočia.
3. Kauza Cervanová, Môj pes Killer
4. Viliam Klimáček: Holokaust, réžia: Rastislav Ballek, Divadlo Aréna, Bratislava Divadlo Aréna už dlhšie hľadá témy, ktorými sa otvárajú „boľavé miesta" našej histórie. Tak je to aj v prípade Holokaustu s pridanou hodnotou pohľadu súčasníkov.
Francis Poulenc: Dialógy karmelitánok, réžia: Linda Keprtová, Štátne divadlo, Košice Jemná a citlivá réžia, veľká téma obdobia Veľkej francúzskej revolúcie, pohľad na morálku, ktorá je postavená pred neľahkú vojnovú dilemu.
5. Cesta človečinou. 50 rokov Radošinského naivného divadla, Galéria Slovenskej výtvarnej únie (26.11.-15.12.2013) Prvá retrospektívna výstava venovaná tomuto divadlu, ktoré je fenoménom v slovenskom divadle. Nezávislé, vtipné, vždy aktuálne, vždy na krok od diváka, často na cestách, pod taktovkou a prísnym okom Stanislava Štepku.
Petra Feriancová, výtvarníčka
1. Najzaujímavejšia knižka tohto roku sa volá Amo amare, je o veľmi zaujímavom a kreatívnom vzťahu dvoch veľkých ľudí-umelcov, Květy Fulierovej a Júliusa Kollera. Knižka obsahuje mozaiku spomienok, osobné spomínanie Kvety a odbornejší text.
Milostné koncepty Júliusa Kollera od P. Hanákovej. Je plná obrázkov, príkladov zo spoločného života v ich tvorbe, a lásky ako témy. Knižka vyšla v malom bratislavskom vydavateľstve Sputnik editions, ktoré vydáva umelecké publikácie.
2. Občas počúvam Momusa, čo zavesí zo svojho turné na facebook, môže byť. Neviem sa zbaviť melódie a ani textu Juraja Benetina z Korben Dallas ako nie je dobrým otcom, a stále sa mi veľmi páči Zóna A. Trolejboysu tiež veľmi držím palce. Viem, že je to až „tehotenská kombinácia“, ale pre mňa ok.
3. Asi ma všetci čitatelia pošlú do mainstreamového pekla, ale pre mňa film premietaný v kinách, nemusí nutne ašpirovať na dielo, vlastne, myslím, že to tento rok ani žiaden nedokázal. Videla som však Veľkého Gatsbyho a nezaspala som pritom. Kniha je samozrejme niečo úplne iné, ale ja som s vizualizáciou Ameriky tých čias bola celkom spokojná.
4. Navrhujem performance, viem, že nejde o inscenáciu so žiadnou klasickou dramatickou štruktúrou s pohodlným usadením pre diváka, ale ide o žáner, ktorý nie je ešte celkom usídlený v galériách. Alexandra Pirici je vlastne profesionálnou herečkou a v tomto roku spolu s Manuelom Pelmusom reprezentuje Rumunsko na 55tom benátskom bienále umenia. V priestore pavilónu, každý deň, počas tých dlhých piatich mesiacov, predvádzala skupina hercov umelecké diela vystavené na predošlých ročníkoch bienále. Trocha šaráda, stvárňovať obrazy, objekty a inštalácie. Ale pozor, šaráda, odsúdená na úspech, divácke oko rado spočinie na čomsi neočakávanom. V SND odpremiérovali pekné predstavenie Luskáčik, aj ja si ho ešte pamätám. Takže alternovať istoty a prekvapenia môže byť fajn.
5. Výstav roka by som mala hneď niekoľko, ale asi v Bratislave tou najlepšou, bola výstava Květy Fulierovej "Spomienky a partitúry" v galérii amt_project. V amt je aj ešte stále prebiehajúca výstava Rehoľný pacient 1991-94, českého umelca Václava Stratila. Tá výstava je tak neobyčajne fotogenicky inštalovaná, že je asi momentálne najpublikovanejšou výstavou v zahraničí. Vyšli o nej reportáže v zahraničných magazínoch Mousse a Dust. Výstava veľmi inšpirujúceho umelca a pedagóga, ktorý ovplyvnil celú generáciu súčasných umelcov venujúcich sa politickému umeniu a umeniu performance, teraz prebieha i v Prahe, v českom tranzite. Vystavuje tam umelec arménskeho pôvodu Avdey Ter-Oganian. Sama viem, že Avdej je dosť zložitý človek, ktorého veľmi vystavovať nebaví, takže ide o jedinečnú možnosť vidieť jeho dielo.
Lívia Filusová, producentka
3. Veľká nádhera
4. Madame Bovary (SND)
Daniel Fischer, výtvarník
2. Fascinujúci hudobný zážitok bola skladba Nymphéa, skladateľka Kaija Saariaho ako i jej opera /bol to zaverecny koncert fest. Melos-Etos/,
5. Vaclav Cígler v G19, Albert Oehlen v MUMOK-u, Vieden
Elena Flašková, prekladateľka
1. Jorge Luis Borges: Fantastická zoologia, vyd. Argo, K. Kerekešová, K. Moláková, A.Salmela: Mimi &Líza, vyd. Slovart, Zvonko Lakčevič: Varešky pre partizánov, vyd. Petrus.
Všetky tieto knihy sú zároveň ukážkami, ako má vyzerať kniha, ktorá je viac ako len obyčajná kniha. Sú to biliofilské kúsky. Každú z nich by som mohla darovať minimálne trom blízkym priateľom. P.S. Dúfam, že keď už budem veľmi stará a vypadajú mi všetky zuby, Zvonko mi príde navariť „rižu na mlijeku“ tak, ako to sľubuje na strane 54.
2. Jana Kirschner: Biela Moruša najmä pesnička Sama
3. Veľká nádhera, Jazmínine slzy, Sneh
Veľká nádhera, lebo je to naozaj veľká nádhera a Toni Servillo je nesmierne vtipný a príťažlivý muž a Rím je úžasné mesto, najmä v noci, keď už turisti spia. Jazmínine slzy, lebo je to opäť starý dobrý Woody Allen a Cate Blanchett je vynikajúca herečka. A Sneh preto, lebo je to nádherný animovaný film so šťastným koncom.
4. E. Jelinek: Rechnitz – Anjel skazy, réžia: David Jařab, SND, Slava Daubnerová: Untitled, P.A.T., Wim Vandekeybus - Ultima Vez : What the Body Does not Remember.
Medzinárodný festival tanca: Bratislava v pohybe Napriek tomu, že Elfriede Jelinek ani zďaleka nie je mojou obľúbenou autorkou, táto hra je výnimočná a mal by ju vidieť povinne každý, kto trpí stratou historickej pamäte. Ďalšie dve predstavenia sú pohybové, minimalistické a profesionálne perfektné.
5. Viliam Malík – SNG, kurátor: Aurel Hrabušický, Táňa Hojčová: Teatro Mundi, Oravská galéria, kurátorka: Eva Luptáková, Milan Paštéka: Galéria Nedbalka.
Lebo mám veľmi rada dokumentárnu fotografiu a každý rok sa teším na november – Mesiac fotografie. Lebo to bola naozaj veľká nádhera. Lebo Paštéku mám rada.
Július Fujak, hudobník a pedagóg
1. Milan Adamčiak: Archív III (Nôty) – notácie a grafické partitúry, Ivan Štrpka: Básne I. - II.
2. Koncert Amy Knoles a jej kvadrofonické prevedenie skladby "Crazy Nigger" Juliusa Eastmana v Koncertnej sále Župného domu v Nitre. Kaija Saariaho na festivale Melos-Ethos v Bratislave. Cyklus koncertov Quasars Ensemble v Kasárňach - Kulturparku v Košiciach, CD David Kollar: The Son
3. Sneh, Kandidát, Zázrak
4. Postoje celého politického spektra pred a po zvolení Kotlebu banskobystrickým županom (tragédia, Slovensko).
5. Zaujatí krásou - 50. roky v dokumentárnej fotografii (SNG), Ľubo Stacho: PH Faktor pozitívny (Nitrianska galéria)
Marek Godovič, teatrológ
1. Michal Hvorecký: Spamäti, Silvester Lavrík: Naivné modlitby, Zuzana Mojžišová: Genius loci
2. Jana Kirschner: Moruša Biela
3.Kauza Cervanová,r. Robert Kirchhoff , Kandidát, r. Jonáš Karásek, Babie leto, r.Gejza Dezorz
4. Slava Daubnerová Untitled, PAT, Karpatský thiller, Činohra SND, Jozef Fruček a Divadlo Štúdio tanca: From side a man, from side a woman
Ako zhrnutie všetkých troch projektov by som zhrnul: silný koncept, silná (na Činohru SND) odvážna výpoveď a jeden silný návrat úspešného choreografa na Slovensko. Ale tých udalostí by bolo viac, určite aj posledný projekt Tanečného súboru Novej scény Traja spolu či Vnútro vnútra divadla Skrat a ďalšie
5. Zaujatí krásou, SNG Bratislava
Ján Gregor, vydavateľ
1. Good night, Džerzy (Janusz Głowacki), Problém menom Bruno (Aleksandar Hemon), Mezi kladivem a kovadlinou (Ivana Ryčlová)
2. Korben Dallas: Karnevalová vrana
3. Nový život, Rivali
Petra Hanáková, kurátorka
1. Eva Filová: Eros, sexus, gender v slovenskom filme. SFÚ Bratislava, Mira Keratová (ed.): Ľubomír Ďurček. Situačné modely komunikácie. Kniha-katalóg k rovnomennej výstave v SNG, SNG Bratislava a Stredoslovenská galéria Banská Bystrica, Pavel Karous (ed.): Vetřelci a volavky. Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968–1989), Arbor vitae
3. Jana Mináriková: Homo Ciris, Adam Oľha: Nový život, Pekarčík/Kerekes/Ostrochovský: Zamatoví teroristi
5. Zostane to v rodine. Vstupy detí do tvorby rodičov-umelcov (a naopak). Kurátorka: Daniela Čarná, GMB Bratislava. Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii. Kurátori: Bohunka Koklesová a Aurel Hrabušický, SNG Bratislava. Marko Blažo: Ticho a pokoj. Kurátorka: Barbora Geržová, Nitrianska galéria v Nitre
Mário Homolka, filmár
1. Štefan Hríb: Medzi nebom a peklom
2. Jana Kirschner: Moruša biela
3. R. Kirchhoff: Kauza Cervanová
4. GuNAGu: Nízkotučný život
Juraj Horváth, grafický dizajnér, vydavateľ
1. Varlam Šalamov: Levý břeh
2. Nick Cave and the Bad Seeds: Push the Sky Away
3. Kauza Cervanová
4. Wariot Ideal (Vojta Švejda, Jan Kalivoda, Tomáš Procházka)
5. kunstWerk v dílně
Maroš Hečko, šéf rádia FM
1. Johannes Jensen má pocit, že je iný - Hovland Henrik, Kove Torill. Rocková Bratislava - Tomáš Berka a Fedor Frešo. Bible osamělého člověka - Xingjian Gao
2. Atoms for Peace, Vec a Zlokot na Pohoda festivale, Lenka Dusilová
3. Kauza Cervanová, Prisoners, Zázrak
4. Akram Khan - iTMOi (in the mind of igor), Karpatský triler, SkRAT - Vnútro vnútra
5. Luka Brase v Oravskej galérii
Katarína Hubová, šéfka SCD
1. Škola moderného videnia, Bratislavská ŠUR 1928 - 1939, Iva Mojžišová. Aj keď ide o históriu jednej známej školy, kniha je súčasná a objavná, pútavá - hlavne vďaka skvelému štýlu písania a hľadaniu pravdy Ivy Mojžišovej.
Vily nad Bratislavou - T.Berka, J.M. Bahna - podarilo sa spojiť výnimočnú architektúru z konca 19. st. začiatku 20. storočia so súčasnými vilami jednej časti Bratislavy. Zaujalo ma a prekvapilo, ako rodenú bratislavčanku, koľko krásy a osudov je ukrytých za plotmi ulíc, ktoré som si myslela, že dobre poznám...
3. Jana Kirschner Moruša: Biela - zvláštna kombinácia hudobných nástrojov s prijemným, ale aj trochu provokatívnym výsledkom.
5. Jozef Bajus - Galéria mesta Bratislavy - výstava papierových objektov príjemná aj na prvý pohľad, ale podstatný je ten druhý, ktorý nám umožní objaviť ďalšie vrstvy, že z banálnych vecí môžu vzniknúť veľkolepé diela, že aj recyklovanie má význam ... a práve to, že je nám umožnené objavovanie je skvelá vec a nestáva sa to často.
Marián Chudovský, šéf SND
1. Čítam iba knižky mojich priateľov, keď mi ich darujú ... aj to iba v čase divadelných prázdnin, preto môžem pomenovať iba knihu Jozefa Heribana Prelet sťahovavých vtákov a autorskej dvojice Gabriela Rothmayerová - Milka Zimková Dve v tom
2. Koncert poľského barytonistu Mariusza Kwiecieňa v Bratislave
3. Filmové svárnenie románu Leva Nikolajeviča Tolstoja Anna Karenina v spracovaní britského režiséra Joea Wrighta. Biografickú drámu Lincoln v réžii Stevena Spielberga, Colette - film režiséra Milana Cieslera nakrútený podľa románu Arnošta Lustiga.
4. Dramatizácia Dostojevského románu Bratia Karamazovovci v réžii Romana Poláka v Činohre SND Inscenácia hry Bertholda Brechta Malomeštiakova svadba v réžii Diega de Breu uvádzaná v Činohre SND uvádzaná v Činohre SND Inscenácia hry Eugena Gindla Karpatský thriller v réžii Romana Poláka
5. Výstavy v Danubiane - galérii moderného umenia v Čunove: Tvorba rakúskeho sochára Karla Prantla, Jan Kaplický - Vlastnou cestou
Beata Jablonská, kurátorka
1. Peter Krištúfek: Atlas zabúdania, Jana Beňová: Preč, preč.
4. Sláva Daubnerová: Untitled.
5. Výstava Mira Haberernová – Trančíková (Galéria Cypriána Majerníka, kurátor Richard Gregor). Výstava, ktorá predstavila Miru Haberernovú - výtvarníčku 60. rokov, patriacej k postavám vtedajšej mladej slovenskej výtvarnej scény. Vo väčšine umenovedných publikácií bola často uvádzaná len „do počtu“, alebo len v rámci širších súvislostí. Výstava (a publikácia vydaná k výstave) nabúrala toto pohodlné a opakované klišé, pozrela sa na autorku konečne pozorne a s nezaťaženým odstupom. Ukázalo sa, že po tejto výstave sa na vtedajšiu Haberernovej prítomnosť nedá pozerať už len ako na žensky príjemný doplnok jej mužských kolegov.
Rožňavské radiály - Cyklus výstav súčasného slovenského výtvarného umenia v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. Kurátori projektu: Silvia Čúzyová a Noro Lacko Doteraz cyklus šiestich tematických výstav, skutočne spájajúcich nielen autorov v ich príbuzných výtvarných polohách, ale programovo prekonávajúci aj to naše večné zemepisné rozdelenie - na tých z BA a tých ostatných. Aj sprievodné programy odborných prednášok prizvaných kolegov, komentované prehliadky a tvorivé dielne sú taktiež hodenou rukavicou do ringu večných sporov medzi samoľúbou Bratislavu a niekedy príliš precitliveným regiónom. Navyše rožňavský divák tu nie je len „grantovou štafážou“.
Projekt „návratu“ Antona Podstraského do dejín slovenskej fotografie. Výstava vo Photoporte, neskôr v Dome fotografie v rámci Mesiaca fotografie, spolu s vydaním publikácie v edícii Osobnosti slovenskej fotografie je naozaj čin, ktorý vzbudzuje nádej, že dobré si cestu k ľuďom predsa len nájde. Za zmysluplným návratom outsidera a podľa spoločenských noriem asi aj lúzra - tam, kde aj napriek svojmu mimikry vždy patril, stoja stále nadšení profesionáli Filip Vančo, Aurel Hrabušický, Palo Bálik a Miro Miklas.
Ivan Jančár, Galéria mesta Bratislavy
Stále nad tým rozmýšľam, ale jedna výstava, ktorá by vyčnievala tak ako minulý rok výstava Jany Želibskej mi nenapadá. Asi by som dal celoročný výstavný plán Galérie 19 v Bratislave.
Jana Kapelová, výtvarníčka
5. Tomáš Džadoň - Pamätník ľudovej architektúry, Košice. Ľubomír Ďurček - Situačné modely komunikácie, kurátorka: Mira Keratová, Slovenská národná galéria, Bratislava Periférne centrá v Hangári - Tranzit ateliéry, Bratislava.
Darina Kárová, Divadelná Nitra
1. V ankete mi chýba kategória Kultúrny čin roka. Ak by taká bola, navrhla by som Antikvariát - Libresso Pod Vŕškom na Kupeckej ulici v Nitre. Ide o unikátny priestor v centre mesta, ktoré sa stále viac vyľudňuje v dôsledku návštevy obchodných centier. V libresse nájdete okrem bio tort a nápojov výstavy diel menej známych výtvarníkov, obsluhujú aj hendikepovaní, staré knihy sú voľne prístupné na policiach, pravidelne sa tu konajú kurzy angličtiny a každú sobotu čítajú dospelí deťom rozprávky. V letných mesiacoch vznikne na ulici pred výkladom oáza stromčekov a starodávnych pohoviek či kresiel - napokon tak je zariadený aj interiér. Všetko dýcha atmosférou rodinnej pohody v spoločnosti umenia a vytvára dôležitý protipól vyprázdnenej komerčnosti tejto doby.
Gabriela Kisová, galeristka
1. Odkiaľ a Kam, kolektív autorov, Moderné a/alebo totalitné v architektúre 20. storočia, Henrieta Moravčíková a kolektív
2. Nick Cave and the Bad Seeds, Push The Sky Away
3. Môj pes Killer
4. Antigona v New Yorku, SND
5. Udalosťou je pre mňa jednoznačne Pamätník ľudovej architektúry Tomáša Džadoňa v Košiciach. Verila som tomu od začiatku a s odstupom času som presvedčená, že sa podarilo realizovať jeden z najodvážnejších a najveľkorysejších public artových projektov na Slovensku, ba možno aj v strednej Európe.
Činnosť kultúrnych centier Kunsthalle Žilina a Banská St a nica Contemporary v Banskej Štiavnici ma vedie k presvedčeniu, že ak si svoju prácu robíte poctivo, prinesie výsledky.
Lucian Freud, Kunsthistorisches Museum Wien - výnimočný maliar, skvelá výstava. Veľmi ma potešilo, že som jeho známe plátna mohla vidieť naživo.
Viliam Klimáček, divadelník
1. Haruki Murakami 1Q83 - 3. kniha (za to, že svet je ešte stále tajomné miesto, ktoré za to stojí) Pavel Kohout Katyně (nové vydanie jeho najlepšieho románu)
2. Korben Dallas - dávam hlas za ich silný hlas Marek Piaček: 66 sezón a Slavo Solovic: Haydn večeria s Mozartom (dve nové slovenské opery, ktoré potešia aj človeka, čo do opery nechodieva)
3: Paolo Sorrentino Veľká nádhera (za vizuálnu opulentnosť v službe zmyslu a za žiaden strach pred krásou) Vznik artového kina Film Europe v bývalom Leninovom múzeu (citujem V.I.Lenina: "zo všetkých umení najdôležitejší je pre nás film."
4. Sláva Daubnerová - nielen za nové, ale aj za všetky minulé projekty Les Rois Vagabonds – prvý raz v živote ma dojala hudobná klauniáda, nečudo, keď išlo o svetovú špičku
5. Otis Laubert - séria výstav v Galérii 19 (za celoživotné zásluhy v obore alchýmie - čo iní vyhodia, Otis premení na zlato) L´ange du bizarre - romantizmus noir od Goyu po Max Ernsta,Muséée d´Orsay, Paríž (srdce dekadenta jednoducho plesá!)
Andrej Kolenčík, filmár
1. Anton Podstraský (Photoport)
2. Vladimír 518 – Idiot. Cadillac Face - Noizy Days - Jeden z najväčších slovenských talentov, škoda, že odišiel taký mladý.… Posmrtne vydaný album skompilovaný z jeho trackov pôsobí neuveriteľne konzistentne. Rodriguez a jeho albumy objavené vďaka filmu Searching for Sugarman
3. Pandy (Matúš Vizár) Pre mňa najlepší animovaný film, aký som tento rok videl. Divák si ho môže pozrieť aj 10-krát a film neomrzí. Stále môže objavovať ďalšie a ďalšie významy a nápady. Je len dobré, že sa dostal do kinodistribúcie aj do Piana, kde si ho môže pozrieť každý. Zo slovenských filmov, ktoré som videl ma ešte zaujal Môj pes Killer (M. Fornay), aj vďaka skvelej práci s nehercami a taktiež výbornej kamere. Z pohľadu výsledkov posledných župných volieb je film aj prudko aktuálny. Zo zahraničných, ktoré boli tento rok uvedené v našich kinách Django Unchained (Tarantino opäť nesklamal) a Before Midnight (Ani Linkhalter opäť nesklamal).
4. Vnútro vnútra (Divadlo SkRAT)
5. Ťažko vybrať iba jednu výstavu, pre mňa je udalosťou roka jednoznačne projekt Nová synagóga - Kunsthalle Žilina
David Kollar, hudobník
2. Udalosť roka: Penderecki v Košiciach, Toshio Hosokawa v Košiciach. Album roka: Quasars Ensemble Schönberg, Albrecht, Hindemith
Juraj Kollár, výtvarník
5. amt _ project: výstava Sneh, autor: Martin Kochan, kurátor: Lucia Gavulová, Zahorian gallery: výstava Hommage à Constantin Brancusi, autor: Julia Cottin, Štefan Papčo, SNG: výstava Situačné modely komunikácie, autor: Ľubomír Ďurček.
Peter Konečný, kinema.sk
1. Hlbokomorské rozprávky (Monika Kompaníková), Atlas zabúdania (Peter Krištúfek), Naum (Michal Hvorecký)
2. Jana Kirschner: Moruša biela Nick Cave and The Bad Seeds: Push the Sky Away Koncert roka - Nick Cave and The Bad Seeds (Bažant Pohoda)
3. Veľká nádhera (r. Paolo Sorrentino), Pozícia dieťaťa (r. Calin Peter Netzer), Minulosť (r. Asghar Farhadi).
5. SNG: Zaujatí krásou, SNG: Viliam Malík 1912 – 2012, SNG: Ľubomír Ďurček, Situačné modely komunikácie.
Juraj Kováčik, hentak.sk
3. Môj pes Killer - veľmi silný a uveriteľný film, v ktorom zafungovalo všetko so všetkým. Jeden z najlepších za ostatné roky.
5. Zaujatí krásou v SNG. Aurelovi Hrabušickému a Bohunke Koklesovej sa podarila fantastická výstava, ktorá zmení našu predstavu o 50-tych rokoch. Oslava fotografie ako média, výstava, ktorá presahuje rámec výtvarného zážitku a mení naše nazeranie na seba samých.
Anton Podstraský v Dome fotografie. Filip Vančo a Aurel Hrabušický urobili skvelý kus práce a veľkolepým spôsobom sprístupnili prácu autora, ktorého jedinečné dielo by asi ináč zostalo zapadnuté v kúte. Toto je presne jeden z tých rodinných klenotov, ktoré musíme opatrovať, oprašovať a hrdiť sa nimi pred návštevami.
Ľubomír Ďurček, Situačné modely komunikácie, SNG. Výrazná výstava autora, ktorého dielo kulminovalo na začiatku 90. rokov, a napriek tomu zarezonovalo aj dnes s až nečakanou aktuálnosťou.
Jozef Krasula, galerista a divadelník
1. D. Dušek: Melón sa vždy smeje, M. Šiškin: Listovník, K. Tučková: Žítkovské bohyně
2. Richard Müller & Fragile
3. Láska (r. M. Haneke), Nespútaný Django (r. Q. Tarantino), Horiaci ker (r. A. Holland)
4. Čechov: Racek, Dejvické divadlo, Praha, r. M. Vajdička
5. K. Vavrová: Vyznanie môjmu otcovi, GMB, Bratislava
Eduard Krekovič, archeológ
1. Civilizace a dějiny. Inšpiratívna kniha 20 českých archeológov, historikov a ďalších spoločenských a prírodných vedcov strednej a mladšej generácie zhrňujúca problematiku ľudskej civilizácie. Takto široko koncipované dielo nám zatiaľ na Slovensku chýba – mám na mysli autorov zo Slovenska.
2. Koncert jazzového gitaristu Al DiMeolu a vynikajúceho klaviristu Gonzala Rubalcabu v budove rozhlasu. Recitál ruského huslistu Vadima Repina na BHS, Koncert skupiny Flamengo s V. Mišíkom a ich živé uvedenie legendárneho albumu Kuře v hodinkách.
Al DiMeola ukázal svoju inú tvár – akustická gitara a hudba nie nepodobná tej vážnej. Viac než rovnocenným partnerom mu však bol Gonzalo Rubalcaba.
3. Horiaci ker od režisérky Agnieszky Holland. Do Ríma s láskou.
4. Niekoľko inscenácií na Divadelnej Nitre v rámci projektu Paralelné životy. Ešte stále je v postkomunistických krajinách potrebné venovať sa podobným témam (spolupráca s tajnou políciou), keďže vyrovnávanie s minulosťou ešte neprebehlo v dostatočnej miere. Nepriamym dôsledkom slabej reflexie tejto časti našej minulosti je aj dnešná situácia na Slovensku s podporou extrémistov a zľahčovaním zločinov komunizmu.
5. Umenie a príroda stredovekej Európy. Takýchto výstav zablúdi na Slovensko málo – čo tiež o niečom svedčí. Oproti Viedni sme v tejto oblasti len veľmi vzdialená kultúrna periféria. Ale komu dnes záleží na kultúre? Nemá tie správne ekonomické parametre…
Slávo Krekovič, A4 – nultý priestor
2. Daniel Kordík - [Sy][ria] V Londýne žijúci člen dua Jamka vydal na značke LOM fascinujúci album, ktorý je akousi zvukovou „psychogeografickou“ prechádzkou, poskladanou z útržkov terénnych nahrávok počas nepokojov v tejto krajine. Melting Z nových projektov na našej scéne ma veľmi zaujalo elektronické duo, ktoré som prvýkrát zažil v klube Fuga a vzápätí sme ho pozvali aj na festival NEXT - rumunsko-slovenská umelkyňa Ana Filip a Adam Dekan vytvárajú zaujímavé, bohato zvrstvené zvukové plochy. Jack Jack: slovensko-české noisové duo hrajúce na „mixpulty bez vstupu“ vydalo tak trochu obskúrny vinyl, tzv. dubplate v náklade dva kusy. Digitálna verzia je však k dispozícii na stiahnutie. A ešte mám radosť z toho, že tvorivá slovenská hudba mimo mainstreamu expanduje do zahraničia - v Rige hral Mi-65 Ensemble pod vedením Daniela Mateja grafické partitúry Milana Adamčiaka, ktoré dokonca uvidia aj diváci na prestížnom festivale Club Transmediale 2014. Jonáš Gruska po svojom rozozvučal zvony na bratislavskom Tescu a s audiovizuálnym projektom Binmatu vystúpil v Prahe na festivale Babel.
Peter Krištúfek, spisovateľ a režisér
1. Pavol Rankov: Na druhej strane (Artforum), Katarína Kucbelová: Vie, čo urobí (Artforum), Nie je to síce kniha, ale zaujímavý literárny fenomén. Chcel by som vyzdvihnúť činnosť komickej dvojice Rehúš-Šimek, ktorá rafinovane, prostredníctvom animozity voči úspešnejším a talentovanejším kolegom (Rankov, Staviarsky, Vadas, Litvák a ďalší), účinne napomáha propagovať kvalitnú slovenskú literatúru. Toto je nečakane účinná metóda.
2. Nick Cave - Pohoda, Submotion Orchestra – Babylon, The Burning Hell - Loft!
3. Zázrak, Ďakujem, dobre (r. Mátyás Prikler), Kauza Cervanová. Tento rok priniesol naozaj peknú úrodu nových slovenských filmov.
4. Čajka - Dejvické divadlo v Astorke
5. Palo Macho / Svätopluk Mikyta - Kresba-sklo / Sklo-kresba
Boris Kršňák, Artandconcept Gallery
1. kol. autorov: Odkiaľ a kam alebo 20 rokov samostatnosti ( IVO a Kalligram), Jan Ságl: Tanec na dvojitém ledě (Kant), Andy Hryc: Inventúra (Slovart)
Odkiaľ a kam je veľmi potrebná kniha preto, aby si človek mohol prečítať, čím sme si za 20 rokov samostatnosti prešli. Úžasná hlbinná práca množstva autorov. Fotokniha Jana Ságla je spomienkou na začiatky undergroundových legiend Plastic People a Primitives Group.
Kniha Andyho Hryca nie je umeleckým skvostom, ale je, okrem autobiografie známeho herca, dôležitým dokumentom divokých 90. rokov, ktoré spoluvytváral. Je možné s ním polemizovať, ale treba oceniť odvahu a otvorenosť, aká sa v autobiografiách nevidí.
2. Jana Kirschner: Moruša biela, Agon Orchestra & Milan Adamčiak: Typornamento, Nick Cave na Pohode a festival Pohoda.
Jana Kirschner sa nedala zviazať a stále ide svojou cestou. Veľmi sympatické hľadanie koreňov, je svoja a je presvedčivá. Album Typornamento súboru Agon Orchestra, ktorý uviedol vizuálne partitúry Milana Adamčiaka od siedmich skladateľov. Napriek tomu, že ide o súčasnú experimentálnu hudbu, v podaní Agon Orchestra je vysoko komunikatívna. Pohoda stále dokazuje, že je viac ako hudobným festivalom. Je fenoménom, sociálnym a komunikačným priestorom, miestom na dobitie energie a v takomto priestore je aj skvelý koncert Nicka Cavea len bonusom a nie dôvodom návštevy.
3. Krehká identita, Nový život, Colette.
Ďalší film Zuzany Piussi, ktorý sa pozerá na nás, na našich susedov a náš život. Môžeme sa akokoľvek dištancovať, je to aj o nás. Adam Oľha natočil veľmi intímny, veľmi súkromný a pritom divácky film. Film Colette považujem, napriek trochu ťažkopádnemu štartu a nepresvedčivým scénam zo súčasnosti, za film európskych kvalít.
4. Vnútro vnútra (SkRAT). Vnútro vnútra je projekt ktorý prichádza v čase, kedy by sa už dnešní mladí mohli začať pýtať rodičov, ako sa správali v minulom režime.
5. Minútové romány (Stredoslovenská galéria BB). Stano Filko - okliF onatS (Galéria Cypriána Majerníka, Bratislava).
Minútové romány je mimoriadne vydarená výstava na ktorej dali kurátorky dokopy troch umelcov, Ľubomíra Ďurčeka, Čecha Jiřího Kovandu a Maďara Imre Buktu. Kongenialita, traja autori, ktorí sa navzájom nepoznajú, sa vyjadrujú k existencii v totalitnom priestore s podobnou poetikou. Ukážka, že aj mimo centra sa dajú robiť skvelé výstavy.
Výstava legendy slovenského konceptu bola ukážkou, že v Stanovi Filkovi je, napriek chorobe, stále množstvo energie a sily postaviť výstavu, ktorá nepôsobí ako muzeálny kus, ale ako veľmi súčasná kompozícia, aj keď zostavená z "muzeálnych" kúskov.
Marek Kuboš, filmár
1. Jana Beňová: Preč! Preč! - má veľa z filmovej reči Bunuela či Tarkovského
2. Kosa z Nosa dvakrát naživo - za dva rozdielne prístupy k tomu istému - hlbokému hudobne i textovo Pascal Pinon - BA - 10.10.2013 - aj samonosný odlesk Björk vie byť fascinujúci J.B.Kladivo feat. Marcela Derevencová - Nekonečno neostré je z dvier
3. Dozvuky - je v tom kus pravdivosti stredoeurópskej duše. Kandidát - z hranej slovenskej tvorby tu najmenej viazol scenár a dramaturgia, Kauza Cervanová
5. Benátske biennale: Anri Sala - Ravel Unravel Shary Boyle - Music for Silence Nikolay Bakharev, the Relationship
Alexandra Kusá, riaditeľka SNG
1. Pobavilo ma pokračovanie písačiek Zvonka Lakčeviča Varešky pre partizánov, z môjho odboru oceňujem knihu Iva Mojžišová: Škola moderného videnia.
2. D. Šostakovič: Suita na básne Michelangela Buonarrotiho (dirigoval Daniel Raiskin) v Slovenskej filharmónii
3. Zamatoví teroristi (réžia: Kerekes, Pekarčík, Ostrochovský)
4. Matkina guráž (r. Martin Čičvák) po dlhej dobe zase zimomriavky v divadle. Príjemným prekvapením boli aj Bratia Karamazovci (r. Roman Polák)
5. Jednoznačne Umenie a príroda stredovekej Európy na Bratislavskom hrade. Programovo nehlasujem za projekty, na ktorých sa podieľa SNG, ale táto výstava naozaj presahuje domáci rámec.
Juraj Kušnierik, .týždeň
1. Peter Krištúfek: Atlas zabúdania. Na Atlase zabúdania oceňujem samotný nápad vytvoriť atlas slovenského storočia ako aj jeho vtipnú, vynaliezavú, v každom ohľade vynikajúcu realizáciu. Peter Krištúfek to výborne vymyslel, pozbieral a napísal, Jana a Palo Bálikovci z toho spravili artefakt.
Július Satinský: Listy Oľge - rukolapný dôkaz toho, že už keď bol Július Satinský švihákom Julom mal všetko, čo sme na ňom mali radi: ostrovtip, bizarné nápady, vybrúsený spisovateľský štýl, osobný šarm a schopnosť nebrať samého seba príliš vážne.
Péter Esterházy: Jednoduchý príbeh čiarka sto strán - už samotný názov je výborný. A samotná kniha tiež.
2. Jana Kirschner: Moruša biela - album aj koncerty. Čakali sme od tohto albumu veľa a aj tak nás prekvapil. Pohoda s Nickom Caveom, Atoms For Peace, Tony Allenom, ZA!, Skip&Die, Ásgeirom, Hollyrothom, Bratislava Hot Serenaders a mnohými ďalšími. Zase jedna najlepšia Pohoda. Katarzia - svojský a pôvabný objav na slovenskej hudobnej scéne.
3. Veľká nádhera - krása, nostalgia, romantika, tragika, vtip, nadhľad, vhľad aj podhľad, láska aj smrť, toho všetkého je v tomto filme Paola Sorrentina oveľa viac než vo všetkých ostatných, ktoré som tento rok videl.
4. Bratia Karamazovovci (SND) - veľké, pôsobivé divadlo a veľkých veciach. Vnútro vnútra (SkRAT) - dokumentárne divadlo, z ktorého mrazí.
Marián Lapšanský, Slovenská filharmónia
1.Tomáš Berka, Ján Šilinger : Vily nad Bratislavou, Ivan Jančár : Miroslav Cipár - Maľba
Mám veľmi rád literatúru, žiaľ v posledných rokoch nemám veľa času na čítanie beletrie. Dostali sa mi však do rúk knižne vydané obrazy Miroslava Cipára a Vily nad Bratislavou, kde okrem pútavých textov nechýba fotodokumentácia architektúry vilovej časti nad Bratislavským hradom. Táto kniha ma ako Bratislavčana potešila, nehovoriac o tom, že pri tomto druhu literatúry dokážem dobre zrelaxovať.
2.Britten Sinfonia – Pekka Kuusisto, dirigent /husle, Mark Padmore, tenor, Stephen Bell, lesný roh. Jeden z vrcholov tohtoročných BHS, strhujúca interpretácia Brittena, vynikajúce výkony a jedinečná farba sláčikového orchestra.
Koncert zostal kupodivu v úzadí záujmu bratislavského publika (Čia je to škoda?).
Juraj Lehotský, režisér
2. Korben Dallas: Karnevalová vrana
Lena Lešková, riaditeľka Východoslovenskej galérie
5. Košická moderna a jej presahy, Východoslovenská galéria, Košice.
Jozef Lupták, hudobník a riaditeľ festivalu Konvergencie
1. Daniel Pastirčák: Evanjelium podľa Jóba, Peter Krištúfek: Atlas zabúdania.
2. Nick Cave and Bad Seeds na Pohode 2013, If Grief Could Wait, Susanna Wallumrod/Giovanna Pessi, Marco Ambrosini, Jane Achtman na Konvergenciach 2013 (Dóm Sv. Martina, Bratislava), Hilliard Ensemble / Cadman Requiem (Gavin Bryars, Peter Zagar, Vlado Godár) - Košice, Dom Sv. Alžbety, 1.6.2013.
5. Daniel Fischer: Jedine tí (At Home Gallery, šamorínska synagóga).
Diana Majdáková, kurátorka
5. Ľubomír Ďurček: Situačné modely komunikácie
Peter Machajdík, hudobník a skladateľ
1. Milan Hamada: Kritické komentáre, Balla: Oko
2. Agon orchestra: Typornamento, Bach/ Debussy: Suites (Veronika Lovranová), Milan Paľa: Violin Music 4.
3. Kandidát, Krehká identita, Babie leto
4. Epic (Debris Company), Skrat: Vnútro vnútra, Blaho Uhlár: Neistý grunt
5. Juraj Bartusz Kasárne Kulturfabrik Košice, Tony Cragg - Kunsthalle Košice, Viktor Hulík v Oravskej galérii Dolný Kubín
Pavel Malovič, publicista
1. Dušan Dušek: Melón sa vždy smeje, Peter Remiš : Lumpi a darebáci, Boris Filan : Vodka, duša kaviár.
2. Korben Dallas: Karnevalová vrana, Peter Lipa, Milan Lasica : Návšteva po rokoch, Sima Martausová: Dobrý deň, to som ja
3. Jazmínine slzy), Veľká nádhera, Camille Claudel 1915
4. Karpatský thriller (SND) Ostrov (Ticho a spol) Všade tá rieka (Ticho a spol.)
5. Milan Laluha : Našiel som motív (Pálfyho palác, Ba), Igor Minárik : Metamaľba (Galéria 19, Ba), Otis Laubert : Nové ovocie (Galéria 19, Ba)
Monika Pascoe Mikyšková, výtvarníčka
5. Radek Brousil- Studio Works, Open Gallery (hosť Katarina Poliačiková), Ľubomír Ďurček- Situačné modely komunikácie, Martin Kochan- Sneh, Amt_project.
Peter Michalovič, teoretik a filozof
1. Iva Mojžišová: Škola moderného videnia, Péter Esterházy: Jednoduchý príbeh čiarka sto strán,Vladimír Godár: De musica
2. Riccardo Chailly, Gewandhausorchester: Brahms - The Symphonies. Nick Cave & The Bad Seeds: Push the Sky Away. Pat Metheny/Tap: John Zorn's Book of Angels/vol.20.
3. Mira Fornay: Môj pes Killer, Ivana Šebestová: Sneh, 6 x Dežo Ursiny - DVD
5. Mesiac fotografie - podujatie bez konkurencie
Omar Mirza, kurátor
2. Tomahawk – Oddfellows, Nine Inch Nails - Hesitation Marks, koncert Meshuggah v Bratislave
3. Výstava , Zázrak, Homo Ciris
4. Holokaust (Aréna), Taj Dych (Elle Danse)
5. Ľubomír Ďurček, Pamätník ľudovej architektúry od Tomáša Džadoňa, Nová Synagóga – Kunsthalle Žilina
Autorsky aj kurátorsky veľmi dobre pripravená retrospektívna výstava jedného z našich najzaujímavejších konceptuálnych výtvarníkov, ktorá nadviazala na Ďurčekovu samostatnú výstavu v Banskej Bystrici v roku 2012.
Tri drevené stodoly na košickom paneláku sú sochárskym dielom, aké v rámci aktuálnej tvorby na Slovensku nemá obdoby –kvôli monumentalite, aj kvôli otázkam, ktoré otvára. Snáď sa bude podobne veľkorysé diela vo verejnom priestore dariť realizovať aj v budúcnosti. Ľudí so zaujímavými nápadmi by sa určite našlo viacero, avšak s financovaním to žiaľ už nevidím tak optimisticky.
Nová Synagóga – Kunsthalle Žilina je síce v rekonštrukcii už od roku 2011 a stále nebola oficiálne otvorená, no aj v roku 2013 sa tu konalo niekoľko tzv. „pootvorení“, čiže výstav, koncertov, prednášok atď. Tento projekt je fenoménom – architektúrou, formou vzniku (aktivitou „zdola“), doterajším programom, štruktúrou fungovania, spôsobom financovania, komunikáciou s verejnosťou a verím, že v budúcnosti bude zaujímavým aj z programovej a dramaturgickej stránky.
Peter Nágel, MFF Bratislava
1. Dušan Dušek: Melón sa vždy smeje, Víťo Staviarsky: Kale topánky
3. Môj pes Killer, Zázrak, Kauza Cervanová
Tri domáce tituly, ktoré sa azda najviac (a oprávnene) skloňovali (našli by sa však aj ďalšie pozoruhodné snímky - napríklad Ďakujem, dobre, Exponáty alebo príbehy z kaštieľa). Zvýrazňujú pôvodné, originálne a silné autorské výpovede, ktoré, vôbec nie paradoxne, získali oveľa väčšiu pozornosť a uznanie v zahraničí. Intenzívne sociologicko-sociálne sondy iba zriedkavo konvenujú väčšinovému diváckemu vkusu, a nielen u nás. Na druhej strane, čo by za podobné filmy dali súčasní českí filmári?!...
5. Výstava Art brut v Galérii 19
Julo Nagy, grafický dizajnér
1. Mimi a Líza, Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Saša Salmela (Slovart) - po rokoch vznikol pôvodný nový animovaný Večerníček a bola vydaná k nemu aj táto kniha.
5. Galéria Nedbalka. Krátkodobé výstavy, ako aj stála expozícia v Galérii Nedbalka ako celok. Galéria Nedbalka ako počin je podľa mňa udalosťou viac ako roka.
Juraj Nvota, režisér
1. Daniel Pastirčák – Evanjelium podľa Jóba, Michal Hvorecký – Spamäti, Viktor Emanuel Frankl – Utrpenie z nezmyselného života
2. Pohoda, Konvergencie
3. Veľká nádhera, Klauni
4. A. P. Čechov – Čajka v réžii Michala Vajdičku, Eugen Gindl – Karpatský thriller v réžii Romana Poláka, Dostojevskij – Idiot v réžii Miroslava Krobota
5. Miroslav Cipár, Art brut (Galleria 19)
Boris Ondreička, hudobník, výtvarník
1. aktivity časopisu Kloaka
5. Martin Vongrej na výstave Ceny Oskára Čepana
Aňa Ostrihoňová, publicistka
1. Jonathan Franzen: Svoboda, Timothy Snyder: Krvavé územia, Ivana Dobrakovová: Toxo
4. Elfriede Jelinek: Anjel skazy
Ivan Ostrochovský, režisér
1. Krištúfek: Dom hluchého
2. Katarzia
3. Môj pes Killer
5. Prerušená pieseň (SNG)
Igor Otčenáš, publicista
1. Timur Vermes: Už je tu zas, Beatles v písních a obrazech
2. Black Sabbath: 13 (album aj koncert); Joe Bonamassa: An Acoustic Evening at the Vienna Opera House; Bobby McFerrin: Spirityouall, CD Karnevalová vrana. Nič som o tomto zoskupení nevedel, no to čo som počul a potom aj videl na YouTube prekonalo všetko, čo som od našich hudobníkov a kapiel v tomto roku počul. A nielen v tomto roku. Fajnové! Skoro som z toho speváka odpadol! Nevídané, neslýchané...
3. Pozícia dieťaťa, seriál House of Cards, Gravitácia. Tri skvelé filmy natočené na tri rôzne spôsoby: jeden s rozpočtom dve koruny skoro na kolene s no name hercami; ako objednávka pre internet ; tretí za veľké peniaze pre 3D kino s hollywoodskymi megastars. Ako sa zdá, na proporciách nezáleží. Záleží na scenári.
5. K 150. výročiu narodenia (Národná galéria Oslo) 2.Za udalosť považujem to, s akým nasadením pripravoval a organizoval v roku 2013 (a aj predtým) Boris Kršňák výstavy slovenského moderného výtvarného umenia.
Za udalosť považujem aj to, že som mohol o márnostiach, ilúziách, vzopätiach a smutnom medzinárodnom a komerčnom osude moderného slovenského výtvarného umenia celý rok klábosiť pri víne so stále vitálnym Alexom Mlynárčikom.
Oleg Pastier, vydavateľ
1. Juraj Mojžiš: Milan Paštéka - Uhol odvahy. Juraj Mojžiš: V znamení kruhu (Marián Čunderlík, Anastázia Miertušová, Marianna Arvay-Čunderlíková). Ivan Štrpka: Básne II. K uvedenému netreba nič dodávať - stačia číre slová a číre obrazy, ktoré sa dajú čítať a vidieť ako prvé a posledné správy o možnostiach prežitia v našej zakrpatenej každodennosti.
5. Milan Laluha: Objavil som motív. Vizuálne zvuky farieb Milana Laluhu budú ešte dlho brnkať na moje city a pocity a zjasnievať popolavosivé odchody bez rozlúčky.
Zuzana Piussi, režisérka
1. Milan Hamada- Kritické komentére
2. Jan Boleslav Kladivo- Nekonečno neostré je z dvier
3. Robert Kirchhoff- Kauza Cervanová
4. Blahoslav Uhlár_ Neistý Grunt
5. Reálny obraz reálneho socializmu- Anton Podstraský
Andrej Poliak, Periférne centrá
1.Chlapec a dúha – Broňa Schragge a Milica Schragge, vydal: Banska st a nica
Oceňujem predovšetkým spôsob ako a kde kniha vznikla.
2. NE:BO:DAJ. Koncert v banskobystrickom centre Záhrada. Výnimočná kombinácia muzikantov, skvost nielen našej scény.
3. Krehká identita (Zuzana Piussi), Nový život (Adam Oľha)
Film Krehká identita ukázal potenciál zvrátenej interpretácie národného povedomia a vnímania národnej hrdosti. V kontexte ostatných udalostí nielen na strednom Slovensku, odhalených fašizujúcich nálad, naozaj jedna z udalostí roka.
5. Periférne centrá, (Ateliéry Tranzit), Rožňavské radiály, EHMK Košice
Možno táto moja/naša nominácia vyznie sebecky, nafúkane a prospechársky, no práve preto môžem posúdiť naozajstný význam tejto malej výstavy mapujúcej produkciu rokov 2007 až 2011, a pôsobenia dovtedy málo známeho projektu. Po tejto malej májovej výstave na periférii Bratislavy boli Periférne centrá objavené širšou nielen odbornou verejnosťou aj médiami. Vďaka tomu sa tiež podarilo naštartovať slušnú diskusiu o možnostiach kultúrneho rozvoja vidieka.
Anton Popovič, SOZA
1. Stopy dávnej minulosti 6: Pavel Dvořák, Listy Oľge – Július Satinský, Na smrť – Jozef Karika
2. CD Quasars Ensemble Schönberg, Albrecht, Hindemith, CD Návšteva po rokoch Peter Lipa - Milan Lasica, koncert skupiny Ásgeir Trausti na festivale Pohoda
3. Atlas mrakov, Gravitácia
4. Rent (Divadlo Aréna), Vnútro vnútra (SkRat), Rosmersholm (Divadlo aréna, réžia: Rastislav Ballek).
5. Milan Laluha: Objavil som motív (GMB)
Martin Porubjak, dramaturg
1. Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska - je rozdiel medzi rozprávaním a táraním. Toto je však priam rozprávačská rozkoš! Hoci aj o historických udalostiach odporných, hnusných, zločinných.
2. Andrej Šeban Band! (Koncert v klube MMC) - zážitok!
3. Agnieszka Holland: Horiaci ker - skvelý film o brutálnej okupantskej dobe v komunistickom Československu musela nakrútiť poľská režisérka v americkej produkcii. To sú paradoxy!
4. Elfriede Jelinek: Rechnitz - Anjel skazy (SND)
5. Miroslav Cipár - (GMB). Otis Laubert - (Galéria 19, Bratislava) séria samostatných výstav Štyri ročné obdobia: Zaváraniny, Z cudzej záhrady, Už mi došlo čo mi došlo, Nové ovocie Komentár: Farebné obžerstvo s Cipárom dnes a tu; a fantastické hry s Otisom Laubertom ako spomienka na spoločnú mladosť na konci rokov šesťdesiatych.
Matyás Prikler, filmový režisér
2. Jana Kirschner: Moruša (biela)
3. Život Adéle, slovenské filmy Môj pes Killer, Nový život, Zázrak.
Tento rok vzniklo niekoľko dôležitých slovenských filmov, ktoré sú o dôležitých témach a sú dobre spracované, akurát že asi zaujali vonku viac ako doma, čo je škoda.
4. Miroslav Krobot: Idiot (divadlo astorka), Eugen Gindl: Karpatský thriller (SND)
Gabriela Rakúsová, literárna kritička
1. Milan Hamada: Kritické komentáre I, II, III a Odpovede - Štyri zväzky textov viacerých žánrov predstavujú autorov precízny pohľad na literatúru, dejiny a spoločenský vývin od 50. rokov po súčasnosť.
Dušan Dušek: Počúvať je zadarmo - výber rozhovorov, ktoré vznikali od 80. rokov po súčasnosť, a tiež Dušekove literárne začiatky zo 60. rokov v podobe poviedok, esejí a básní.
Juraj Mojžiš / Milan Laluha: Objavil som motív - v knihe sú reprodukované všetky tie Laluhove diela, ktoré boli vystavené na rovnomennej výstave. Texty okrem odbornej hodnoty zaujmú aj Mojžišovým talentom písať veľmi dobré eseje.
2. Festival sakrálneho umenia, Košice. Ojedinelé podujatie, ktoré formou viacerých druhov umenia, no najmä hudby, vypovedá o tolerancii a náboženskej znášanlivosti.
Derek Rebro, literárny kritik
1. Ivana Dobrakovová: Toxo. Kvalitné a čitateľsky intenzívne poviedky potvrdzujúce autorkinu silnú pozíciu medzi relevantnými hlasmi súčasnej prózy. Dobrakovová má svojský autorský rukopis, pričom kniha výrazne ženským „hlasom“ posilňuje slabú rodovú genealógiu u nás.
Zuzana Husárová: lucent. Kniha je ukážkou kongeniálnej jazykovo-vizuálnej symbiózy autorky a grafičky Amalie Roxany Filip a predkladá ironicko-mrazivé trans-odkazy z hyper-aktuálnej post-prítomnosti.
Jan Bodnárová: Z periférií. Autorka je neostentatívnym, a pritom neprehliadnuteľným zjavom našej kultúrnej scény. Absorbuje najnovšie teoretické aj praktické inšpiračné zdroje, ktoré organicky pretavuje do svojho typického, okrem iného rozostrene pevného a snovo konkrétneho rukopisu.
2. Suede: Bloodsports (a koncert vo viedenskom Gasometri), David Bowie: The Next Day, Gary Numan: Splinter (Songs From A Broken Mind)
3. Vznik ČT Art, Blue Jasmine (Woody Allen), Before Midnight (Richard Linklater)
5. Jana Želibská v bratislavskej SNG, The Gender Bazaar v MuCEM v Marseille, Lucian Freud vo viedenskom Kunsthistorisches Museum
Mária Rišková, teoretička umenia
1. Iva Mojžišová: Škola moderného videnia. Bratislavská ŠUR 1928 – 1939
5. Kongres Asociácie kritikov umenia AICA
Mira Sikorová Putišová, kurátorka
5. Hranice tela, 1963 - Predvečer slovenskej neoavantgardy, Kontextuálne umenie (Galéria Cypriána Majerníka). Tri výstavy sú len časťou programu Galérie Cypriána Majerníka na rok 2013, za ktorý hlasujem ako celok všetky činností: výstavy, výstavy v Project Room, periodikum Jazdec, diskusie, Artdispecing. I napriek takto zavedenej platforme aktivít sa zriaďovateľ Mestská časť Bratislava - Staré mesto tejto galérie zbavil - a to je Antikultúrna udalosť roka 2013.
Ladislav Snopko, organizátor
1. Prvá dáma českého undergroundu, basgitaristka skupiny The Plastic People of The Universe Eva Turnová vydala vo vlastnom náklade súhrn stĺpčekov, ktorým v roku 2012 zásobovala časopis Instinkt. Prechádzka Turnovým hájom je pre mňa nielen osviežením, ale návodom ako si osvojiť každý problém. Smiech nad vlastným plačom patrí k najlepším spôsobom, ako bez traumy prežiť akýkoľvek prúser.
Monument Odkiaľ a kam (IVO) popisuje české a slovenské samostatné dvadsaťročie očami 60 autorov z obidvoch krajín. Na základných kameňoch takéhoto sebapoznávania možno uvažovať o budúcnosti, a bez sileného optimizmu.
2. Agon orchestra. Najprv vydali Typornamento, skvelé cédečko grafických partitúr Milana Adamčiaka, ktoré zhudobnili českí a slovenskí skladatelia a neskôr, v plnej aréne bratislavského NTC s Davidom Kollerom privodili šok nič netušiacim bigbítovým fanúšikom.
Znovu Jana Kirschner. Jej Moruša biela je úplne iná a pri tom rovnako dobrá, ako Krajina rovina. Tieto dve Janine cédečka mám v diskotéke uložené spolu s platňami Deža Ursinyho a Mariána Vargu. Patria k sebe a tvoria to najlepšie, čo u nás vzniklo.
P.S. Nevenujem sa festivalu Pohoda, pretože jeho význam neustále presahuje dielčie možnosti jednotlivých výročných udalostí v hudbe (a nielen v nej).
3. Kandidát. Filmová bomba rovno medzi oči. Skvelé! Kde sa to tu vôbec vzalo? Strhujúco jasná, zrozumiteľná, sarkastická, napínavá a tragická jazda šialenými možnosťami dneška.
4. Balbínova poetická strana je relevantnou súčasťou politickej scény Českej republiky. Vnáša do nej hravosť, humor a recesiu (napriek tomu to je oficiálne registrovaná strana). Sídlom, ako aj permanentnou rokovacou sálou strany je Balbínova poetická hospůdka. Krčma, v ktorej každý deň bežia koncerty, divadlá, diskusie, tuho sa fajčí a pije. Balbínovci sídlia na Balbínovej ulici a v dome, kde bola v r. 1911 založená Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona.
5. Projekt Košická moderna. Kniha, v ktorej slovenskí, českí, maďarskí a poľskí umenovedci konečne súhrnne definujú tento fenomén patrí k najvýznamnejším počinom Košíc ako hlavného mesta kultúry Európy. Nadväzujúca výstava je zhrnutím, bez ktorého sa nezaobíde žiaden záujemca o dejiny (a nielen kultúrne) strednej Európy.
Ľubo Stacho fotograf
1. Pavol Breier: Pastieri, Martin Kollar, Field Trip, monografia Anton Podstraský, monografia Viliam Malík
Dokumentárna fotografia podľa mňa prináša o našom žití stále najviac informácií, ale aj pocitov
2. Návšteva po rokoch. Lasica píše texty, Lipa spieva. Jana Kirschner: Moruša Biela.
Kirschner ťaží z nášho regiónu a tým sa stáva zaujímavá aj pre ostatný svet.
3. Agnieszka Holland: Horiaci ker. Butterlfly circus, Ben Affleck: Argo.
Film o Palachovi je mimoriadne aktuálny. V dobe, keď sú médiá naplnené klamstvom, špinavosťami politikov a konzum víťazí je treba ukázať, že pre myšlienku sa môže aj zomierať, a za pravdu treba rozhodne bojovať. Butterfly circus je troška starší film, ale nesmierne inšpiratívny pre život a tak si ho dovolím priblížiť ešte tým čo ho nepoznajú.
4. Tichý Tarzan, divadlo Husa na provázku
5. Hrabušický, Koklesová : Zaujatí krásou, SNG, Mesiac fotografie, Vladimír Birgus: Vnitŕní okruh, DU Mesiac fotografie, J. Štreit: Brana naděje, Kulturpark Košice
Olja Triaška Stefanovič, fotografka
1. Zvonko Lakčevič: Varešky pre partizánov, Martin Kollár: Field Trip
Zvonko Lakčevič ...voňavá, vyzývavá, vzdialená, blízka, odvážna... krásne spojenie slova a obrazu... Slova a Zvonkove príbehy ju robia jedinečnou knihou na Slovensku. Odporúčam prečítať a do jedál nezabudnúť primiešať aj príbeh spojení s receptom. Bez toho vám mušle, jahňacina alebo medúza nebudú tak chutiť.
2. Katarzia - Katarína Kubošiová - objav... pôvab, katarzia a radosť z hudby a slov...
3. Kandidát - veľmi aktuálne, politický triler...výborný scenár a kamera... obrovská energia!
4. Bratia Karamazovovci (SND)
5. Anton Podstraský: Reálny obraz „reálneho socializmu“ 60.-80. rokov v Československu
Kurátori: Aurel Hrabušický, Filip Vančo, Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava, Erik Šille, Made in Japan, Galeria Krokur, Bratislava, SMOG - Ján Triaška, Dom Umenia, Bratislava
Dušan Šimko, spisovateľ
1. Lena Lešková, Zsófia Kiss-Szemán, eds.: Košická moderna, Východoslovenská galéria, Košice 2013.
5. Lucian Freud, Kunsthistorisches Museum, Wien.
Ján Štrasser, spisovateľ
1. Timothy Snyder: Krvavé územie. Európa medzi Hitlerom a Stalinom. 14 miliónov zavraždených ľudí. Len tak, z pasie dvoch bláznov, ktorí sa dostali k moci. Koľko podobných bláznov dnes ukrýva svet, Európa, Slovensko?
Marek Šulík, filmár
1. Tatarka Dominik: Navrávačky, Krištúfek Peter: Atlas zabúdania, Barnes Julian: Pocit konca.
2. Roman Berger, Transformácie, festival Melos-Étos, Svjati (festival Konvergencie)
3. Zázrak, Kauza Cervanová, Nový život
4. HOLLYROTH, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá, SND Eugen Gindl: Karpatský thriller, SND Gazdova krv, Astorka
5. Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii, SNG Ľubomír Ďurček, Situačné modely komunikácie, SNG Viliam Malík 1912 – 2012, SNG
Autor: kul