- Na trenčianskom letisku sa začal najväčší hudobný festival na Slovensku.
- Užitočné festivalové rady nájdete tu.
- Na festival neprídu Glass Animals, skupina zrušila koncerty.
Dianie na festivale Pohoda sme sledovali minútu po minúte:
00:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. S online spravodajstvom z Pohody budeme pokračovať v piatok.
00:00 Hypnotickým úvodom začína svoje vystúpenie britské elektronické duo Chemical Brothers, jeden z headlinerov tohtoročnej Pohody. Ich vystúpenie sprevádza farebná projekcia. Otvorili ho hitom Go!
23:00 V noci má byť oblačno s minimálnou šancou prehánok. Fúkať bude prevažne slabý vietor. Nad ránom môže klesnúť teplota na 15 stupňov, hlási SHMÚ.
22:20 Máloktorý umelec sa tak tešil, že je na Slovensku. "Som tak rád, že som prišiel," zopakoval Ziggy Marley niekoľkokrát so širokým úsmevom a veselo pri tom poskakoval.
Radi boli aj priaznivci reggae, ktorí ho vítali jamajskou zástavou. Viala nad davom. Ziggy je synom legendy Boba Marleyho a po jeho smrti ho na chvíľu vystriedal v kapele The Wailers.
Otcov odkaz šíril aj na koncerte v Trenčíne. Veľkú odozvu mala jeho pieseň Love is My Religion, po ktorej zazneli tóny z hitu Beatles All You Need is Love. Koncert viedol hlavne zvuk basgitary a príjemný spev.
Marleyho pekne dopĺňali dve vokalistky. Medzi pesničkami zneli z pódia pacifistické odkazy.
21:18 Koncert Ziggyho Marleyho prilákal zatiaľ najväčší dav návštevníkov, v publiku vejú aj jamajské vlajky.
"Ďakujeme, že ste nás privítali vo vašej krajine," prihovoril sa Ziggy v angličtine fanúšikom pod pódiom.
"Love is my religion," spievajú ľudia so interpretom.

20:50 Ziggy Marley sa krátko pred koncertom stretol s reportérom denníka SME. Hovoril, že reggae jeho otca pomohlo zmierniť násilie na Jamajke v minulosti. Uznáva, že vykročiť z jeho tieňa bolo zložité, ale fanúšikovia ho s dedičstvom legendy spájajú. Viac si prečítate zajtra na stránke SME.
20:05 Kemping pre návštevníkov prichádzajúcich autom (v stanovom mestečku Opatovce) sa zaplnil, informujú organizátori. Stany si návštevníci môžu ešte rozložiť v stanovom mestečku Biskupice, kde je ešte veľa miesta.
20:00 Kapela Billy Barman otvorila svoj koncert na Orange pódiu tým, že uvádzači vypustili zo škatule od banánov holubice. Spolu s Billy Barmanom vystúpia aj speváčky zo SĽUK-u. Kapela zároveň spolu so SĽUKom krstí nový album.

19:25 Počas koncertu Slovenského komorného orchestra sa z davu ozývajú nadávky a pískanie na slovenské politické elity, najmä keď sa na plátne zjavil obraz tváre Roberta Fica, ktorá plače.
19:05 Slova na Urpiner pódiu sa najprv ujal organizátor Pohody Michal Kaščák, ktorý sa ľuďom prihováral striedavo po slovensky i po anglicky. Predstavil Slovenský komorný orchester pod taktovkou Edwalda Danelu, hudobné teleso odohrá prvý koncert tohtoročnej Pohody. Koncert je venovaný pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej.

Vystúpenie začína skladbou Musica Slovaca. Viac ako dvesto hudobníkov však odohrá aj Vivaldiho Leto a Biblické piesne Antonína Dvořáka. Dirigent Edwald Danela skladby uvádza s krátkym vysvetlením ich symboliky.
Vivaldiho Leto zaznie z dvoch symbolických dôvodov. Okrem toho, že je to aktuálne ročné obdobie aj preto, že Ján Kuciak mal rád Vivaldiho Štyri ročné obdobia.
Na veľkoplošných obrazovkách sa pri koncerte striedajú obrazy, ktoré symbolizujú prácu Jána Kuciaka i fotografie z pochodov Za slušné Slovensko, na ktoré si ľudia prichádzali uctiť pamiatku zavraždenej dvojice od marca tohto roku.
18:52 Ľudia čakajú na otvárací koncert Pohody. Pod Urpiner pódiom sedia na dekách či na zemi a sledujú prípravy hudobníkov Slovenského komorného orchestra.
17:40 Aby organizátori zaručili, že tínedžerom na festivale nepredajú alkohol z nevedomosti, pri vstupe ich odlišujú špeciálnymi náramkami.
17:05 Jeden z organizátorov Pohody Michal Kaščák pre médiá uviedol, že britská kapela Glass Animals zrušila koncert zo zdravotných dôvodov.
16:20 Pred vstupnými bránami sa tvoria nekonečné rady. Kto si príchod naplánoval na podvečer, zrejme strávi minimálne hodinu v dave, ktorý musí najprv prejsť kontrolou.

16:15 Na festivale podľa organizátorov tento rok vystúpi 150 kapiel. Dokopy má program 300 položiek. Okrem hudobníkov sú na festivale aj divadlá a diskusie.
16:10 Festival o siedmej otvorí koncert Slovenského komorného orchestra. Je to výnimočný okamih, teleso zahrá na festivale druhý raz.
Naposledy Slovenský komorný orchester otváral trenčiansky festival v roku 2010 cyklom Štyri ročné obdobia od Vivaldiho.
Bolo to v čase veľkej neistoty pre Kaščákov tím, rok predtým totiž v areáli počas búrky spadol stan.

Slovenský komorný orchester vtedy hral pre obete tragédie. Tentoraz sa na Pohodu vrátil v ďalších neistých časoch. Otvárací koncert vo štvrtok o siedmej večer venovali spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.
Polovicu jeho programu zložili z cyklu Biblických piesní od Antonína Dvořáka. Vybral ich Danel, na túto príležitosť sa hodia dokonale, myslí si. „V prvom rade boli výnimočné v jeho tvorbe. Vysoko si ich cenil, hovoril, že patria k najlepšiemu, čo vytvoril.“
Prečítajte si rozhovor s vedúcim orchestra Ewaldom Danelom.
16:00 Ľudia už stoja v rade na lístky na budúci ročník.

15:15 Na výjazde z diaľnice D1 pri Trenčine sa tvoria kolóny. Autá stoja v zápche už na diaľnici.
15:02 Stanové mestečká sa plnia. Zabývaní návštevníci festivalu sa už prechádzajú po areáli.
14:00 Festival otvoril svoje brány.
13:58 Vznikla ako malé komorné podujatie, ktoré malo byť protiváhou k obrovským festivalom.

Pohoda sa od začiatku spájala s mestom Trenčín a, trochu paradoxne, po niekoľkých ročníkoch získala prvenstvo ako najväčší a najnavštevovanejší festival na Slovensku.
Viete, ako Pohoda začínala či koľko pollitrákov piva sa na festivale vypilo vlani? Otestujte sa.
13:52 Najprv ste ich portréty mohli vidieť v apríli v bratislavských uliciach, teraz vás budú vítať na trenčianskej vlakovej stanici. Fotograf Aleš Vojtášek pripravil pokračovanie svojej minuloročnej výstavy I AM IN o cudzincoch, ktorí prispeli k rozvoju našej spoločnosti.
Zatiaľ čo veľká časť mladých Slovákov odišla, lebo boli znechutení, iní sa rozhodli k nám prísť.
„Mali dôveru v našu krajinu. Yoann Messelmi sa napríklad snažil cukráreň otvoriť aj inde, no nakoniec sa mu zapáčilo na Slovensku,“ hovorí Vojtášek o jednom zo svojich modelov. Názov jeho projektu /trʌst/ nabáda k tomu, aby sme k cudzincom mali väčšiu dôveru.
Na desiatich portrétoch uvidíte bankovú expertku, sestry študentky, kurátora Nitrianskej galérie Omara Mirzu, ale aj novú moderátorku speváckej súťaže Superstar Jasminu Alagič z Nemecka a s maďarsko-bosniackymi koreňmi.
13:50 Umelci na Pohode vážne aj vtipne reagujú na spoločnosť, ktorá sa zmieta v hrách o tróny.
Tohtoročný Visual Stage bude mať najväčšie zastúpenie v histórii a neobišli ho reakcie umelcov na pálčivé udalosti.

13:28 Na území okresu Trenčín treba od štvrtka do piatka počítať s búrkami.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pre viacero okresov západného Slovenska.
„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 70 kilometrov za hodinu. Je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami,“ informuje SHMÚ.
12:00 Na Pohodu nepríde jedna z hviezd festivalu. Kapela Glass Animals zrušila všetky svoje blížiace sa koncerty.

Týka sa to vystúpení v Trenčíne, Open´eri a Mad Xool. „Je to ťažké rozhodnutie, ale nanešťastie v posledných dňoch sa udialo niekoľko udalostí, ktoré nedokážeme ovplyvniť.
V blízkom čase zverejníme viac informácií,“ napísala kapela na svojom facebooku.
Prečítajte si rozhovor s ich spevákom Daveom Bayleym. S denníkom SME sa stretol minulý rok na festivale Sziget.

11:55 Pohodlná obuv, vzdušné oblečenie, pokrývka hlavy a dostatok nealkoholických tekutín. Základná festivalová výbava je jasná.
Ak sa chcete vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam, pripomeňte si päť základných zásad ako si chrániť zdravie v horúcom letnom počasí.
11:50 Čo je nové v areáli Pohody 2018?
Pomôžte nám, prosím, s kvetmi, žiada návštevníkov festivalu Michal Kaščák. Súčasťou Pohody je tento rok kampaň Pohoda F(Lovers).

„Každý si môže priniesť vlastný, hocijaký kvet a potom, na konci festivalu, si môže vziať domov iný,“ vysvetľuje organizátor.
Cieľom je spoločne vytvoriť dočasnú záhradu. Kvet si môžete sami v Trenčíne zasadiť alebo si ho môžete priniesť.
Logistika areálu sa podľa Kaščáku veľmi nezmení oproti predchádzajúcemu ročníku, vylepšia sa jedine niektoré detaily. Zaujímavosťou je, že v každej prevádzke od tohto roka budete môcť na Pohode platiť kartou.
Veľkou témou bude pre festival smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pripomenú si ju umelecké diela rozmiestnené po areáli, ale aj koncerty. Festival bude otvárať vystúpenie Slovenského komorného orchestra s dvomi stovkami spevákov.
Hudbu bude dopĺňať projekcia grafík a obrazov z digitálnej výstavy Reakcia, ktorá na tragédiu reagovala a šírila sa predtým po celom Slovensku. Zapojili sa do nej stovky umelcov.
„Pre mňa jednou z umelecky najsilnejších vecí tento rok bude premiéra skladby Mira Tótha na vystúpení Kronos Quartet,“ hovorí Kaščák.
O tom, ako sa Slovensko za niekoľko mesiacov po vražde zmenilo sa bude diskutovať na viacerých miestach. Redakcia Aktualít, v ktorej Kuciak pracoval, si napríklad v sobotu na poludnie pozvala do Europa Stage novinárovho otca a mamu jeho snúbenice.
Na debate s členkou ruskej aktivistickej skupina Pussy Riot si festival pripomenie aj brutálny zásah policajtov v Moldave nad Bodvou spred piatich rokov.
Pohoda tento rok vyhrala európsku cenu pre festival s najlepšími ekologickými riešeniami a v areáli ešte pribudne viac odpadových miest.
Autor: ZUZANA BODNÁROVÁ