SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Skladba o Kuciakovej vražde bola jedným z vrcholov Pohody (minúta po minúte)

Tretí deň priniesol LP aj Kronos Quartet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sobotu na Pohode sme sledovali minútu po minúte:

00:20 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

00:08 Skladba Mira Tótha pre Kronos Quartet nezaujala silnou melódiou, ale bolo vidno, že publikum zasiahla mocne.

Zdalo sa, že umelec do nôt vpísal akt písania článkov, mocnejúcu korupciu a v temnej, záverečnej časti, aj okamih vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kvarteto po tejto premiére už zahralo iba jeden zo svojich hitov.

SkryťVypnúť reklamu

Malo to však symboliku. Koncert uzavreli skladbou z filmu Fontána, v ktorej zúfalý manžel chcel nájsť liek na rakovinu a vydal sa hľadať strom večného života.

Bol to jeden z najsilnejších okamihov festivalu.

23:45 LP pritiahla pod Urpiner stage pravdepodobne najväčší dav tohto ročníka Pohody.

23:25 Najprv písala skladby pre iné speváčky ako Rihanna či Christina Aquilera, až sa sama stala hviezdou veľkého formátu.

Americká speváčka LP, čo je skratka z jej mena Laura Pergolizzi, si na slávu musela počkať, no jej talent si ju zaslúži. Svoj špecificky zafarbený silný hlas v plnej paráde predstavila ako sobotňajší headliner na hlavnom pódiu Pohody, pod ktoré prilákala tisíce ľudí.

Jej šou nie je strojená ani ornamentálna, no ani to nepotrebuje. Vystačí si so svojimi vokálnymi dispozíciami, gitarou, ukulele a podporou svojej kapely. Navyše, málokto vie pískať tak, ako to dokáže LP.

SkryťVypnúť reklamu

23:05 Je to jeden z najsilnejších príbehov v 22 ročnej histórii nášho festivalu, hovoril Michal Kaščák pred koncertom Kronos Quartet. Uviedol ho spolu so skladateľom Mirom Tóthom, ktorý pre americké teleso napísal skladbu pre zavraždeného novinára Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

Kronos Quartet otvorili vystúpenie nádhernou cover verziou rockovej balady House of the Rising Sun.

22:35 Slovenský rap nie je len pre tínedžerov. Dôkaz toho sú vystúpenia formácií Modré hory a Trosky. Kým Lyrik a Bene ako Modré hory tvoria do beatov lyrické a vyzreté texty, Trosky - teda rapperi Vec a Midi - berú publikum na výlet do 90. rokov, keď hip-hop na Slovensku len vznikol. Na Pohodu priniesli šou zo svojho úspešného turné, ktorým sa vrátili k dve desaťročia starým, už legendárnym pesničkám, ktorými položili základné kamene slovenskej rapovej scény. Na ich koncert v SLSP Aréne sa fanúšikovia ani nezmestili do najväčšieho stanu festivalu.

SkryťVypnúť reklamu

21:35 Rodriguez si nasadil špeciálne okuliare, aby zahral pesničku Sugar Man. Podľa nej je pomenovaný aj oscarový dokument.

Z davu sa ozývajú ovácie.

21:10 Rodriguez začína svoj koncert pesničkou od The Doors Light My Fire. Spevák vybrnkáva melódiu na španielke, sprevádza ho štvorica hudobníkov.

20:30 Na Orange stage hrá La Femme. Z Francúzska pochádza veľa skvelej tanečnej elektroniky, no málokto ich dokáže zmiešať s takým úderným textom, ktorý sa dobre triafa do každého rytmu.

19:30 Je neuveriteľné, že som tu, hovoril na stretnutí s novinármi spevák Sixto Rodriguez. Jeho príbeh je skutočne neuveriteľný, poznáme ho z dokumentu Pátranie po Sugar Manovi, ktorý vyhral Oscara.

Film skončil s poznámkou, že Rodriguez hráva málo koncertov, okolo 10. Po úspechu filmu sa však mnohé zmenilo, jeho manažér tvrdí, že v týchto rokoch ich hráva už okolo 50. Len pred pár dňami vraj otváral koncert Prodigy.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa ho pýtajú, čo vie o Slovensku, priznáva, že veľa nie. "Predtým som však nepočul ani o Juhoafrickej republike," dodáva.

Pôvodne vraj nesúhlasil s tým, aby sa objavil v dokumente. Režisér ho musel presviedčať štyrikrát, kým súhlasil. A napokon vraj tiež len preto, že v Detroite práve snežilo a vznikli by z toho pekné zábery.

19:10 Na hlavnom pódiu hrá švédska kapela Little Dragon svoju tanečnú zmes indie popu a elektroniky. Meno si zvolili podľa prezývky ich speváčky. Ľudia sa ešte nespamätali z tepla a hlavne posedávajú na tráve.

17:34 Všetko robíme z osobných dôvodov, odpovedá David Harrington, jeden z členov sláčikovej skupiny Kronos Quartet, na otázku, prečo súhlasili s tým že budú osobní a venujú skladbu zavraždeným Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Najznámejšie sláčikové kvarteto: Nehrali sme ešte nič také, ako je skladba pre Kuciaka Čítajte 

David Harrington sa vciťuje do rodičov zavraždených. Tiež prišiel o dieťa, jeho syn zomrel po kolapse, keď mal iba 16 rokov.

"Viem, čo to je, keď stratíte dieťa," hovorí.

Skladbu venovanú Jánovi a Martine pre kvarteto napísal slovenský experimentálny skladateľ Miro Tóth.

17:10 Kapela Everything Everything otvorila koncert pesničkou inšpirovanou historickou udalosťou Noc dlhých nožov. Výnimočný je vysoký falzet speváka, ktorý prekvapivo dobre ladí k údernej gitarovej hudbe.

15:55 Neďaleko Literárneho stanu si môžu návštevníci v čiernom boxe vyskúšať, aké je to byť nevidiacim.

14:10 Štefan Hríb sa pýta, či môže prezident republiky o svojej krajine povedať, že je mafiánskym štátom. Z publika sa ozývajú výkriky, že áno, ak je to pravda, hlava štátu to povedať musí. Andrej Kiska vzápätí reaguje: "Treba hovoriť pravdu. Slovensko je mafiánsky štát. Ukázala nám to vražda dvoch nevinných mladých ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

14:05 "Dnes som na Pohode poslednýkrát ako prezident, no z politického života neodchádzam. Chcem spraviť všetko, čo je v mojich silách, aby som krajinu vytiahol z krízy a nedôvery voči politikom," uviedol Kiska.

Za päť rokov vo funkcii boli pre neho najsilnejšími dve stretnutia - s pápežom a dalajlámom.

14:00 Na pódium v stane EUrópa prichádza prezident SR Andrej Kiska. Ľudia ho opäť vítajú potleskom v stoji.

Novinár z týždenníka .týždeň Štefan Hríb hneď na úvod pripomína, že presne pred rokom prišiel Kiska na Pohodu ako čerstvý päťnásobný otec.

13:40 Naše meno môže vyznieť absurdne, uznáva na tlačovej konferencii britská kapela Everything Everything. Vznikli v roku 2007. "Chceli sme ukázať, ako sa vyvíjala éra informácií, ako sme zahltení," hovorí spevák Jonathan Higgs.

SkryťVypnúť reklamu

Ich nový album otvárala pieseň Night of the Long Knives - Noc dlhých nožov. Kapela priznáva, že tým odkazuje na moment v dejinách, keď Hitler prevzal moc. "Chceli sme ľudí upozorniť na to, ako vo svete rastie podpora pravicových extrémistov."

Názov ich albumu je Fever Dream - Sen v horúčke. Podľa skupiny má poukazovať na neistotu v dnešných časoch. "Poslucháča má neustále prekvapovať," vysvetľoval Higgs. Na hlavnom pódiu Pohody zahrajú o 17.00

13:04 Michal Kaščák na hlavnom pódiu uvádza koncert Československej filharmónie, čo je aj historicky výnimočné spojenie dvoch národných filharmónií.

Koncert je oslavou 100. Výročia vzniku československa a zároveň spomienkou na zosnulých hudobníkov Mariána Vargu a Fedora Freša. Koncert začal hymnou oboch krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Kuciakov článok o Kočnerovi sa dostal k veľmi zodpovednému prokurátorovi a ten začal konať. Ak prípad nepristane na stole istému sudcovi, ktorého môžeme volať Štefan, je pravdepodobné, že tento kontroverzný podnikateľ M.K. skončí vo väzení.

Peter Bárdy

13:00 Na diskusiu s Jozefom Kuciakom a Zlaticou Kušnírovou prišiel prezident Andrej Kiska.

"Nik, kto neprišiel o dieťa, nemôže pochopiť ich smútok" hovorí o rodičoch zavraždených. "Ich tragédia by nás však mala hnať dopredu, aby sme ukázali, že naše Slovensko si nedáme."

Dlho sa nezdrží, diskusia päť minút po jeho príchode skončí.

12:50 Kuciakov článok o Kočnerovi sa dostal k veľmi zodpovednému prokurátorovi a ten začal konať. Ak prípad nepristane na stole istému sudcovi, ktorého môžeme volať Štefan, je pravdepodobné, že tento kontroverzný podnikateľ M.K. skončí vo väzení," hovorí Peter Bárdy. Ľudia na neho reagujú búrlivým potleskom.

"Martinka sa ma pýtala, či som rada, že budem mať takého šikovného zaťa. No ja som ho nevnímala ako zaťa, ale ako syna, pretože tak sa správal," hovorí Zlatica Kušnírová s plačom. Publikum búrlivo tlieska, Martinina matka ľuďom v hľadisku s pohnutím v hlase ďakuje.

SkryťVypnúť reklamu

12:37 Jozef Kuciak tvrdí, že mnohé útoky sa mu vyhýbajú, pretože on sa vyhýba sociálnym sieťam.

"Hovoria nám, že máme odpustiť. No ja chcem najprv vedieť komu a prečo," hovorí Kuciakov otec.

"Vždy som volil Smer, asi v každých voľbách. Janko sa mi za to neraz smial. Teraz by som túto stranu už určite nevolil," vyhlásil otec zavraždeného novinára.

12:26 "Je to boj, do ktorého nás vtiahli nedobrovoľne, ale dobojujeme ho, bez ohľadu na všetky nenávistné reakcie," hovorí Zlatica Kušnírová.

"Chodia mi hnusné listy," odpovedá Zlatica Kušnírová na otázku, akých negatívnych reakcií sa jej dostáva.

12:15 Na pódium prichádzajú Jozef Kuciak a Zlatica Kušnírová. Víta ich neutíchajúcu potlesk, všetci ľudia v stane sa postavili.

Rodičia Jána a Martiny sa zhlboka nadychujú, zrak striedavo upierajú na publikum a do zeme.

SkryťVypnúť reklamu

12:10 Na pódiu už stojí Peter Bárdy, šéf redakcie Aktualít, pre ktorú zavraždený Ján Kuciak pracoval. Bárdy bude debatu so Zlaticou Kušnírovou a Jozefom Kuciakom moderovať.

12:02 "Počkáme, kým títo ľudia vyjdú," hovorí si skupina mladíkov pred stanom EUrópe, kam po Fedorovi Gálovi a Erikovi Taberym prídu diskutovať rodičia zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ibaže ľudia stan v podobe šapitó neopúšťajú, publikum pred ďalšou diskusiou sa takmer nemení, no stále prichádzajú ďalší ľudia.

11:50 "Demokracia sa nedá vyučovať na nejakej katedre, je to cesta." Šéfredaktor českého Respektu Erik Tabery a slovenský sociológ Fedor Gál diskutujú v stane EUrópa.

Podľa Taberyho je rozdiel v tom, aké očakávania majú od štátu Slováci a Česi. "V Česku sú ľudia oveľa viac naklonení predstave, že jeden politický 'alfa samec' ich zachráni."

SkryťVypnúť reklamu

"Veľa Slovákov je, naopak, presvedčených, že štát ako taký zlyháva."

Prečítajte si tiež: Jedlo je jeden z headlinerov Pohody. Čo jedia jej návštevníci? Čítajte 

11:30 Pohoda je plná dobrého jedla. Od ráno do večera ľudia prúdia okolo stánkov, ktoré sa tiahnu snáď polovicou areálu. Poprechádzali sme sa medzi nimi, aby sme zistili, čím ľudia zaháňajú hlad.

11:14 Pre zranenie speváka musela svoj koncert na Pohode zrušiť skupina Bukahara. Namiesto nej vystúpi spevák, performer a tanečník Donny Benet.

10:25 Na pódiu stoja odhodlane tri postavy, na hlavách kukly. Okolo sa vznáša hmla, do publika žiari ostré červené svetlo, jedna členka Pussy Riot hrá na saxofón, ďalší energicky tancuje, ako na punkovom koncerte.

Ruská aktivistická skupina v noci na Pohode prerozprávala svoj príbeh zvláštnou performance v ruštine, preložený text do angličtiny sa premietal na obrazovku za nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavenie Riot Days vzniklo na základe knihy Marie Alyokhninovej. Pussy Riot ukazovali svoje prvé akcie vo verejnom priestore, prečo vbehli do moskovskej katedrály a zaspievali modlitbu proti Putinovi.

Pri projekcii záberov z kostola si herci kľakli. Nasledovali hrozivé, neľudské opisy života vo väzení, toho, ako boli ženy nútené stáť nahé v klietkach. Ich vystúpenie bolo výkrikom za slobodu.

V sobotu v noci ešte jedna z členiek skupiny Sasha Kloková vystúpi na koncerte trnavskej kapely The Wilderness.

10:15 V stane .týždňa sa začala diskusia o tom, ako dezinformácie, ktoré sa šíria internetom, ovplyvňujú výsledky volieb.

Katarína Klingová z GLOBSEC-u publiku najprv predstavila štatistiku, podľa ktorej až 53 % Slovákov verí v existenciu sprisahaneckých tajných spolkov, ktoré sa usilujú ovládnuť svet. Dodala tiež, že antisemitským konšpiráciám sa spomedzi krajín V4ky najviac darí práve na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ slovenskej mimovládky MEMO98 Rastislav Kužel uviedol, že Taliansko sa po posledných parlamentných voľbách mimoriadne polarizuje. V tejto súvislosti podotkol, že práve Taliansko je miesto, odkiaľ do Európy prišiel fašizmus.

"Slováci naozaj nie sú zlí ľudia," vyhlásil na diskusii jeden zo zakladateľov skupiny #SomTu Tomáš Kriššák a podotkol, že tento jeho názor nezmenili ani roky skúseností s nenávistnými komentármi Slovákov na sociálnych sieťach. #SomTu sa snaží zamedziť vyhrocovaniu diskusií na sociálnych sieťach.

Klingová zasa poukázala na mimoriadne veľkú kapacitu botov, teda automatizovaných kont na sociálnych sieťach, ktoré dokážu vyprodukovať veľmi veľa dezinformačných príspevkov za krátky čas.

Pripomenula, že veľkú aktivitu takýchto botov zaznamenali v USA v období krátko pred prezidentskými voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

10:05 Čakanie v sprchách ľuďom spríjemňuje kapela Funny Fellows.

10:00 The Chemical Brothers si koncert na Pohode užili. Vyplýva to z ich príspevok na sociálnych sieťach. "Ak budete niekedy na Slovenku, určite si nenechajte ujsť Pohodu."

Loading

...

9:39 Festivalový areál sa prebúdza o niečo pomalšie než v piatok. Po daždivej noci slnko nevyhnalo ľudí zo stanov hneď ráno a vzduch ochladzuje slabý vietor.

09:00 Na západnom Slovensku bude v sobotu len malá oblačnosť. Na svojom webe to uvádza SHMÚ. Najvyššia denná teplota by sa mala pohybovať medzi 23 až 27 stupňami. Fúkať bude severozápadný až severný vietor s rýchlosťou 15 až 30 km/h, v nárazoch miestami okolo 45 km/h.

08:50 Koncert Kronos Quartet na Pohode môže byť významným momentom pre slovenskú klasiku. Ak najznámejšie kvarteto spozná tvorbu jedného nášho tvorcu a začne jeho hudbu šíriť po celom svete, môže to upriamiť pozornosť iných zahraničných súborov na našu tvorbu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na Pohode šrotujú plastový odpad. Vyrobia z neho festivalové klipy či misky Čítajte 

Miro Tóth vníma, že ho na festivale čaká veľký moment od okamihu oslovenia Michalom Kaščákom. Je to veľká pocta, ale zatiaľ v tom úspech nevidí.

Hovorí, že hudba by sa nemala vytvárať iba pre úspech. Ten sa možno dostaví vtedy, keď jeho Kvarteto siahajúcich chápadiel konečne zaznie naživo. Skladbu dopísal v pondelok 18. júna a pre súbor vymyslel špecialitu, akú kvarteto ešte nikdy neskúsilo.

V spolupráci s huslistkou Tijanou Stanković, huslistom Davidom Danelom a violončelistom Andrejom Gálom vytvorili v Ostrave sláky, ktoré majú pridané basové struny.

„Po priložení na hmatník nástroja sa dostaví efekt, kedy nástroj znie o oktávu nižšie.“ Zvláštny, hlboký a temný zvuk bol vraj východiskom pre celú desaťminútovú skladbu

„Pre husle to nemusí byť bezpečné, na čo som Kronos Quartet upozornil. Spýtal som sa ich, či to chcú risknúť a tak môžem pokračovať vo výrobe prídavných slákov. Dave Harrington však povedal, že sa mu to veľmi páči a chce to skúsiť. Uvidíme, či ich pri premiére použijú. Skladba sa dá hrať aj bez prídavných slákov.“

Kvarteto siahajúcich chápadiel je venované Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej a Tóth sa z ich vraždy stále ešte úplne nespamätal. „Ocitol som sa v stave zvláštnej hanby a mal som pocit, že sa podo mnou roztopila zem. V našej krajine sa smrteľne strieľa do budúcej generácie.“

Tóth hovorí, že sa ako skladateľ cíti za stav spoločnosti zodpovedný. Mohol vraj dávno upozorňovať na extrémistov v parlamente, na korupciu vlády. Umenie sa často snažilo poukázať na morálku, ale buď je to formou zábavy poskytujúcou azyl pocitu rezignácie alebo už je neskoro.

Kronos Quartet zahrá Kvarteto siahajúcich chápadiel o 23.00 na Budiš Stage. Tóth chce koncert sledovať už z hľadiska, pretože je veľmi zvedavý na konečný zážitok.

Ako hovorí, 50 percent úspechu hudby má na pleciach interpret. Tridsaťšesťročný Tóth je doktorantom kompozície na HAMU v Prahe, diriguje vlastné opery, hrá na saxofóny a pôsobí v duu Tijanou Stanković, v zoskupeniach Thisnis, Funeral Marching Band, Musica Falsa et Ficta alebo Shibuya Motors.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 5. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 6. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 7. Na bezpečnom internete záleží
 8. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 684
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 034
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 444
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 784
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 810
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 711
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 664
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 321
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Brendan Gleeson ako Colm a Colin Farrel v úlohe Pádraica.

V kinách je film Duchovia Inisherinu s deviatimi nomináciami na Oscara.


16 h
Z novej slovenskej komédie Invalid sa môže stať divácky hit.

Môže človek nahnevaný na systém vziať spravodlivosť do vlastných rúk?


7. feb

Kam za kultúrou od 10. do 17. februára?


37m
Český režisér Šimon Holý má v kinách film A potom príde láska.

Pred nakrúcaním svojho filmu študoval české sekty.


7. feb

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 2. Katarína Chudá: Floriografia: tajné symboly a odkazy v maľbách
 3. Ľuboš Vodička: O Ivančiciach na Morave a (nielen) o ich slávnych rodákoch
 4. Ľuboš Vodička: Kam v Budapešti, keď prší? Koller Art Gallery
 5. Milan Buno: 7 knižných tipov: 33 skutočných príbehov, ktoré vás nabijú energiou a nádejou
 6. Milan Buno: Ktorú z týchto TOP 15 kníh roku 2022 máte doma alebo ste čítali?
 7. Katarína Chudá: Vrah so schizofréniou kresliaci víly: Viktoriánske maľby víl
 8. Katarína Chudá: Niko Pirosmani: ťažký osud geniálneho umelca
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 065
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 666
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 546
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 760
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 612
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 440
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 530
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 441
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťZatvoriť reklamu