Brutalista
Keď sa človek pozrie na fotky Bradyho Corbeta spred dvadsiatich rokov, mohol by si povedať napríklad to, že vyzerá ako tuctový tínedžerský idol z nejakej chlapčenskej kapely.
Bol by to však výstrel mimo.
Corbet začínal ako herec, no neskôr sa sústredil na nakrúcanie a jeho novinka ukazuje, aký zaujímavý chlapík sa z neho vykľul.
Jeho nový film sa volá Brutalista. A je aktuálne veľkým oscarovým favoritom, s desiatimi nomináciami. V tomto prípade celkom zaslúžené.

Prvé dojmy, mylné dojmy
Film Brutalista vlastne hovorí aj o tom, čo sa spomína v úvode textu. Že vytvárať si obraz o človeku na základe prvých pohľadov a dojmov je často chyba. V tomto príbehu sa to niekoľkokrát potvrdí.
Jeho hrdinom je maďarský Žid László Tóth. Prežil holokaust a podarilo sa mu ujsť do Ameriky. V Maďarsku však ostala jeho manželka.
Brutalista
- USA 2024, 215 min.
- Réžia: Brady Corbet
- Scenár: Brady Corbet, Mona Fastvold
- Hrajú: Adrien Brody, Felicity Jones, Guy Pearce, Alessandro Nivola
- Slovenská kinopremiéra: 23. januára 2025
László má šťastie, pretože už má v zámorí časť rodiny. Vďaka tomu získava skromné ubytovanie a prácu v obchode s nábytkom. Dlho sa tam však neohreje. Na jeho prekvapenie ho vyštvú.
A to sa spočiatku tvárili tak solidárne.
Vďaka tejto práci sa však dostane do kontaktu so zámožnou rodinou Van Burenovcov. Časom si získa ich priazeň a dokonca mu zveria lukratívnu zákazku.
A to sa spočiatku tvárili tak nedostupne.
Lenže Tóthov mecenáš, ktorý si svojho nového architekta, povereného výstavbou veľkolepého inštitútu a spoločenského centra, spočiatku rozmaznáva, sa časom prejavuje čoraz nedôverčivejšie a povýšenecky.

Z Maďarska navyše prichádzajú architektova manželka a neter, takže situácia sa ešte komplikuje. Tóth má neurotické záchvaty, je na pokraji šialenstva pri dostavbe megalomanskej budovy svojho života.
A to sa spočiatku javil ako milý, zdvorilý a empatický človek.

Beh na dlhú trať
Film Brutalista má 215 minút (v rámci nich je 15-minútová prestávka), ale treba mu veriť. Viac než trojhodinová dĺžka by mohla byť odstrašujúca, no v tomto prípade je zmysluplne rozčlenená a naplnená. Takže vnútorne film nepôsobí ako nekonečné nabaľovanie nových a zbytočných scén. Jednoducho, divák by sa týmto údajom nemal dať odradiť.
Podstatná časť príbehu sa odohráva v časovom rozmedzí od konca druhej svetovej vojny po rok 1960. V závere je ešte krátky exkurz do rokov osemdesiatych. Je dôležité to spomenúť aj z toho dôvodu, že Brady Corbet využíva viaceré výrazové prvky charakteristické pre kinematografiu danej éry.
Už v tejto rovine sa režisér prejavuje suverénne, ako poučený divák, ktorý sa orientuje v dejinách filmu, a šikovný tvorca, ktorý ich vie využiť v prospech svojho diela.
Corbet zároveň zvolil správny pomer udalostí. Neprezentuje ich priveľa, necháva vyznieť stretnutia a rozhovory. Zároveň však jeho rozprávanie nepôsobí, že má prázdne miesta alebo príliš zdĺhavé pasáže.
A udržiava si pozornosť nielen pre zaujímavé osudy povojnového prisťahovalca, ktorý v novej krajine stratil renomé uznávaného maďarského architekta, ale aj pre tajomstvo. Režisér ho do príbehu umne votkal a spojil ho so stavbou, na ktorej Tóth pracuje z poverenia Harrisona Van Burena (Guy Pearce).
Tá stavba postupne privádza Tótha do šialenstva a rozbíja jeho vzťah s mecenášom. No a tajomstvo stavby odkryje režisér až v závere filmu. Je to výborná pointa.
Premeny a priznania farby
Z uvedeného je zrejmé, že v Brutalistovi nie sú dôležité len vonkajšie premeny okolností, ale aj vnútorný vývoj postáv. K tomu podstatnému patrí narastanie Tóthovej posadnutosti jeho stavbou. S neústupčivosťou trvá na svojom zámere, drzo odráža pokusy o úpravu projektu, je hrubý k robotníkom, nevľúdny k manželke.
To všetko zvláda presvedčivo stvárniť Adrien Brody.
Kľúčová je tiež „premena“ Harrisona Van Burena. Hoci nejde ani tak o premenu, ako o priznanie pravej farby. Cez neho a jemu podobných ponúka Corbet kritický pohľad na postoj Američanov k prisťahovalcom zúboženým vojnou.

Lebo Van Buren dokáže byť zdvorilý, dokáže vyjadriť svoje uznanie a prejaviť svoju štedrosť, ale v skutočnosti má pocit, že si tým človeka kúpil a ten už patrí jemu a je podriadený jeho rozhodnutiam. A keď to vyzerá, že Tóth získal vďaka tejto rodine domov, Van Burenov syn mu otvorene povie, že ho len trpia.
To je ďalší dôvod Lászlóovho narastajúceho vnútorného napätia. Cíti, že ich v Amerike jednoducho nechcú. A postupne sa s tým stotožní aj jeho manželka.
„Brutalista je v podstate príbeh o toxicite amerického sna,“ poznamenal režisér a spoluscenárista filmu Brady Corbert.
Ako 36-ročný nakrútil veľký film, aký by sa očakával skôr od starších, oveľa skúsenejších tvorcov. Brutalista mu už vyniesol Strieborného leva na festivale v Benátkach aj Zlatý glóbus.
Film s najväčšou pravdepodobnosťou získa i nejakého (nejedného) Oscara. Lenže to bude jasné až začiatkom marca a dovtedy pomaly zmizne z ponuky kín. Na „odporúčanie“ americkej filmovej akadémie určite netreba čakať. Brutalistu treba vidieť bez ohľadu na oscarové výsledky.
Viac o Oscaroch
🎬 Všetky filmy, herečky a herci nominovaní na Oscara.
🏆 Pozrite si favoritov na sošku Oscara za najlepší film.
🍿 Recenzie na niektoré filmy nominované v kategórií Najlepší film:
🔥 Kontroverzia okolo filmu Emilia Peréz, ktorý má najviac nominácií na Oscara.
🍿 Kde si možno pozrieť niektoré filmy nominované na Oscara?
📝 Prečítajte si rozhovor s Isabellou Rossellini nominovanou na Oscara 2025.