KULTÚRNA UDALOSŤ ROKA 2011
| FILM | KNIHA | HUDBA | DIVADLO | VÝSTAVA
Anketa
Prečo ste dali hlas predstaveniam Coriolanus a Gazdova krv?
Anna Grusková, teatrologička
Zrelosť, hĺbka, melanchólia, ale aj inteligentný humor a nadhľad. Majsterštyk slovenského divadla (Gazdova krv).
Ján Štrasser, básnik a textár
Musel prísť zahraničný režisér, aby nám ukázal, že Shakespeare sa dá hrať stručne, tvrdo, no najmä zmysluplne (Coriolanus).
Dušan Trančík, režisér
Poteší portrét osamelosti a jedinečnosti autora v normalizačnej dobe v podaní Mira Nogu a Szidi Tobias (Gazdova krv).
Vladimír Beskid, kunsthistorik
Na inscenácii ma zaujalo jednak scénické spracovanie a potom politický podtext, ktorý nie je pre Shakespeara úplne typický. Problematika moci a jej zneužívania (Coriolanus).
Jaro Vojtek, režisér
Ondrej Šulaj napísal ľudskosťou prežiarenú hru, text na voľné motívy Ruda Slobodu pôsobil, akoby sa obaja autori spoločne pozerali na krásu, ale zároveň utrpenie lásky, boli nešťastní z blbej doby, ale zároveň si vážili a milovali život v jeho krutostiach aj radostiach (Gazdova krv).
Coriolanus je nadčasovou politickou drámou Williama Shakespeara o manipulovateľnom ľude a jeho zbabelých tribúnoch. Produkcia v Slovenskom národnom divadle v réžii Slovinca Diega de Breu zaujala kritikov koncentrovaným herectvom a výraznou, hoci minimalistickou scénografiou, táto inscenácia získala Dosky za najlepšiu inscenáciu a réžiu minulej sezóny.
V šialenom tempe
Slovinec so španielskymi koreňmi kontroverzný Shakespearov text zdynamizoval a vizuálne aktualizoval. Pre SME sa vyjadril, že by sám neveril postavám v tóge. Ním navrhnuté kostýmy narážajú skôr na nacizmus. „Každá diktatúra sa v etickom aj estetickom zmysle inšpiruje antikou,“ vyjadril sa de Brea.
Do textu vstúpil výraznými škrtmi, dve hodiny bez prestávky ubehnú v šialenom tempe. Zlovestné ticho sa strieda s emotívnym hudobným sprievodom, pritom nešlo ani o samoúčelný experiment, ktorý ocení len úzka skupina divákov pri minimálnom počte repríz.
Zahraničný režisér dokázal dodať súboru nášho národného divadla novú energiu. Častým javom nie je ani to, ak si divadlo aj režisér náročnú spoluprácu pochvaľujú.
Hoci hlavní predstavitelia – Milan Ondrík debutujúci v tejto postave na scéne SND a Anna Javorková ako Coriolanova matka Volumnia - svoje nominácie na herecké ceny nezúročili, išlo nesporne o nadštandardné výkony plné energie i vznešenosti. Pôsobivé bolo aj jemné herectvo Judit Bárdosovej v úlohe večne čakajúcej Coriolanovej manželky, grotesknosť Richarda Stankeho či ďalších členov súboru.
Produkcia kladie otázky vzťahu elity a národa, ukazuje na problémy fungovania demokracie i totalitného prístupu, ale posúva aj hranice divadelného myslenia.
Z predstavenia Coriolanus v SND.
Slobodova krv
Gazdova krv inscenovaná v bratislavskom divadle Astorka – Korzo '90 ponúka celkom iný typ zážitku - oveľa domáckejšieho, slovenskejšieho, ľudskejšieho.
Na komornej scéne nedominujú scénické efekty, ale zvnútornené herecké výkony, predovšetkým Miroslava Nogu v úlohe Gazdu a Szidi Tobias v postave jeho psychicky chorej ženy. Oboch za ich výkony právom ocenili cenou Dosky za herecký výkon.
Hru napísal na základe viacerých textov Rudolfa Slobodu skúsený autor Ondrej Šulaj, réžiu mal podobne ako pri predchádzajúcich astorkovských slobodovských projektoch v tomto divadle Juraj Nvota.
Gazdova krv však nie je len drámou rodiny, ale reaguje s iróniou aj na širší spoločenský a politický kontext Slovenska v ostatných desaťročiach.
Divadlo 2011
Coriolanus Williama Shakespeara nie je až takou známou a tak veľmi hranou drámou, je možno paradoxné, že sa tento titul objavil na Slovensku vlani dokonca dvakrát.
V Štátnej opere v Banskej Bystricia siahli pri príležitosti výročia Jána Cikkera po jeho opere na báze tejto Shakespearovej drámy. Réžiu mal hosťujúci Roman Polák, pre ktorého to nebolo prvé stretnutie s touto látkou. Pre niektorých hlasujúcich bola práve táto operná inscenácia udalosťou sezóny, no, samozrejme, aj činoherná, aj operná verzia boli v konečnom súčte hodnotené zvlášť.
Top 5 predstavení
S rovnakým počtom hlasov skončili na prvom mieste Coriolanus a Gazdova krv.
Medzi najlepších päť sa ešte dostali inscenácie:
Kukura, divadlo Aréna, Bratislava.
Udalosťou roka bol nesporne aj nový text Martina Čičváka, hoci táto produkcia mala určite ambíciu stať sa možno až škandálom. V réžii Rastislava Balleka exceluje hosťujúca Jana Oľhová.
Napichovači a lízači, divadlo SkRAT, Bratislava
Hra v typickom štýle divadla Skrat či pôvodnej Stoky. Inscenácia je komponovaná ako voľná, ale prepracovaná mozaika, kde dôležitý je celkový dojem, ktorý si z nej poskladáme v mysli.
Mono, Debris Company, Bratislava
Debris Company je už roky medzi špičkovými tanečnými združeniami, ani produkcia Mono v réžii Jozefa Vlka premiérovaná v Alternatívnom divadle elledanse svojich priaznivcov nesklamala. Jej témou je narcizmus mladej generácie žijúcej poväčšine single.