Čo najviac zaujalo tvorcov a ľudí, ktorí sa zaoberajú kultúrou? Oslovili sme ich takmer tristo, počas týždňa budeme postupne uverejňovať priebežné výsledky. Vo víkendovom vydaní SME nájdete rozhovor s celkovým víťazom a komentáre všetkých hlasujúcich.
KULTÚRNA UDALOSŤ ROKA 2012
| KNIHA | FILM | HUDBA | VÝSTAVA | DIVADLO
Zuzana Piussi vraví, že k nakrúteniu filmu Od Fica do Fica ju priviedlo zúfalstvo. Diváci zas ocenili jej angažovanosť a odvahu.
„Umenie síce nezmení slovenskú politiku, ale predsa len...“ pripísal archeológ Eduard Krekovič, keď vypĺňal ankete o kultúrnu udalosť roka. Svoj hlas dal „odvážnej žene“ Zuzane Piussi a jej filmu Od Fica do Fica.
Nielen on, väčšina oslovených osobností si vybrala rovnako a vyzdvihovala pritom režisérkinu odvahu, angažovanosť, vhľad do myslenia ľudí, odhodlanie pravdivo a bez sentimentu reflektovať svet, v ktorom žijeme.
Od zúfalstva k dezilúzii
Kultúrna udalosť roka
Film roka
1. Od Fica do Fica, réžia: Zuzana Piussi
2. Až do mesta Aš, réžia: Iveta Grófová
3. Láska, réžia Michael Haneke
4.5. Krehká identita, Nemoc tretej moci, réžia Zuzana Piussi
Dokument Od Fica do Fica sa stal v našej ankete filmom roka, ale popri ňom dostali hlasy aj jej Nemoc tretej moci a Krehká identita.
Môžeme teda povedať, že slovenský filmový rok bol teda rokom Zuzany Piussi. Pre ňu samu však paradoxne mohol byť aj ťažký. Odpracovala si veci, na ktoré iní nemali chuť, vôľu, čas, metódu.
V jednom filme sa skúsila pozrieť na príčiny beznádejného stavu súdnictva, v druhom hľadala bod, keď sa idealistické vlastenectvo mení na nebezpečný nacionalizmus a v treťom odkrývala organizačné pozadie protestov Gorila – už vtedy, keď ešte mnohí verili, že sa u nás ešte môže čosi zmeniť.
„Tento film som začala robiť zo zúfalstva,“ povedala o dokumente Od Fica do Fica.
Nakrúcanie ju k ničomu optimistickejšiemu nepriviedlo. Bolo to očakávateľné pri scénach, keď zaznamenávala oslavy politických strán a demonštráciu ich sily.
Ešte väčšia dezilúzia sa však prejavila, keď zašla za voličmi a nespokojnými občanmi – keď sa šla pozrieť na pochody proti Gorile.
Zuzanu Piussi čosi inštinktívne vedie k čomusi, čo pripomína komédiu, grotesku, absurditu.
Z menšej či väčšej miery to môže pôsobiť ako veselé predstavenie, veľakrát však aj ako frustrujúca spoločenská realita.
Batman verzus Fico
„Film Od Fica do Fica je fascinujúcim pohľadom do stavu slovenskej duše, ktorá sa chaoticky zmieta uprostred dvadsaťročnej slobody,“ hovorí producent Mario Homolka.
V pláne bolo, že premiéru bude mať hneď po 17. novembri a že sa dostane aj do multiplexov, čo je v prípade dokumentov nezvyčajné. Mal to byť experiment:
„Chceli sme ponúknuť ľuďom voľbu. Prídu do multikina, uvidia, že hrajú Batmana a Od Fica do Fica a môžu si vybrať.“
Bratislavské multikiná nakoniec nechceli s producentmi filmu uzavrieť zmluvu a film premietať.
Ako riešenie sa ukázal internet, Od Fica do Fica mohli vidieť predplatitelia Piana na webových stránkach zapojených médií.
Doteraz už takto film videlo 12–tisíc divákov.
Prečo dali hlas Zuzane Piussi
Bene, hudobník
Lebo to, čo robí, robí dobre, a aj tak väčšina ľudí ľutuje zaplatiť cenu jedného piva, aby to naozaj podporila.
Petra Hanáková, teoretička umenia
Konečne film, ktorý plne esteticky úročí bezočivosť a exploatačnú pracovnú metódu autorky, ktorú keď vykopneš dverami, vlezie komínom. Piussi sa (nám) konečne našla, hrá fair a nemilosrdná je úplne ku všetkým. Len koncovka so Živými kvetmi trošku ušla do gýča.
Jana Kapelová, výtvarníčka
Nemoc tretej moci aj Od Fica do Fica dokazujú netransparentné procesy v riadení štátu, ktoré je dôležité pomenovať a odhaliť. Reakcie na tvorbu autorky dokazujú jej cit pre výber témy a utvrdzujú, že umenie - v tomto prípade politické - nesie v sebe silu a možnosť zmeny.
Boris Kršňák, festival Divadlo bez hraníc
Film Zuzany Piussi si svoje miesto zaslúži už len tým, že reflektuje dianie u nás a ak sa na ňu hneváme a chceme sa s ňou súdiť, tak sa hneváme vlastne sami na seba a súdime seba.
Peter Nágel, riaditeľ Art Film Festu
Posledné filmy Zuzany Piussi vypovedajú o slovenskej súčasnosti a našej mentalite oveľa viac a výstižnejšie než rôzne historické, sociologické a psychologické štúdie.
Najvyššie umiestnené filmy zo sveta
3. miesto Láska, 6. miesto Až vyjde mesiac
Film Láska Michaela Hanekeho ešte nebol v našich kinách (príde vo februári), premietal sa len na festivaloch a teda počet jeho divákov bol zatiaľ obmedzený.
Napriek tomu v našej ankete sa stal najčastejšie menovaným zahraničným filmom.
Veľké hviezdy francúzskeho filmu Jean-Louis Trintignant a Emmanuelle Riva zostarli a zahrali manželský pár konfrontovaný so smrťou.
Kinematografia sa takým témam vyhýba, Michael Haneke, samozrejme, nie. O smrti rozpráva striedmo, krásne a neľútostne.
Film Až vyjde mesiac nevyhral na májovom festivale v Cannes, Zlatú palmu si odtiaľ odniesol Michael Haneke.
Bolo to však jedno z najradostnejších premietaní a aj v našej ankete mal úspech, skončil na šiestom mieste.
Všade okolo nás je vidno chyby zmätených a unavených dospelých, Wes Anderson nakrútil film, v ktorom sa svet prejaví cez oči a logiku detí. A zrazu bolo veľa vecí jasných, jednoduchých, čarovných a povznášajúcich.
kk