Odborná porota vybrala desať finalistov literárnej ceny Anasoft litera 2012. Vy môžete svojím hlasom rozhodnúť o tom, kto získa Cenu čitateľov denníka SME.
Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela sú knižne vydané v predchádzajúcom roku. Za rok 2011 vyberala porota v zložení prekladateľ Tomasz Grabiński, literárna vedkyňa Gabriela Magová, literárny vedec Vladimír Petrík, básnik a literárny kritik Michal Rehúš a básnik Ivan Štrpka desať finalistov. Víťaz získa cenu 10 000 eur od spoločnosti Anasoft.
Počas slávnostného večera, ktorý bude dnes sa vyhlási ešte jedna cena - Cena čitateľov denníka SME. Víťaza určíte práve vy, návštevníci portálu SME.sk. Spomedzi všetkých hlasujúcich vylosujeme jedného, ktorý získa balíček finálových kníh.
Nominované knihy
Balla: V mene otca
K. K. Bagala
Postavil dom, zasadil strom, splodil dvoch synov... a rodinná pohoda sa nekoná. Balla opäť ponúka príbeh človeka s každodennými banalitami, starosťami a tajomstvami. Pocity v korodovanej sieti vzťahov s typickou sarkastickou iróniou. Pre Ballu je kvapka vody rovnako zaujímavá ako celé univerzum, biblická postava je súčasná ako kolega a všedný obytný blok, ktorý vidí z okna, je blízky a zároveň vzdialený ako planéta Merkúr...
Viac o knihe - čítajte tu.
Juraj Bindzár: Bez dúhy (plebejský román)
Orman
Životný príbeh čudného, málo sympatického hrdinu, ale Slováčiska ako sa patrí, našinca, potrimiskára, zbabelca a plebejca, z rodu tých vždy ľahko prispôsobivých a spoľahlivých sluhov a nemilosrdných drábov, na ktorých táto hrdá Kocúrkovská republika odjakživa stála a i dnes spoľahlivo stojí...
Péter Hunčík: Hraničný prípad
Kalligram
Vo svojom prozaickom debute sa Hunčík ukázal ako výborný rozprávač s darom irónie aj humoru. V malom pohraničnom meste sa odohrávajú každodenné príbehy ľudí, maďarských i slovenských, na pozadí ktorých sa menia režimy, štáty či konkrétni predstavitelia na výslní moci.
Viac o knihe - čítajte tu.
Zuska Kepplová: Buchty švabachom
K. K. Bagala
Útla knižka, takmer ako vreckový bedeker, je sprievodcom do sveta mladých Slovákov, ktorí sa rozhodli „skúsiť šťastie“ v zahraničí. Kniha bytostne oslovuje generáciu tridsiatnikov. Akoby za nich hovorila. Je napísaná svojským, autentickým jazykom, čo z nej robí skvelé čítanie.
Viac o knihe - čítajte tu.
Maroš Krajňak: Carpathia
Trio Publishing
Počas čítania vstúpite do krajiny a lokalít na území Slovenska, aj v poľskej Lemkovine, Podkarpatskej Rusi, prípadne sa ocitnete v „emigrantskom" prostredí Bratislavy a USA. V jednotlivých kapitolách stretnete Andrija Pysanskyja, Andyho Warhola a množstvo ďalších reálnych či vymyslených postáv, ktoré sú prepojené s týmto geopriestorom.
Viac o knihe - čítajte tu.
Silvester Lavrík: Zu
Kalligram
Zu je učiteľka klavíra. Býva vo vile na Palisádach. Je slepá, a tak vila je pre ňu celý svet. Ibaže Alte by nádherný funkcionalistický dom rád premenil na hotel. Ak nie na niečo horšie. Vo chvíli, keď sa Zu do Alteho zamiluje, začnú sa veci komplikovať. Živý, moderný a bohatý jazyk, vtipné strihy a vysoké tempo rozprávania vytvárajú plnokrvný zážitok.
Michaela Rosová: Dandy
K. K. Bagala
Príbeh novely Dandy sa odohráva počas troch mesiacov, ktoré vyznievajú ako jedna dlhá prechádzka po súčasnom Berlíne. Ako exotický výlet do výstredného vzťahu naplneného smiechom, hádkami, stretnutiami, zbližovaním sa a rozchádzaním. Neporiadkom vo veciach a láskach.
Viac o knihe - čítajte tu.
Alexandra Salmela: 27 čiže smrť robí umelca
Vydavateľstvo Q111
Mimoriadne dielo obsahom, aj formou. Rodina žijúca zo sociálnych dávok a mladá nedoštudovaná žena, ktorá prichádza do Fínska spoznať národné symboly a uplatniť literárne ambície. Dej je v štyroch rozprávačských líniách, čo pridáva na dynamike a pútavosti. Román sa prekladá do štyroch jazykov.
Veronika Šikulová: Miesta v sieti
Slovart
V autobiograficky motivovanom románe Miesta v sieti sa Veronika Šikulová sústreďuje na osudy troch žien jednej rodiny, starej mamy Jolany, jej dcéry Alice a vnučky Verony, ktorá sa pohľadom na ich smutné, no statočné životy snaží vyrovnať so svojimi smútkami a zmätkami a nájsť vďaka nim vlastné „miesto v sieťach" a rovnováhu v sebe.
Viac o knihe - čítajte tu.
Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia
Marenčin PT
Štyria prisťahovalci sa snažia začleniť do novej spoločnosti. Hmotné istoty sa však nedajú nadobudnúť jednoducho, tak sa uchyľujú aj k nelegálnym aktivitám. Pokus o adaptovanie sa v cudzom prostredí, otázka, kde je človek ukotvený a ktoré rozhodnutie v živote vedie k šťastiu, je leitmotívom románu. Súťaž medzi tými, ktorí zostali v rodnej krajine, a tými, ktorí odišli za vidinou slobody, sa končí remízou...
Viac o knihe - čítajte tu.
Autor: kul