SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Aký bol rok 2011 v kultúre

Vybrali sme desiatku udalostí, ktoré tento rok najviac ovplyvnili dianie v kultúre. Pozrite sa, ktoré to boli.

Tento rok patril projektom Rómov a o Rómoch - Martin Šulík s filmom Cigán, koncertovanie afterPhurikane, soundtrack k novému Sherlockovi Holmesovi urobili práve Rómovia a na "športovom múre" v Michalovciach sa už naozaj športuje.Tento rok patril projektom Rómov a o Rómoch - Martin Šulík s filmom Cigán, koncertovanie afterPhurikane, soundtrack k novému Sherlockovi Holmesovi urobili práve Rómovia a na "športovom múre" v Michalovciach sa už naozaj športuje.

Stĺpček: Dosť bolo alternatívy

Aj v kultúre sa opäť nazbieralo toľko káuz, že takmer prevýšili pozitívne správy. Ale zároveň otvorili zaujímavú debatu. Akú kultúru a za akých podmienok vlastne treba podporovať zo štátnych peňazí?

Že sa ešte v roku 2011 nájdu ľudia, ktorí rozlišujú „alternatívnu“ a „normálnu“ kultúru, mnohých zaskočilo. Ešte neuveriteľnejšie však je, že existuje veľa ľudí, ktorým treba stále vysvetľovať, že veľa dobrých vecí by bez štátnej dotácie jednoducho neprežilo ani nevzniklo. Takže už sa skúsme dohodnúť, že na dotovaní kultúry nie je nič zlé.

Zlý môže byť len systém prerozdeľovania tej malej sumy z rozpočtu, čo sa opäť potvrdilo. Nejde ani tak o konkrétne prípady a mená. Kým sa napríklad nezmení zákon o Slovenskom národnom divadle alebo minimálne podmienky konkurzu na post jeho riaditeľa, je veľmi pravdepodobné, že problémy sa čoskoro zopakujú. Ak tento či budúci minister kultúry bude pri zásadných veciach naďalej rozhodovať sám a až potom diskutovať s odborníkmi, ak on a jeho úradníci budú dávať zbytočné zámienky na spochybňovanie konkurzov či grantového systému, platí to isté.

Aby neboli jedinou formou podpory len dotácie a granty, musel by sa zmeniť zákon, ktorý by konečne rozviazal ruky potenciálnym sponzorom. To by mohlo byť jedným z najväčších oživení predvolebnej kampane, ale hlavne následne tvorby. Čím viac diel a akcií bude, tým väčšia šanca je, že medzi nimi sa nájde aj niekoľko nadčasových. A o takých sa píše a číta najlepšie.

Oliver Rehák

1.Rómovia-umelci

O ich spoločenskom postavení sa dlho a často len rozpráva. Urobiť niečo konkrétne a zmysluplné sa v tomto roku rozhodli niekoľkí umelci, aj Rómovia.

Režisér Martin Šulík z nich spravil hlavnú tému svojho nového filmu. Obsadil ich do hlavných postáv, aj väčšinu dialógov ponechal v rómskom jazyku. Keď navyše na festivale v Karlových Varoch dostal finančnú prémiu, spolu s producentom sa dohodli, že z nej dvojici mladých hercov zaplatia štúdium.

Tomáš Rafa získal tento rok za videá s témou nového nacionalizmu v strednej Európe Cenu Oskára Čepana. Málokto však vedel, že ich začal nakrúcať v Michalovciach pri kontroverznom „športovom múre“, ktorý oddeľuje rómsku osadu od sídliska. Nedávno sa tam vrátil – na múr chcel nalepiť fotografie, ktoré vznikli počas futbalu, ktorý tam s rómskymi deťmi hral. Mestu sa nápad páčil, ale reálne fotografie rómskych detí musel Rafa nahradiť grafickým návrhom, a tak sa na „športovom múre“ konečne „športuje“.

Okrem toho ešte rómski speváci a klasickí hudobníci z projektu AfterPhurikane naskúšali niekoľko piesní s Janou Kirschner a vyrazili na spoločné turné. Nezvyčajné nadžánrové spojenie zafungovalo na pódiu, v publiku aj u kritikov a stalo sa aj Hudobnou udalosťou roka v ankete denníka SME.

No a na záver úplne čerstvá správa – našich Rómov objavil Hollywood. Do našich kín na konci roka prišiel nový film Sherlock Holmes 2: Hra tieňov. Nezahrali si v ňom síce ako herci, ale ako hudobníci. Presnejšie skupiny Kokavakere Lavutara alias Sendreiovci a Cigánski baróni. Do soundtracku si ich vybral slávny hudobný skladatHans Zimmer (Leví Kráľ, Gladiátor, Počiatok). A dokonca si ich vybral osobne, prišiel na štyri dni na Slovensko, počas ktorých si s nimi zahral a potom ich zobral do nahrávacieho štúdia. Ako vlastne môže fungovať cigánska hudba vo viktoriánskej ére? Keď budete tento film pozerať, počúvajte pozorne.

Oliver Rehák, Jana Močková

cigan_film_res.jpgafterKirschner_res.jpg

2.Smrť Amy Winehouse

Na hudobnej scéne sa objavilo niekoľko silných albumov (PJ Harvey, Björk, Tom Waits, Kate Bush, Actress, u nás napríklad Andrej Šeban) aj výročných reedícií (Nirvana, U2), vyšiel výborný dokument o Pearl Jam. O udalosť, ktorá sa skloňovala najviac, sa však postarala Amy Winehouse. Najskôr to vyzeralo nádejne, keď ohlásila comebackové turné, no už po prvých koncertoch bolo jasné, že závislosti sú opäť silnejšie ako jej talent.

Fľaše vodky po niekoľkotýždňovej abstinencii ju poslali do takzvaného Klubu 27, medzi slávnych hudobníkov, ktorí zomreli v rovnakom veku (Hendrix, Joplinová, Morrison, Cobain). Škoda, lebo držiteľka piatich Grammy už začínala pracovať na novom albume. Posmrtná nahrávka Amy Winehouse - Lioness: The Hidden Treasures, ktorá vyšla tento mesiac, ponúka iba pár rozpracovaných nápadov, alternatívne verzie starých pesničiek a niekoľko coververzií.

Oliver Rehák

amy_res.JPEG

3.Mladí Slováci na svetových festivaloch

Nový rok sa začal výborne pre dokumentaristu Mareka Mackoviča. Spolu s režisérom Kevinom MacDonaldom a producentom Ridley Scottom cestoval do Sundance. Predstavili tam spolu projekt Life In a Day, čo je taká filmová impresia, skladačka z krátkych príbehov, záznam o tom, ako svet vyzeral 24. júla 2010. Mackovič nakrúcal o Akhwanovi Yoonovi, ekologickom aktivistvi, ktorý svoj odkaz šíri bicyklovaním po svete - on sám ho úplne náhodou stretol na cyperskom letisku. MacDonald zložil film Life in a Day z množstva príspevkov, ale len malá skupina vybratých režisérov si spolu s ním užila slávnostnú premiéru.

Vo februári sme zas vďaka Zuzane Liovej a jej filmu Dom mali zastúpenie na festivale Berlinale.

Kristína Kúdelová

liova_res.jpg

4.Ďalšie zmeny v SND

Za tretí rok sa už tretí raz zmenil generálny riaditeľ Slovenského národného divadla. Začalo sa to kontrolou ministerstva kultúry, ktorá konštatovala pochybenia v celkovej výške 436-tisíc eur. Generálny riaditeľ Ondrej Šoth následne odstúpil „aby sa skončili mediálne útoky voči nemu a divadlu“. Minister kultúry vyhlásil, že bude dôrazne požadovať nápravu, no zároveň poveril dočasným vedením divadla Milana Vajdičku. Dovtedajší prevádzkovo-technický riaditeľ bol zodpovedný za niektoré zistenia kontrolórov.

Ondrej Šoth v divadle stále pôsobí, ako lektor Baletu. Pritom on sám ešte ako riaditeľ takéto interné posty zrušil.Oliver Rehák

snd_res.jpg

5.Nečakané ministerské rozhodnutie

Daniel Krajcer bol jedným z najvýraznejších ministrov poslednej vlády. Jeho rozhodnutiam naozaj nechýbala akčnosť, veľká časť kultúrnej obce mu však vyčíta „neschopnosť pochopiť základné súvislosti, hodnoty a princípy rezortu, ktorý riadi“ a tvrdí, že by mal odstúpiť. Vyčítajú mu dotáciu vo výške 35-tisíc eur, ktorú napriek zamietnutiu odbornej komisie schválil pre muzikál o skupine Elán, konkurzy na kaštieľ v Budmericiach a na priestory bývalého V-klubu v Bratislave, rovnako ako o zachraňovanie súkromnej galérie Danubiana zo štátnej kasy sumou 7,3 milióna eur.

Oliver Rehák

danubiana_res.jpg

6.Petržalka opäť téma umelca

Fotograf a kameraman (Slepé lásky, Dom) Juraj Chlpík najskôr fotil Petržalčanov v ich bytoch, potom ich fotografie vylepil na Novom moste a natočil dokumentárny film. Tento rok pripravil knihu Petržalka Identity. Kniha fotografií sa dokonca ocitla na druhom mieste v našej ankete o knihu roka. Nestáva sa často, že by práve fotografie tak zažiarili medzi množstvom beletrie.

Jana Močková

petrzalka_res.jpg

7.Rošády v hlavnom meste kultúry

V júni odvolali v Košiciach z funkcie riaditeľky a súčasne aj umeleckej šéfky projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 dramaturgičku Zoru Jaurovú. Tento titul získalo mesto v roku 2008 a Jaurová bola konzultantkou úspešného projektu. Nový riaditeľ, vydavateľ Ján Sudzina, vymenoval za umeleckého šéfa akordeonistu Jána Katinu, ten však po dvoch mesiacoch odišiel. Jeho nástupcom sa na základe konkurzu stal kunsthistorik Vladimír Beskid (toho pre zmenu len pár mesiacov predtým napriek protestu odbornej výtvarníckej obce odvolali župní poslanci z postu riaditeľa trnavskej Galérie Jána Koniarka).

Oliver Rehák

zora_jaurova_res.jpg

8.Je to anachronizmus!

Zamestnanci hollywoodskych štúdií závideli, keď k nim dohrmel jeden francúzsky štáb a začal u nich nakrúcať film The Artist. Jeho príbeh je trochu nostalgický, herecká hviezda nemého filmu George Valentine v ňom stráca svoje postavenie, pretože je rok 1927 a do kín prichádza zvuk. Francúzi to však nakrútili vtipne, zábavne, duchaplne - a veľmi odvážne. Lebo na to nepotrebovali ani farbu, ani dialógy.

Američania už možno sami neverili, že čiernobiely a nemý film má ešte zmysel a prácu režiséra Michaela Hazanavisiusa a herca Jean Dujardina s úctou obdivovali. Čoskoro sa k nim možno pripoja aj americkí akademici, ak Artistu nominujú na Oscara a poďakujú sa tým za to, ako im Francúzi pripomenuli, že ešte možno filmársky snívať.

Kristína Kúdelová

the-artist_res.jpg

9.Ondák potvrdil svoje renomé

Konceptuálny umelec Roman Ondák aj tento rok ukázal svoju pozíciu na medzinárodnej výtvarnej scéne. Na jar sa predstavil v galérii Modern Art Oxford dvoma súvisiacimi projektmi Časová schránka a Panika, zaoberajúcimi sa extrémnymi situáciami - totálnou izoláciou a panikou a bezmocnosťou v preľudnenom dave. Inštaláciu si vyhliadla kurátorka benátskeho bienále Bice Curigerová a pozvala Ondáka, aby ju vystavil v areáli Arsenale.

Alexander Balogh

ondak_res.jpg

10.Klasici objavili 3D

Nenakrúcaj v 3D, kým na to nemáš, hovorí režisér Oliver Stone. Nemyslel tým technické zručnosti, skôr finančné zabezpečenie. Ak vraj na čosi také nie je dosť peňazí, filmári sa dostávajú pod obrovský tlak. Wim Wnenders, Martin Scorsese a Werner Herzog sú už starší režiséri, ale oni s niečím takým zrejme tento rok problémy nemali. Wenders v 3D nakrútil umelecký tanečný film Pina o choreografke Pine Bausch, Herzog filozofický dokument Jaskyňa zabudnutých snov a Scorsese prišiel nedávno do kín s Hugom, rozprávkou pre deti z Paríža zo začiatku minulého storočia.

Kristína Kúdelová

pina_res.jpg

ico

Čo bolo podľa vás kultúrnou udalosťou roka?

abraham_res.jpgSamuel Abrahám, politológ

V lete 1991 som vo Vancouveri zažil šesť hodín s Ladislavom Gudernom, obkolesený jeho úžasnými obrazmi. Veľmi ma teší, že sa s nimi opäť stretávam v Mirbachovom paláci v Bratislave. Druhá udalosť: Fero Guldan a Jozef Barta premenili zdevastovanú záhradu školy BISLA na meditatívne zákutie v kontraste s okolím, no zároveň doň patrí.

bagala.jpgKoloman Kertész Bagala, vydavateľ

Jarná výstava Vlada Popoviča v Danubiane, letná Pohoda a Easthetic, jesenné zamyslenia nad románom Spytovanie (Oleg Pastier, Ivan Kadlečík) a zimný koncert Andreja Šebana v Petržalke mi utkveli v pamäti výrazne. Ďalšie množstvo kultúrnych zážitkov roka by sa nezmestilo ani na A4.

butora_res.jpgMartin Bútora, sociológ

Bolo toho veľmi veľa, ale chcel by som upozorniť na podujatie, ktoré nebolo až také medializované. Ide o dielo Igora Stravinského Príbeh vojaka v réžii Silvestra Lavríka, s výnimočným výkonom Roba Rotha v úlohe rozprávača, skvelou choreografiou Krisztiána Gyergyea a úžasnými hudobníkmi Igorom Karškom, Jurajom Griglákom a ďalšími. Prepojenie rozličných výrazových prostriedkov oslovuje všetky zmysly.

hevier.jpgDaniel Hevier, spisovateľ

Najsilnejší zážitok bol vizuálny: film Bélu Tarra Turínsky kôň, ktorý som videl dva razy po sebe.

homolova_res.jpgZuzana Homolová, pesničkárka

Tento rok ma potešilo veľmi veľa vecí – najmä hudobných. Páči sa mi, že živé koncerty kapely Longital sú stále živšie a živšie, potešil ma aj koncert Stinga v Bratislave s orchestrom a koncert Vlastu Třešňáka pri krste CD Šafránu, ktorý bol nedávno.

hvorecky_michal_res.jpgMichal Hvorecký, spisovateľ

Najviac ma teší, ako živo a úspešne funguje mladá slovenská kultúra napriek tej nekonečnej ignorancii zo strany štátu. Teším sa ako divák, poslucháč a návštevník z projektov ako Stanica-Záriečie, KC Dunaj, Electronic Beats, galéria Hit, módne značky Lenka Sršňová, Puojd, keramika Simony Janisovej, radujem sa z literárnych úspechov Moniky Kompaníkovej či Zusky Kepplovej. A takisto z toho, že čoraz viac ľudí chodí na kultúrne akcie!

jaurova_res.jpgZora Jaurová, kultúrna aktivistka

Mám pocit, že za posledný rok naša teatralizovaná politická aj spoločenská realita často úspešne predstihla vo všetkých smeroch to, čo by mohla kultúra ponúknuť... Ale teší ma, že ľudia pracujúci v kultúre nachádzajú nové spôsoby, ako sa presadiť. Z tohto hľadiska za kultúrnu udalosť roka môžem označiť vznik nového kultúrneho centra KC Dunaj v Bratislave, ktorému sa za krátky čas podarilo kvalitne vyprofilovať, ale aj nájsť veľmi sympatický a funkčný model fungovania a financovania.

kristufek_res.jpgPeter Krištúfek, spisovateľ a filmár

Som veľmi rád, že tento rok sa nakrútilo toľko dobrých hraných filmov ako napríklad Cigán, Dom či Marhuľový ostrov, pričom ma samozrejme teší aj to, že sa mi podarilo dokončiť ten vlastný – Viditeľný svet. A ešte som rád, že naďalej pokračuje literárna súťaž Anasoft Litera, myslím, že to je veľmi dôležité.

boris_lenko_res.jpgBoris Lenko, hudobník

Pre mňa to bol festival Konvergencie. Celkovou dramaturgiou aj výnimočným uvedením Stravinského Príbehu vojaka.

lescak_res.jpgMarek Leščák, scenárista

Kultúrna udalosť roka je pre mňa otvorenie a prevádzkovanie kina Lumiere v Bratislave.

boris_ondreicka_res.jpgBoris Ondreička, výtvarník

Udalosťou tohto roka boli pre mňa jednoznačne prednášky, performancie, výstava a publikácie fenomenálneho libanonského umelca Walida Raada, profesora The Cooper Union v New Yorku, ktorý vystavuje aj pod pseudonymom – dlhodobým projektom The Atlas Group. Jeho tvorbu si ohromne vážim. V máji bol súčasťou festivalu Wiener Festwochen so svojím projektom Scratching on Things I could disavow – A History of Art in the Arab World.

piussi_res.jpgLucia Piussi, speváčka a textárka

Nedávno som videla v bratislavskej Cvernovke výnimočný projekt Blaha Uhlára Pokus. Je to jeho film, sprevádzaný decentnými hereckými etudami. Bola to premiéra, hádam bude mať aj opakovania. Pre mňa to jednoznačne bola kultúrna udalosť roka.

roth_res.jpgRobert Roth, herec

Festival Melos-Étos a na ňom koncert japonského šialenca Ryojiho Ikedu v divadle Aréna. Toto ma zabilo na pár dní.

stanke_richard_res.jpgRichard Stanke, herec

Najviac mi z tohto roka v hlave zostal film Wima Wendersa, ktorý je poctou choreografke a tanečníčke Pine Bausch. Z divadla to bolo predstavenie Podzemní blues, ktoré v pražskom Divadle Komedie režíroval Dušan D. Pařízek a z výstav sa mi veľmi páčilo Nové Slovensko v Slovenskej národnej galérii.

sulik_res.jpgMartin Šulík, režisér

Z filmov sa mi tento rok veľmi páčil Strom života od Terrencea Malicka, z hudby nové CD Vladimíra Godára Querela Pacis a výstava Nové Slovensko v Slovenskej národnej galérii. Naopak, nepáči sa mi, že sa zrušia koncesionárske poplatky, lebo keď nebudú tie, nebudú ani peniaze na televíziu a tým nebudú ani peniaze na film.

vanco_res.jpgDušan Vančo, Rádio_FM

Určite festivaly Pohoda a micro.wilsonic. Pohoda pre pestré spektrum všetkých žánrov a unikátnu atmosféru, micro.wilsonic zase hudbou, ktorú by som rád počúval pravidelne.

ico

Kalendárium - udalosti počas roka 2011

Január

Prestížny vedecký časopis Science na titulnej strane zverejnil fotografiu Idiomu – diela slovenského výtvarníka Mateja Kréna.

Február

Ani protestné zhromaždenia výtvarníkov a aktivistov nezabránili odvolaniu Vladimíra Beskida z funkcie riaditeľa Galéria Jána Koniarka v Trnave.

Historici síce vyčítali filmu Kráľova reč nepresnosti, napriek tomu získal štyri Oscary v hlavných kategóriách.

Prekvapenia zažili Grammy, cenu za album roka si odniesla kanadská indie-rocková kapela Arcade Fire.

Marec

Cenu Dominika Tatarku získala Iva Mojžišová.

Apríl

Milanovi Kunderovi sa vo Francúzsku dostalo nevídanej pocty – jeho súborné dielo vyšlo v edícii klasikov La Pléiade.

Film slovenského režiséra Aramisova sa dostal do súťaže mladých talentov na prestížnom festivale v Cannes.

Máj

Zlatú palmu si z festivalu v Cannes odniesol Terrence Malick za film Strom života, Lars von Trier musel festival opustiť pre svoje kontroverzné vyhlásenia o Židoch, Hitlerovi a fašizme.

Jún

Oskar Rózsa pripravil ďalšiu poctu Marekovi Brezovskému, s kapelou vydal CD a odohral turné Hrana.

Júl

Film Cigán Martina Šulíka mal premiéru v rómskej osade v Richnave.

August

Pocta slobode – koncerty na oslavu výročia nežnej revolúcie pokračovali na hrade Devín, vystúpil Eric Burdon a The Animals.

September

Cenu Anasoft litera získala Monika Kompaníková za knihu Piata loď.

Divadelné ceny Dosky za najlepšie predstavenie sezóny si odniesla hra Coriolanus v SND.

Október

Po pätnástich rokoch získal Nobelovu cenu za literatúru básnik – Tomas Tranströmer, ktorý bol aj na Slovensku.

Man Bookerovu cenu pre román písaný po anglicky získal Julian Barnes, ktorý sa vo finále ocitol štvrtýkrát.

Cenu Oskára Čepana získal Tomáš Rafa.

November

Do našich kín prišiel Stevenom Spielbergom oprášený komiksový hit Tintinove dobrodružstvá.

December

Minister financií Ivan Mikloš a minister kultúry Daniel Krajcer rozhodli o sume 7 mil. eur na záchranu galérie Danubiana.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 078
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 20 338
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 138
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 090
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 782
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 005
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 643
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 107
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 965
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 610
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Najdôležitejšie udalosti roka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Smatana: Plošné testovanie rýchlotestami je zlé riešenie, ale v našej situácii mu rozumiem

Antigénové testy sú menej presné, dôkazom je aj nakazený Trump.

Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo ďalších šesť úmrtí, zomrel aj lekár z Oravy (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 30 695. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Ilustračné foto.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko